Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia vs. AMD: Která akcie je lepší investicí do budoucnosti umělé inteligence?

Oba konkurenční výrobci čipů jsou sázkou na úspěch umělé inteligence. V souboji o obrovský trh má jeden ze soupeřů značný náskok. Má však ještě kam růst?

Nvidia vs. AMD: Která akcie je lepší investicí do budoucnosti umělé inteligence?
Zdroj: depositphotos.com

Spuštění aplikace ChatGPT společnosti OpenAI na konci roku 2022 ukázalo obrovský potenciál umělé inteligence a přimělo řadu společností, aby se zaměřily na toto rozvíjející se odvětví.

Společnost Grand View Research předpovídá, že trh s AI by mohl mít do roku 2030 hodnotu téměř 2 biliony dolarů ročně. Pro srovnání, v roce 2021 měl tento trh hodnotu přibližně 93,5 miliardy dolarů, což znamená, že se očekává jeho více než dvacetinásobný růst během necelé dekády.

S rostoucí poptávkou po službách AI roste i potřeba špičkových čipů, které je budou pohánět. To staví do centra pozornosti společnosti jako Nvidia a Advanced Micro Devices (AMD), které vyvíjejí grafické procesory (GPU) nezbytné pro operace AI.

Nvidia: současný šampion AI

Společnost se od začátku boomu AI stala favoritem Wall Street a její akcie od začátku roku 2023 vzrostly o více než 700 %.

Nvidia se etablovala jako hlavní dodavatel čipů pro vývojáře AI na celém světě. To vedlo k výrazným finančním ziskům. Čtvrtletní tržby a provozní zisk se za poslední čtyři vykazovaná čtvrtletí zvýšily o 93 %, resp. 149 %. Kromě toho volný cash flow společnosti vzrostl o 147 %.

Nvidia získala významné kontrakty s technologickými giganty jako Google, Amazon a Microsoft, které využívají její čipy pro své AI a cloudové služby.

V týdnu od 17. do 24. června však akcie klesly o 12 % a někteří analytici se domnívají, že možná dosáhly svého vrcholu.

Aktuální vývoj cen akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Technologická dominance společnosti a její obrovský potenciál v oblasti umělé inteligence však naznačují, že tento propad může být jen dočasný.

Vliv společnosti přesahuje rámec umělé inteligence, protože její čipy jsou nedílnou součástí:

  • cloudových služeb
  • spotřebitelských produktů, jako jsou notebooky
  • počítačů na zakázku používaných pro hraní her a střih videa

Očekává se, že poptávku po hardwaru podpoří také rozvíjející se trhy, jako jsou samořídící automobily a virtuální/rozšířená realita.

TIP

Věděli jste, že Nvidia je také klíčovým hráčem v oblasti superpočítačů, které jsou nezbytné pro pokročilé vědecké výzkumy a simulace?

Advanced Micro Devices: Vyzyvatel

AMD se intenzivně snaží vstoupit na trh s AI čipy. Společnost letos uvedla na trh konkurenční grafické procesory pro umělou inteligenci, což v prvním čtvrtletí vedlo k 80% meziročnímu nárůstu tržeb z divize datových center.

Celkové tržby společnosti však ve stejném období vzrostly jen o 2 %, především kvůli prudkému poklesu tržeb v jiných oblastech podnikání.

Od začátku roku akcie AMD vzrostly pouze o 7 %, zatímco akcie Nvidie vyskočily o 125 %.

Aktuální vývoj ceny akcií AMD

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Údaje společnosti Jon Peddie Research ukazují, že se podíl Nvidie na trhu s grafickými procesory za posledních deset let zvýšil z 65 % na 88 %, zatímco podíl AMD klesl z 35 % na 12 %.

Historicky bylo AMD vnímáno jako hlavní konkurent Nvidie, ale v poslední dekádě se mu nepodařilo udržet krok s rychlým růstem a inovacemi svého konkurenta.

Tento trend nevěstí nic dobrého pro snahu AMD konkurovat Nvidii v oblasti umělé inteligence. Z finančního hlediska vykázala Nvidia v posledních třech letech trojciferný nárůst příjmů, provozního zisku a volného cash flow.

Naproti tomu provozní příjmy a volný cash flow AMD klesly, takže mu zbývá méně finančních prostředků na investice.

Která AI akcie je lepší?

Nvidia a AMD se nacházejí v různých fázích své cesty za umělou inteligencí. Nvidia dominuje trhu, zatímco AMD se stále snaží prosadit. Typicky by takový kontrast mohl naznačovat, že outsider má z dlouhodobého pohledu větší prostor pro růst.

TIP

Investoři by však měli brát v úvahu nejen finanční ukazatele, ale i strategická partnerství a inovace, které mohou ovlivnit dlouhodobou úspěšnost obou společností.

AMD navíc již zaznamenala výrazný růst ceny akcií navzdory průměrným ziskům, takže její akcie jsou značně nadhodnocené.

Ani Nvidii, ani AMD při jejich současných vysokých poměrech ceny k zisku nelze považovat za výhodné koupě. Nvidia však stále nabízí lepší hodnotu.

Nvidia také investuje do rozvoje umělé inteligence a spolupracuje s předními univerzitami a výzkumnými institucemi na vývoji nových technologií, což posiluje její vedoucí postavení na trhu.

Nvidia v minulém čtvrtletí vygenerovala volný cash flow ve výši 15 miliard USD oproti 379 milionům USD u AMD. Na otázku, kdo bude v dlouhodobém horizontu vítězem, si můžete odpovědět sami.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.