Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia versus Microsoft: Které akcie momentálně nabízejí lepší hodnotu?

Nvidia a Microsoft jsou lídry v oblasti umělé inteligence a jejich akcie prudce rostou, ale čelí výzvám v podobě konkurence a potenciálním změnám na trhu. Která akcie má větší potenciál?

Publikováno
Nvidia versus Microsoft: Které akcie momentálně nabízejí lepší hodnotu?
Zdroj: depositphotos.com

V konkurenční oblasti umělé inteligence (AI) se společnosti Nvidia a Microsoft staly bezesporu lídry.

Vysoce výkonné grafické procesory společnosti Nvidia jsou nezbytné pro zpracování náročných úloh AI v datových centrech, zatímco Microsoft významně investoval do OpenAI a integroval její generativní AI do svých nástrojů v oblasti cloudu, vyhledávání a produktivity.

Nvidia jako růstová raketa

Výkonnost akcií společnosti Nvidia je pozoruhodná – za poslední tři roky vzrostly o více než 600 %, čímž zastínily 70% nárůst akcií Microsoft.

Růst akcií Nvidia od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tento rozdíl odráží dominantní postavení Nvidie na trhu s umělou inteligencí. Vyvstává otázka, zda bude Nvidia v příštích letech schopna nadále takhle rychle růst.

Ve fiskálním roce 2024 se tržby společnosti Nvidia vyšplhaly o 126 % na 60,9 miliardy dolarů a zisk na akcii (EPS) vyskočil o 288 %. Tento růst byl výrazným obratem oproti předchozímu fiskálnímu roku, kdy se příjmy nezměnily a zisk na akcii klesl o 25 %.

Prudký nárůst popularity platforem využívajících generativních umělé inteligence oživil poptávku po grafických procesorech Nvidia pro datová centra, přičemž ve fiskálním roce 2024 tvořily tyto grafické čipy 78 % příjmů Nvidie.

Analytici však předpovídají společnosti impozantní růst s očekávanou složenou roční mírou růstu (CAGR) ve výši 35 % u tržeb a 39% CAGR u zisku na akcii do fiskálního roku 2027.

Objevují se však potenciální výzvy, včetně konkurence ze strany AMD, zákazníků poskytující cloudové služby, kteří vyvíjejí vlastní čipy (právě Microsoft), a začínajících společností, které vyvíjí specializované AI čipy.

Širší záběr zavedeného Microsoftu

Na druhé straně Microsoft nabízí diverzifikované portfolio produktu a činností, které zahrnuje operační systém Windows, kancelářský software Office, cloudovou platformu Azure, vyhledávač Bing nebo herní konzoli Xbox.

V posledním ukončeném fiskálním roce (2023) vzrostly tržby i zisk na akcii společnosti o 7 %, přičemž expanze cloudového podnikání vyrovnává pomalejší růst ostatních divizí.

Analytici předpovídají pro fiskální rok 2024 až 15% nárůst tržeb a 19% nárůst zisku na akcii, a to díky integraci nástrojů OpenAI do cloudových služeb společnosti.

Platforma Azure překonává Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud a analytici tak předpovídají Microsoftu i 14% růst tržeb a 16% růst zisku na akcii až do fiskálního roku 2026.

Růst akcií Microsoft od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Při 30násobku forwardového zisku na akcii (P/E) však akcie Microsoftu nejsou levné a jakákoli ztráta dynamiky v cloudovém byznysu nebo regulační problémy související s investicemi do OpenAI by mohly negativně ovlivnit jejich ocenění.

Slovo závěrem

Ve světě technologií, kde Nvidia a Microsoft představují dva pilíře revoluce v oblasti umělé inteligence (AI), je výběr “lepší” akcie pro investici jednoduše závislý na preferencích investora.

Nvidia, s jejím nebývalým 600% nárůstem akcií díky dominanci v AI a grafických procesorech, nabízí stále zajímavý růstový potenciál díky očekávané CAGR ve výši 35 % u tržeb a 39 % u zisku na akcii.

Na druhé straně, Microsoft, s jeho diverzifikovaným portfoliem a stabilním růstem, podpořeným integrací s OpenAI, představuje bezpečnější dlouhodobou investici.

Nvidia může být atraktivnější pro investory hledající dynamický růst s vyšším rizikem, zatímco ti, kteří dávají přednost stabilitě a širšímu spektru technologických inovací, mohou najít větší hodnotu v akciích Microsoftu.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia nebo Microsoft? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.