Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Která Buffettova investice je historicky vůbec nejlepší?

Investiční společnost Warrena Buffetta nakoupila téměř miliardu akcií této společnosti, které ji za několik let vynesly 120 miliard dolarů zisku.

Publikováno
Která Buffettova investice je historicky vůbec nejlepší?
Zdroj: flickr.com

Vztah mezi společností Berkshire Hathaway a technologickým gigantem Apple je v oblasti podnikových investic zajímavým příběhem.

Podíl Berkshire Hathaway v Applu se pod vedením Warrena Buffetta stal víc než jen významným aktivem. Je to základní kámen celého akciového portfolia.

Jak Buffett přišel ke svému zlatému vejci

Berkshire si našla cestu k Applu v prvním čtvrtletí roku 2016, kdy jeden z Buffettových investičních manažerů učinil vstup do této společnosti.

Tehdy šlo o skromnější investici ve výši přibližně 1,1 miliardy dolarů. Tato investice však v následujících třech letech exponenciálně rostla.

Díky agresivní akviziční strategii se počet akcií Applu ve vlastnictví Berkshire Hathaway přiblížil miliardové hranici, což vedlo k monumentálnímu výnosu.

I přes aktuální problémy akcií Applu a jejich poklesu od začátku roku, znamená průměrná kupní cena 39,62 dolaru za akcii (po započtení splitu akcií) více než 300% zisk z původní investice Berkshire.

Akcie Apple od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

To z ní činí jednu z Buffettových nejvýnosnějších investic v procentuálním vyjádření a také investici s největším dolarovým ziskem v jeho investiční kariéře.

I když Buffett nějaké akcie Applu od roku 2019 prodal, na konci roku 2023 dosahoval počet podílů v držení Berkshire Hathaway 905 560 000 kusů v ohromující hodnotě více než 150 miliard dolarů.

To představuje téměř 6% podíl ve společnosti Apple a zároveň je to přibližně 43 % celého portfolia společnosti Berkshire. Pro srovnání, druhý největší podíl tvoří akcie Bank of America, které představují 10,5 % portfolia.

Za akcie Applu zaplatila Berkshire přibližně 35,9 miliardy dolarů.

Zajímavý je i vliv opačným směrem. Kromě toho, že akcie Applu obohacují svým růstem Warrena Buffetta, investiční rozhodnutí Věštce z Omahy mohou ovlivnit cenu akcií druhé největší veřejně obchodované společnosti podle tržní kapitalizace.

Portfolio Berkshire je totiž neustále pod drobnohledem a z každé změny se investoři a analytici snaží vyčíst, co je Buffettovou další sázkou, nebo v co ztratil důvěru. Jeho prodeje tak mohou mít na ceny akcií velký vliv.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎