Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Nastává nyní čas nakoupit vůbec nejhorší akcie z indexu S&P 500 v roce 2022?

Nastává nyní čas nakoupit vůbec nejhorší akcie z indexu S&P 500 v roce 2022?

Nastává nyní čas nakoupit vůbec nejhorší akcie z indexu S&P 500 v roce 2022?
Zdroj: usnews.com

Rok 2022 byl pro index S&P 500 nejhorším rokem od roku 2008, kdy se široký tržní index propadl o 19,4 %. Ačkoli nikdo nemá rád, když jeho portfolio klesá, zkušení investoři vědí, že medvědí trhy nabízejí dobré příležitosti k nákupu. Ve skutečnosti jsou pro kupce akcií poklesy dobré, protože díky nim jsou akcie levnější.

Na trhu je nyní k dispozici spousta výhodných nabídek, a pokud hledáte výhodné nákupy, není lepší místo, kde začít, než jsou akcie z indexu S&P 500 s nejhoršími výsledky za loňský rok. Všechny níže zmíněné akcie ztratily přibližně 70 % své hodnoty a možná vás překvapí, kdo se do seznamu dostal.

1. Tesla

Tesla je již léta velmi skloňovanou akcií a po rozmachu v období pandemie se lídr v oblasti elektromobilů loni většiny těchto zisků vzdal. Ačkoli její celkové finanční výsledky byly solidní, na akcie Tesla doléhaly obavy o růst výroby a zostřující se konkurence.

Vývoj ceny akcií Tesla v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Největším důvodem poklesu Tesly v roce 2022 však mohlo být rozhodnutí generálního ředitele Elona Muska o akvizici Twitteru. Musk se tím stal hromosvodem politických kontroverzí a řada investorů se domnívá, že toto rozptýlení odvádí jeho pozornost od řízení společnosti Tesla. V posledních několika měsících se mohla zhoršit pověst značky Tesla a existuje riziko, že by se tyto protivětry mohly udržet.

Dobrou zprávou je, že se akcie nyní obchodují za rozumnou cenu (na poměry Tesly) s poměrem ceny k zisku (P/E poměr) jen kolem 40. Tesla sice zůstává vysoce rizikovou investicí, ale pokud se jí podaří dosáhnout očekávané úrovně výroby a udržet si náskok před konkurencí v oblasti elektrických vozidel, mohla by získat zpět část svých loňských ztrát.

2. Align Technology

Společnost Align Technology, výrobce zubních rovnátek, byla v loňském roce také velkým propadákem. Společnost čelila obtížnému srovnání s rokem 2021, kdy došlo ke skokovému nárůstu tržeb v důsledku "pandemického efektu", kdy se zákazníci vrátili do zubních ordinací poté, co se jim vyhnuli během pandemie.

Vývoj ceny akcií Align Technology v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tržby nejenže ve třetím čtvrtletí 2022 poklesly o 12,4 %, ale klesly i v mezikvartálním srovnání, což ukazuje, že společnost čelí recesním tlakům. Její zubní rovnátka Invisalign jsou drahým diskrečním produktem a spotřebitelé mohou s nákupem těchto produktů otálet kvůli obavám z inflace a potenciální recese.

Vzhledem k tomu, že růstový příběh společnosti je prozatím pozastavený, bude pro investory pravděpodobně lepší se akciím vyhnout, dokud se jejich růst nevrátí do správných kolejí.

3. Generac Holdings

Společnost Generac Holdings, výrobce generátorů, byla jednou z řady akcií, které během pandemie zažívaly boom, ale v uplynulém roce výrazně klesly. V roce 2021 akcie prudce vzrostly, protože růst výdajů na provoz domácnosti a výpadky proudu v Texasu vedly k nárůstu poptávky po generátorech, ale v roce 2022 se růst tržeb zpomalil. V říjnu se pak také akcie propadly poté, co jeden z významných zákazníků vyhlásil bankrot a společnost snížila svůj výhled na letošní rok.

Vývoj ceny akcií Generac Holdings v roce 2022
Vývoj ceny akcií Generac Holdings v roce 2022
Zdroj: finance.yahoo.com

Při vstupu do roku 2023 panuje na Wall Street shoda, že pandemie a hromadné výpadky způsobily tahový efekt v poptávce po generátorech, a analytici v roce 2023 předpovídají pokles tržeb v celém odvětví. Rozšíření obousměrného nabíjení elektromobilů (EV) také představuje hrozbu pro trh domácích záložních zdrojů nebo záložních generátorů.

Vzhledem k těmto protivětrům si akcie společnosti Generac Holdings zaslouží v roce 2023 opatrný přístup, ačkoli se obchodují za rozumný poměr ceny k zisku ve výši 17.

4. Match Group

Možná vás překvapí, že na tomto seznamu najdete společnost Match Group, ale stejně jako Generac Holdings i Match Group zažívala v době pandemie boom, než se akcie těchto zisků vzdala, protože růst tržeb se zpomalil.

Vývoj ceny akcií Match Group v roce 2022
Vývoj ceny akcií Match Group v roce 2022
Zdroj: finance.yahoo.com

Ve 3. čtvrtletí roku 2022 vzrostly tržby společnosti pouze o 1 % (resp. o 10 % v měnově neutrálním vyjádření) a provozní zisk se nezměnil, i když v tomto zpomalení pravděpodobně sehrál roli silnější dolar. Změna ve vedení Tinderu také vedla ke zpomalení růstu hlavní aplikace společnosti. Měnově neutrální tržby však stále vzrostly o 16 %.

Kromě toho se nadále daří novějším produktům, jako je Hinge, díky čemuž Match Group nadále seznamkám dominuje. Match je stále růstovou akcií, která disponuje potenciálem velkého oslovitelného trhu. Pokud se růst začne opět zrychlovat, akcie by mohla vzlétnout.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo