Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší propad hashratu Bitcoinu za poslední tři roky! Co se děje?

Bitcoin zaznamenal prudký propad hashratu. Je za tím Írán, vedra v USA, nebo něco úplně jiného? Podívejte se na možné příčiny.

Největší propad hashratu Bitcoinu za poslední tři roky! Co se děje?

Hashrate Bitcoinu zaznamenal největší pokles za poslední tři roky, od 15. června do úterý klesl o více než 15 %. Data serveru blockchain.com ukazují pokles z téměř 943,6 terahashů za sekundu (TH/s) na 799,9 TH/s.

Tento pokles vyvolal spekulace o jeho příčinách, přičemž se hojně diskutuje o geopolitických a environmentálních faktorech.

 

Krypto newsletter

Co se aktuálně děje na krypto trzích? Do jakých projektů může být zajímavé investovat a na co se připravit? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Jedna z teorií spojuje pokles hashratu s Íránem, který je známý rozsáhlou těžbou bitcoinů, údajně provozovanou nebo chráněnou státními subjekty, jako jsou Islámské revoluční gardy.

Časový sled událostí však tuto teorii zpochybňuje. V pátek Írán téměř kompletně omezil přístup k internetu, aby se chránil před kybernetickými útoky, jak informoval magazín TechCrunch.

Zdroj: blockchain.com
Vývoj hashratu Bitcoinu za poslední tři roky
Vývoj hashratu Bitcoinu za poslední tři roky

V tu dobu klesl celosvětový hashrate z 884,6 TH/s ve čtvrtek na 865 TH/s v pátek, což představuje pouze pokles o 2,2 %.

Následný americký úder na íránská jaderná zařízení v neděli vedl k výpadkům elektrické sítě a dalšímu 1% poklesu hashratu ze soboty na neděli. Celkově tedy vlivem dění v Íránu poklesl hashrate o 3 %.

Info

Od 15. června do 19. června, tedy ještě před americkým úderem nebo íránským výpadkem internetu, klesl hashrate o více než 6,25 %.

To naznačuje, že pokles hashratu již probíhal, a i když k němu mohly přispět íránské události, není pravděpodobné, že by byly jedinou příčinou.

Další faktory ovlivňující pokles hashratu

Na pokles mají pravděpodobně vliv i další faktory, například rostoucí ceny elektřiny a vlna veder ve Spojených státech, které snížily efektivitu těžby a způsobily uzavření neprofitabilních těžebních zařízení.

Aktuální cenový vývoj Bitcoinu

Vedra vedla ke zvýšené poptávce po elektřině a vyšším cenám elektřiny, což mělo také vliv na pokles ziskovosti těžby bitcoinů.

Například společnost Con Edison v New Yorku vyzvala během vlny veder k šetření energiemi, což vedlo v některých regionech k nejvyšším cenám elektřiny od ledna.

Důležité je také pochopit, že hashrate Bitcoinu se přímo neměří. Místo toho se vypočítává na základě doby vytěžení bloku a aktuální obtížnosti těžby.

I když teorii o Íránu nelze zcela odmítnout, je pravděpodobnější, že pokles hashrate způsobuje kombinace geopolitických, environmentálních a ekonomických faktorů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v oblasti finanční gramotnosti prostřednictvím studentského spolku Klub investorů, kde dříve zastával pozici prezidenta a nyní působí jako člen dozorčí rady, odkud dohlíží na chod celé organizace.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat