Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Pohled na Bitcoin s odstupem

Kryptoměnové aktuality – Pohled na Bitcoin s odstupem

Minulý týden se nesl ve znamení mírné nejistoty. Cena Bitcoinu začala padat a s sebou strhla i zbytek kryptoměnového trhu. Jak se ovšem ukázalo, žádná významnější korekce předchozího růstu nepřišla a propad měl velmi krátkého trvání.

Bitcoin - graf vývoje
Graf vývoje ceny bitcoinu od října

Po dosažení téměř 20 000 dolarů se cena BTC opět podívala na nižší hladiny. Jak je vidět na grafu výše, cena nepropadla ani na úrovně předchozího propadu.

Díky tomu se nám na grafu zformulovatl stoupající trojúhelník, neboli tzv. rising-wedge.

Taková formace je obecně brána jako pozitivní znamení a rozuzlení by mělo přijít již před koncem tohoto roku. Na 4 hodinovém grafu se nám tedy formuje pozitivní technický vzorec.

Bitcoin - Porovnání aktuální situace s dřívější situací
Porovnání aktuální situace s dřívější situací z roku 2019

Naděje na brzký průraz předchozího cenového maxima roste. Další pozitivní technickou zprávou je, že jsme zatím neviděli tzv. blow off top.

Tedy formaci, která například zakončila masivní růst v polovině roku 2019.

Jak je vidět na grafu, knoty svíček byly výrazně větší než jejich samotná těla. Cena tak po poslední vlně růstu rychle spadla a následovala protáhlá korekce. V nynějším případě se ovšem nic takového nekoná. Právě naopak.

To ukázal i poslední propad z minulého týdne, který byl okamžitě skoupen obchodníky čekajícími na “nákupy ve slevě”, a cena se rychle vrátila na předchozí hodnoty.

Stále se nicméně nacházíme v silně exponované době z technického hlediska. Proto je potřeba být velmi opatrný.

Korekce dosavadního růstu je stále ve hře a pokud by přišla, můžeme očekávat, že potrvá i několik měsíců a cenu bitcoinu srazí až k hranici 20 WMA. To je běžná hranice podpory pro bull market, ve kterém, zdá se, se momentálně nacházíme.

Co čeká altcoiny?

Trh s altcoiny zatím opatrně kopíruje cenovou akci Bitcoinu. To je v dobách nejistoty standardním jevem. Je za tím jednoduchá logika.

Bitcoin je reprezentantem všech kryptoměn a v podstatě se jedná o to, že BTC udává tempo celého trhu.

Překotný růst ceny Bitcoinu na altcoiny zatím nedopadá, protože se investoři obávají větší korekce, která by se altcoinů pravděpodobně dotkla výrazně.

Jedním z rozumných vyjádření této dynamiky je tzv. BTC dominance. To je v podstatě procentuální vyjádření toho, jakou část kapitalizace všech kryptoměn tvoří BTC.

Aktuální vývoj dominance BTC z pohledu celkové kapitalizace
Aktuální vývoj dominance BTC z pohledu celkové kapitalizace

Na předchozím grafu je vidět, že dominance BTC nastolila mírně klesající trend a vytvořil se určitý cenový kanál. Momentálně se nacházíme v horní části tohoto kanálu, což dává značnou šanci pro pokles dominance BTC (tedy růst altcoinů) v případě, že trh setrvá v pozitivní náladě.

Altcoiny se největším růstům nicméně těší až po průrazu předchozího ATH. Pokud by tedy došlo na potvrzený průraz 20 000 dolarů, tak je pravděpodobné, že nejen Bitcoin, ale i altcoiny zareagují velmi pozitivně.

Makro situace ve světě

Důležitou součástí analýzy trhu je makro situace ve světě. A i na této frontě máme dobré zprávy. Hned několik společností v čele s firmou Pfizer oznámilo, že mají připravenou funkční vakcínu proti Covid 19.

Vakcíny se již dostávají do společnosti a tudíž se dá očekávat, že se svět v následujícím roce s pandemií koronaviru jakžtakž popere. Co ovšem určitě neskončí, jsou stimulační balíčky ze strany národních vlád.

Poradenská společnost Mckinsey & Company odhaduje, že celkově vydají národní vlády do konce roku 2020 stimulační balíčky v hodnotě 10 bilionů dolarů.

Porovnání velikosti stimulu při krizi v roce 2020 a krizi v roce 2008
Porovnání velikosti vládního stimulu při krizi v roce 2020 a krizi v roce 2008

Jak je vidět na grafu z analýzy společnosti Mckinsey, tak nejvíce budou tisknout nové peníze evropské země a Japonsko (na grafu je vyobrazen poměr mezi HDP dané ekonomiky a nově tištěnými penězi).

Zajímavý je také pohled na srovnání s předchozí finanční krizí. Zde z porovnání vidíme, že reakce jednotlivých států byla v roce 2008 podstatně vlažnější.

Nyní se tak nacházíme v naprosto bezprecedentní situaci, kdy nově tištěné objemy peněz dalece překračují vše, co známe z historie, a to nejen z absolutního, ale i relativního hlediska.

Pozitivní výhled na budoucí léta díky vzniku vakcíny bude mít kladný vliv na vývoj jednotlivých trhů. Kryptoměny budou navíc profitovat z nejistoty, kterou vytvoří nová vlna inflace způsobená tištěním peněz.

Obzvláště Bitcoin si získal velkou pozornost jako úložiště hodnoty připodobňované ke zlatu. Stále více institucí se tak k BTC obrací jako ke způsobu, jak konzervovat bohatství.

Pojišťovací gigant nakupuje BTC

Další týden za námi a další nový institucionální investor do BTC. Tentokrát do kryptoměn vstupuje velká pojišťovna s názvem MassMutual.

Celým jménem Massachusetts Mutual Life Insurance Company je jednou z největších americký pojišťoven, která poskytuje služby přibližně 6 milionům klientů a celkově zaměstnává přes deset tisíc lidí.

MassMutual nakoupila do svého investičního fondu Bitcoin v hodnotě 100 milionů dolarů, což ale tvoří pouze malý zlomek jejich celkového investičního portfolia.

Investiční magnát a dlouhodobý Bitcoin bull Michael Novogratz okomentoval nákup následujícími slovy: “Pojišťovna nakupuje Bitcoin do svého vlastního portfolia. To je obrovská věc. V roce 2020 se zatím nestalo nic tak zásadního“.

MassMutual je společnost s téměř 160 letou historií a je možné předpokládat, že nákup BTC opět zvedne míru důvěry institucionálního světa v kryptoměny a primárně v Bitcoin.

Aféra Mt.Gox se chýlí ke konci

Ke svému konci se blíží největší kryptoměnová aféra v historii BTC. Jak mnozí z vás ví, v roce 2014 zkrachovala tehdy největší kryptoměnová burza Mt.Gox. Důvod ke krachu byl hackerský útok, kdy z burzy zmizelo velké množství uživatelských bitcoinů.

Celkově tehdy burza přišla o 850 tisíc BTC, přičemž 750 tisíc BTC z toho bylo klientů burzy. Z dnešního pohledu se jedná o přibližně 4,3% všech existujících Bitcoinů.

Burze Mt. Gox zůstalo 150 tisíc BTC, které má soud rozdělit mezi postižené klienty, přičemž zítřejší den, 15. prosinec 2020, je deadline, kdy má soud oznámit, jak bude distribuce zabavených majetků mezi klienty probíhat.

A právě to nyní vytváří na trhu s kryptoměnami určitou nejistotu. Investoři se obávají, že klienti Mt.Gox budou chtít své zpět získané Bitcoiny rovnou prodat. To by samozřejmě dávalo smysl, protože se cena BTC v roce 2014 pohybovala mezi 800 a 200 dolary za Bitcoin.

Na trh by se tak mohl dostat nárazově balíček 150 tisíc BTC a prodej takového množství bitcoinů s trhem jistě dokáže zamávat.

Z dlouhodobého hlediska se nicméně nejedná o zásadní událost. Investiční fond Grayscale, který je možné považovat za hlavní přístup institucí do světa kryptoměn, jen za listopad nakoupil pro sebe a své klienty přes 55 tisíc BTC.

Ačkoliv může přísun nových mincí z krátkodobého hlediska zamávat s tržní situací, tak z dlouhodobého hlediska se nic nemění a vzestupný trend zůstává platný.

Závěr

V rámci tržní situace se nadále nic nemění. Ačkoliv hrozí výraznější korekce, tak prozatím je dostatek nakupujících, kteří každý sebemenší propad berou jako příležitost pro nákup.

V rámci makro situace máme dvě hlavní dobré zprávy. Na jedné straně je to distribuce funkčních vakcín, která přispívá k pozitivnímu výhledu na příští rok. Zároveň pokračuje tištění a následné znehodnocování fiat měn.

Jako třešnička na dortu je pak rozhodnutí amerického vrchního soudu, který smetl žaloby končícího prezidenta Donalda Trumpa. To opět přináší na trhy jistotu, protože stabilita je základem dobré ekonomiky.

Trh se naopak obává většího dumpu ze strany klientů Mt.Gox. Ten nicméně vůbec nemusí přijít (nebo jen v menší míře). Zatím není rozhodnuto, jak bude probíhat finální distribuce, takže nelze dělat konkrétní závěry.

Vstupy klasických institucí nadále pokračují a pozitivita ve vztahu k tržnímu vývoji u kryptoměn je na místě.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.