Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mít sochu vedle Steva Jobse? Tuto poctu dostal zakladatel Bitcoinu – Satoshi Nakamoto

Publikováno
Mít sochu vedle Steva Jobse? Tuto poctu dostal zakladatel Bitcoinu – Satoshi Nakamoto
Zdroj: bitcoin.com

Záhadná postava Satoshi Nakamoto. Kdo je tento člověk nebo skupina se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Satoshi si totiž vybral cestu anonymity. Proč je to vlastně dobře?

Díky svému vstupu do ústraní odstranil poslední slabé místo Bitcoinu – už není možné nikoho zavřít, soudit, napadnout. Není žádná hlava, která by stála v čele. Zůstala pouze skupina nadšenců z celého světa – bez jména, bez lokality, bez identity. Kryptoměna tím získala naprosto novou úroveň decentralizace, kterou u jiných projektů neuvidíme.

Spekulace o autorovi

Teorií se objevilo během let na desítky. Na potenciální stopu přišel v roce 2014 magazín Newsweek, který publikoval fotku člověka jménem “Dorian Satoshi Nakamoto”. Tato osoba byla povoláním IT specialista a matematik, což jsou klíčové zájmy potřebné pro takový výtvor. Nicméně sám Dorian tyto tvrzení popřel.

Zdroj: theverge.com
Dorian Satoshi Nakamoto
Dorian Satoshi Nakamoto

Za dalšího potenciální autora byl považován Nick Szabo. To je Američan, který na svém blogu už v roce 1998 rozpracoval koncept digitální měny nazvané Bit Gold. V mnohém se detailnější návrh podobá white paperu Bitcoinu. Samotný Szabo se ovšem od domněnek distancoval.

Socha Satoshiho

Monument se nachází v Maďarsku, v hlavním městě Budapešti – konkrétně v parku Graphisoft. Poblíž tohoto místa se nachází i socha slavného zakladatele společnosti Apple – Steva Jobse.

Odhalení sochy proběhlo 16. září a účast byla hojná. Tvůrci požadovali, aby každý člověk zhlédl svůj obličej v Satoshim, proto materiál, který použili, odráží světlo. Hlavní cíl byl ten, že každý kdo věří v Bitcoin, je svým způsobem částečně také Satoshi.

Zadní strana sochy obsahuje kromě tvůrců také nápis věnovaný autorovi kryptoměny.

Zdroj: twitter.com/CzPter
Mít sochu vedle Steva Jobse? Takovou poctu má zakladatel Bitcoinu - Satoshi Nakamoto
Zadní strana sochy

Na počest vynálezce Bitcoinu, prvního peer-to-peer systému elektronických peněz a blockchain technologie,” stojí tam navždy vyryto.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.