Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia, Super Micro, Broadcom – a dalších 16 akcií, které čeká krach!

Americký akciový trh podle U.S. Crash Confidence Index směřuje k podprůměrným výnosům v příštích 24 měsících. Populární tituly jako Nvidia, Super Micro Computer a Broadcom směřují k propadu o více než 40 %.

Nvidia, Super Micro, Broadcom – a dalších 16 akcií, které čeká krach!
Zdroj: depositphotos.com

Podle indexu sentimentu bude americký akciový trh v příštích 24 měsících pravděpodobně podprůměrně výkonný – stejně jako 19 vysoce populárních amerických akcií včetně společností Nvidia, Super Micro Computer a Broadcom.

Tento tržní ukazatel, známý jako “U.S. Crash Confidence Index“, vytvořil před 40 lety Robert Shiller z Yaleovy univerzity a nyní jej spravuje Yale School of Management.

Každý měsíc je skupině individuálních a institucionálních investorů položena otázka: “Jaká je podle vás pravděpodobnost katastrofického krachu na akciovém trhu v USA?”. Stejně jako u jiných měření sentimentu má i toto měření opačný význam:

Je špatným znamením, když se investoři domnívají, že pravděpodobnost krachu je obzvláště nízká.

Zdroj: som.yale.edu
Vývoj U.S. Crash Confidence Index od začátku roku 2020
Vývoj U.S. Crash Confidence Index od začátku roku 2020

Stojí za zmínku, že Yale uvádí tento index v procentech respondentů, kteří si myslí, že pravděpodobnost krachu je nižší než 10 %, takže vyšší hodnoty v grafu znamenají, že investoři si myslí, že pravděpodobnost krachu je nižší, a naopak.

Šestiměsíční klouzavý průměr indexu pro institucionální investory nedávno dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 15 let a index pro individuální investory dosáhl druhé nejvyšší úrovně.

V průměru jsou měsíční hodnoty inverzně korelovány s indexem S&P 500 a jeho celkovým výnosem za následujících 24 měsíců – to znamená, že vyšší hodnoty indexu korelují s podprůměrnými výnosy, a naopak.

Korelace je významná na 95% hladině spolehlivosti pro institucionální index a na 93% hladině spolehlivosti pro individuální index.

Poznámka

Hladina spolehlivosti u korelace označuje pravděpodobnost, s jakou můžeme věřit, že skutečná hodnota korelace mezi dvěma proměnnými spadá do určitého intervalu.

Například, pokud máte hladinu spolehlivosti 95 %, můžete si být jisti, že skutečná korelace je v rámci vypočteného intervalu v 95 % případů.

Proč je index důvěry v krach protichůdným ukazatelem

U.S. Crash Confidence Index je cenným kontrariánským ukazatelem, protože se investoři na akciovém trhu stávají více či méně býčími z důvodů, které s akciovým trhem vůbec nesouvisejí.

Protože iracionální býčí nálada (na rozdíl od racionální býčí nálady) způsobí, že akcie jsou v průměru nadhodnocené, vyplývá z toho, že trh má tendenci mít problémy v důsledku všeobecného přesvědčení, že krach je nepravděpodobný.

Roli emocí v U.S. Crash Confidence Index dokumentuje nová studie Shillera a Williama Goetzmanna a Dasola Kima z Úřadu pro finanční výzkum amerického ministerstva financí. Studie s názvem “Emoce a subjektivní přesvědčení o krachu” začala v červnu kolovat v akademických kruzích.

Výzkumníci zjistili, že přesvědčení respondentů průzkumu o pravděpodobnosti krachu je silně ovlivněno “vzácnými, extrémními událostmi”, které nemají nic společného s akciovým trhem.

  • Pokud například v bezprostřední blízkosti respondenta nedávno došlo k zemětřesení, byla víra v burzovní krach pravděpodobnější než u jiného respondenta, který zemětřesení v blízkosti nezažil.
  • Podobně pokud byl v blízkém obchodě prodán výherní los, respondent věřil v pravděpodobnost krachu s menší pravděpodobností než jiná osoba, pro kterou to nebyl tento případ.
Info

Vysoké hodnoty U.S. Crash Confidence Index samy o sobě nepředpovídají, že dojde ke krachu, ale pouze to, že v následujících dvou letech dojde k podprůměrným výnosům.

Index odráží emoce a subjektivní přesvědčení investorů, které jsou daleko odlišné od objektivních faktorů, které mají statisticky významnou schopnost předpovědět zvýšenou pravděpodobnost krachu.

Jednotlivé akcie jsou ke krachu náchylnější než trh jako celek

Nedávná studie zjistila, že pravděpodobnost krachu akcie – definovaného jako propad o více než 40 % během následujících dvou let – se zvyšuje spolu s tím, do jaké míry je její klouzavý dvouletý výnos nad indexem S&P 500.

To znamená, že se pravděpodobnost krachu akcie zvyšuje spolu s tím, do jaké míry je její výnos nad indexem S&P 500. Pokud je například toto rozpětí překonání výkonnosti 100 procentních bodů, pravděpodobnost následného krachu se blíží 50 %.

Když je to 150 bodů nebo více, stává se krach téměř jistým.

V následující tabulce je uvedeno 19 akcií z 1 500 největších amerických akcií, které překonaly index S&P 500 za poslední dva roky o více než 200 procentních bodů.

Ne všechny z nich samozřejmě zkrachují, ale je dobré si vsadit na to, že nadprůměrný počet z nich ztratí v příštích dvou letech výraznou část své hodnoty.

Akcie Rozdíl, o který akcie překonaly index S&P 500 za poslední 2 roky (v procentních bodech)
Super Micro Computer 1 929
Abercrombie & Fitch Company 867
Nvidia 651
Weatherford International 598
ELF Beauty 443
Tidewater 418
Royal Caribbean Cruises 374
Helix Energy Solutions 348
Carpenter Technology 306
XPO Logistics 265
SkyWest 253
Vistra Energy 248
Wingstop 241
EMCOR Group 234
Jackson Financial 228
Fair Isaac Corporation 226
Constellation Energy 224
Broadcom 208
Arista Networks 201
zdroj informací: factset.com

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
15

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.