Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Myanmarská stínová vláda přijala stablecoin Tether za oficiální měnu

Publikováno
Myanmarská stínová vláda přijala stablecoin Tether za oficiální měnu
Zdroj: shutterstock.com

Stínová vláda Myanmaru, vláda národní jednoty (NUG), složená z příznivců svržené vůdkyně Aun Schan Su Ťij, uznala stablecoin Tether (USDT) za svou oficiální měnu.

Ministr financí Tin Tun Naing ve svém příspěvku na Facebooku uvedl, že země nyní přijme USDT, stablecoin vázaný na dolar, pro „domácí použití, aby se usnadnily a urychlily všechny obchody, služby a platební systémy“.

Konflikt v Myanmaru – válka proti vlastní armádě

Jihovýchodní asijská země, dříve známa jako Barma, přijala Tether pro svou pokračující fundraisingovou kampaň usilující o svržení současného vojenského režimu.

Ačkoli NUG nemá žádnou oficiální moc, v září tohoto roku vyhlásila válku myanmarské juntě, vládě vedené vojenskými vůdci. Junta se dostala k moci začátkem roku po vojenském převratu.

Stínová vláda navíc podtrhuje vzdor proti centrální bance Myanmaru, která v květnu loňského roku prohlásila všechny digitální měny za nezákonné a hrozila uvězněním a pokutami všem, kdo zákaz poruší.

Další iniciativou NUG je získání 1 miliardy dolarů prostřednictvím prodeje „zvláštních státních dluhopisů jarní revoluce“ nabízených myanmarské diaspoře po celém světě, což by mělo usnadnit svrhnutí současné vlády, v jejímž čele je vojenský vůdcem Min Aung Hlaing. Vládě se během prvních 24 hodin podařilo získat 9,5 milionu dolarů. Podle junty tyto dluhopisy porušují protiteroristické zákony.

Je Tether tou správnou volbou?

I když se Tether oprošťuje od nevyzpytatelných cenových výkyvů, které jsou obvyklé u kryptoměn jako bitcoin či ether, bohužel se často utápí v kontroverzích ohledně neprůhlednosti dolarových rezerv, které jej podporují. Toto téma bylo několikrát otvíráno i u ostatních stablecoinů.

Letos v létě však společnost stojící za USDT konečně po měsících očekávání dodala nezávislý důkaz, který potvrzuje, že tokeny Tetheru jsou opravdu kryté odpovídajícím množstvím dolarů držených na bankovním účtu.

Dokument, který to dokazuje, byl však vypracován právní firmou, nikoli licencovaným auditorem, což vnáší mezi odborníky opět pochybnosti. Na druhou stranu, dle vyjádření společnosti Tether s kryptoměnovými projekty žádný auditor nespolupracuje. Z toho důvodu zvolili právní firmu Freeh Sporkin & Sullivan, jež je údajně jednou z nejrenomovanějších společností v USA.

Pokud vezmeme v úvahu, že je Tether plně krytý dolarem, tak jak společnost tvrdí a dokazuje, mohlo by přijetí této digitální měny usnadnit finanční život mnohým obyvatelům Myanmaru. Otázkou zůstává, jak na to bude reagovat vláda USA, která se naopak snaží zavést přísné zásady ohledně vydávání stablecoinů.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.