Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nastává nyní čas nakoupit vůbec nejhorší akcie z indexu S&P 500 v roce 2022?

Publikováno
Nastává nyní čas nakoupit vůbec nejhorší akcie z indexu S&P 500 v roce 2022?
Zdroj: usnews.com

Rok 2022 byl pro index S&P 500 nejhorším rokem od roku 2008, kdy se široký tržní index propadl o 19,4 %. Ačkoli nikdo nemá rád, když jeho portfolio klesá, zkušení investoři vědí, že medvědí trhy nabízejí dobré příležitosti k nákupu. Ve skutečnosti jsou pro kupce akcií poklesy dobré, protože díky nim jsou akcie levnější.

Na trhu je nyní k dispozici spousta výhodných nabídek, a pokud hledáte výhodné nákupy, není lepší místo, kde začít, než jsou akcie z indexu S&P 500 s nejhoršími výsledky za loňský rok. Všechny níže zmíněné akcie ztratily přibližně 70 % své hodnoty a možná vás překvapí, kdo se do seznamu dostal.

1. Tesla

Tesla je již léta velmi skloňovanou akcií a po rozmachu v období pandemie se lídr v oblasti elektromobilů loni většiny těchto zisků vzdal. Ačkoli její celkové finanční výsledky byly solidní, na akcie Tesla doléhaly obavy o růst výroby a zostřující se konkurence.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Největším důvodem poklesu Tesly v roce 2022 však mohlo být rozhodnutí generálního ředitele Elona Muska o akvizici Twitteru. Musk se tím stal hromosvodem politických kontroverzí a řada investorů se domnívá, že toto rozptýlení odvádí jeho pozornost od řízení společnosti Tesla. V posledních několika měsících se mohla zhoršit pověst značky Tesla a existuje riziko, že by se tyto protivětry mohly udržet.

Dobrou zprávou je, že se akcie nyní obchodují za rozumnou cenu (na poměry Tesly) s poměrem ceny k zisku (P/E poměr) jen kolem 40. Tesla sice zůstává vysoce rizikovou investicí, ale pokud se jí podaří dosáhnout očekávané úrovně výroby a udržet si náskok před konkurencí v oblasti elektrických vozidel, mohla by získat zpět část svých loňských ztrát.

2. Align Technology

Společnost Align Technology, výrobce zubních rovnátek, byla v loňském roce také velkým propadákem. Společnost čelila obtížnému srovnání s rokem 2021, kdy došlo ke skokovému nárůstu tržeb v důsledku “pandemického efektu”, kdy se zákazníci vrátili do zubních ordinací poté, co se jim vyhnuli během pandemie.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ALGN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tržby nejenže ve třetím čtvrtletí 2022 poklesly o 12,4 %, ale klesly i v mezikvartálním srovnání, což ukazuje, že společnost čelí recesním tlakům. Její zubní rovnátka Invisalign jsou drahým diskrečním produktem a spotřebitelé mohou s nákupem těchto produktů otálet kvůli obavám z inflace a potenciální recese.

Vzhledem k tomu, že růstový příběh společnosti je prozatím pozastavený, bude pro investory pravděpodobně lepší se akciím vyhnout, dokud se jejich růst nevrátí do správných kolejí.

3. Generac Holdings

Společnost Generac Holdings, výrobce generátorů, byla jednou z řady akcií, které během pandemie zažívaly boom, ale v uplynulém roce výrazně klesly. V roce 2021 akcie prudce vzrostly, protože růst výdajů na provoz domácnosti a výpadky proudu v Texasu vedly k nárůstu poptávky po generátorech, ale v roce 2022 se růst tržeb zpomalil. V říjnu se pak také akcie propadly poté, co jeden z významných zákazníků vyhlásil bankrot a společnost snížila svůj výhled na letošní rok.

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny akcií Generac Holdings v roce 2022
Vývoj ceny akcií Generac Holdings v roce 2022

Při vstupu do roku 2023 panuje na Wall Street shoda, že pandemie a hromadné výpadky způsobily tahový efekt v poptávce po generátorech, a analytici v roce 2023 předpovídají pokles tržeb v celém odvětví. Rozšíření obousměrného nabíjení elektromobilů (EV) také představuje hrozbu pro trh domácích záložních zdrojů nebo záložních generátorů.

Vzhledem k těmto protivětrům si akcie společnosti Generac Holdings zaslouží v roce 2023 opatrný přístup, ačkoli se obchodují za rozumný poměr ceny k zisku ve výši 17.

4. Match Group

Možná vás překvapí, že na tomto seznamu najdete společnost Match Group, ale stejně jako Generac Holdings i Match Group zažívala v době pandemie boom, než se akcie těchto zisků vzdala, protože růst tržeb se zpomalil.

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny akcií Match Group v roce 2022
Vývoj ceny akcií Match Group v roce 2022

Ve 3. čtvrtletí roku 2022 vzrostly tržby společnosti pouze o 1 % (resp. o 10 % v měnově neutrálním vyjádření) a provozní zisk se nezměnil, i když v tomto zpomalení pravděpodobně sehrál roli silnější dolar. Změna ve vedení Tinderu také vedla ke zpomalení růstu hlavní aplikace společnosti. Měnově neutrální tržby však stále vzrostly o 16 %.

Kromě toho se nadále daří novějším produktům, jako je Hinge, díky čemuž Match Group nadále seznamkám dominuje. Match je stále růstovou akcií, která disponuje potenciálem velkého oslovitelného trhu. Pokud se růst začne opět zrychlovat, akcie by mohla vzlétnout.

Líbil se vám tento článek?
15
9

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.