Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Co bude znamenat vítězství Bidena pro kryptoměny?

Adam Kracík
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Co bude znamenat vítězství Bidena pro kryptoměny?

Majitelé Bitcoinu (BTC) mají v posledním týdnu důvod k radosti. Cena BTC totiž začala velmi rychle stoupat. Předchozí vrchol na úrovni 14 000 dolarů a zároveň nejbližší rezistence byla proražena velmi snadno.

Kurz BTC nicméně nezůstal pouze u 14 000 dolarů, ale pokračoval v dalším růstu a v době psaní článku se pohybuje okolo 15 tisíc dolarů.

Vývoj ceny BTC
Graf vývoje ceny BTC

Jak je vidět na předchozím grafu, tak se cena BTC vzdálila hranici 20 WMA (Weekly moving average – světle modrý plovoucí průměr).

To obvykle značí, že se trh dostává do překoupené pozice. Naopak doteky s 20 WMA jsou brány jako tzv. dipy a tedy příležitosti k nákupu v bull marketu.

Indikátor Fear & Greed pro Bitcoin
Indikátor Fear & Greed pro Bitcoin

Trh se nyní nachází v pozici extrémní chamtivosti. Proto je nutné být ve vztahu k budoucímu vývoji ceny opatrný. Vysoká míra chamtivosti mezi tradery se totiž dá lehko využít a může přijít i silnější propad, aby chamtivé tradery a spekulanty trh vytrestal.

V komunitě se momentálně spekuluje nad tím, co se na trhu s BTC děje. Rostoucí cena totiž není podpořena rostoucími objemy obchodů, což by ukazovalo na technickou divergenci, která by značila blížící se propad.

Na druhé straně na popularitě získává také názor, že nízké objemy obchodů a silně rostoucí cena značí krizi likvidity u BTC. To v podstatě znamená, že na trhu je nedostatek BTC a tudíž není tolik traderů, kteří by vyhnaly objemy obchodů.

Na straně altcoinů pak můžeme sledovat pomalé oživení trhu po přibližně měsíčním propadu. Zdá se, že konec roku 2020 bude ještě velmi zajímavý.

Ethereum 2.0 otevírá své brány

Ethereum 2.0 je konečně tady. Nebo lépe řečeno, je zde konečně startovací fáze druhé verze nejvyužívanější smart kontrakt platformy. Nadace Ethereum totiž nově spustila přechodový smart kontrakt a je tak možné začít převádět ETH z první verze sítě na druhou.

Ethereum 2.0 je dlouho očekávaný upgrade ETH sítě, který změní fundamentální základy fungování ETH blockchainu.

Verze 2.0 totiž přechází z modelu Proof of Work na Proof of Stake, kdy bude těžba (validace) probíhat pomocí mincí v síti.

U ETH 2.0 už nebudou těžaři (přesnější název jsou validátoři) využívat grafické karty. Místo toho budou moci ověřovat transakce jen ti, kdo vlastní 32 a více ETH. Následující roky (odhadem 2, ale přesný timeline zatím neexistuje) vedle sebe poběží jak ETH 1.0, tak i ETH 2.0.

Ke spuštění ETH 2.0 je potřeba, aby bylo v síti minimálně 16 384 validátorů a stakovat se musí přibližně půl milionu ETH. Celý návod, jak se stát validátorem ETH 2.0 najdete na oficiálním Launchpadu.

Poznámka

Pozor: Kontrakt je jednosměrný, takže pokud převedete své ETH na druhou verzi sítě, tak je to již na trvalo a zpátky na první verzi je už nedostanete.

Spuštění ETH 2.0 je rozděleno na tři fáze (a jednu mezifázi).

  • Ve fázi 0 dojde ke spuštění Beacon chainu, což se děje nyní.
  • Fáze 1 je o přidání shardů (v podstatě přidružené blockchainy umožňující rychlejší scaling sítě).
  • Ve fázi 1.5 bude ETH 1 blockchain začleněn jako shard do ETH 2.0 ekosystému. To znamená, že se celý nynější ETH blockchain přesune na verzi 2.0.
  • Fáze 2 je pak implementace Ewasm vistruálního stroje, což by mělo přinést lepší funkcionalitu smart kontraktů.
Jednotlivé fáze přesunu ETH na ETH 2.0
Vizualizace jednotlivých fází přesunu ETH 1.0 na ETH 2.0

ETH 2.0 by mělo být podstatně rychlejší primárně díky přechodu na PoS a s ním související sharding. Ethereum se tak posune o krok blíže k podstatně vyšší užitnosti.

Legendární investor radí nakupovat BTC

Legendární investor Bill Miller se pro televizi CNBC vyjádřil k Bitcoinu. Zařadil se tak po bok Paula Tudora Jonese, který tento rok oznámil, že jeho investiční fond vlastní BTC futures.

Pokud není Bitcoin ve vašem portfoliu, tak na nynějších cenách bych rozhodně doporučil jej do portfolia zařadit“. řekl Miller pro CNBC.

Myslím, že každá velká banka, každá investiční banka a každá firma s vysokou kapitalizací bude eventuálně vlastnit nějakou formu Bitcoinu nebo něčeho podobného,” pokračoval Miller.

Na otázku, proč je dobré mít v portfoliu Bitcoin, odpověděl Miller následovně: “Příběh Bitcoinu je snadný. Jedná se o nabídku a poptávku. Počet mincí roste rychlostí okolo 2.5 % za rok a poptávka roste rychleji. Bitcoinů navíc bude pouze omezené množství”, řekl Miller.

Příklady Paula Tudora a Billa Millera ilustrují fakt, že Bitcoin se stává žhavým tématem mezi institucionálními investory. A jsou to právě vyjádření významných osobností klasických financí, která přitáhnou další investory.

Za vzestupem zájmu o BTC ze strany institucí stojí dva hlavní důvody. Instituce BTC využívají jako pojistku proti inflaci. Vysoká míra tištění nových peněz totiž vede k znehodnocování majetku, proti kterému se instituce chtějí bránit právě vlastněním BTC.

Během Covid pandemie se začíná také naplno ukazovat důležitost digitální ekonomiky. A právě zde jsou kryptoměny logickým řešením na zvýšení efektivity.

Rostoucí cena BTC také může brzy přilákat i menší investory z řady “běžných lidí”, někdy označované jako retail, kteří obvykle přichází až při překotném růstu. Podpora ze strany mainstream televizí a velkých jmen finančního světa dodává potřebnou důvěru, která stále digitálním měnám chybí.

Americké volby vyhrál Biden – Co to znamená pro kryptoměny?

Po těsném souboji v USA vyhrál křeslo amerického prezidenta demokratický kandidát Joe Biden. Pro kryptoměnovou komunitu je nicméně důležité, jaký dopad to bude mít na jejich digitální měny.

V první řadě je nutné říci, že Biden se nikdy ke kryptoměnám otevřeně nevyjádřil a tudíž není možné odhadnout, jaký postoj bude doopravdy zastávat. Existují nicméně určité faktory, které nám napoví.

V první řadě jsou to náklady ze strany státu. Demokratická strana stojí na levicové (v kontextu USA) straně spektra a tudíž stát více utrácí. To by logicky mělo vést k vyšší inflaci a ta je dobrá pro Bitcoin jako bezpečný přístav, který má před inflací chránit.

Klíčový nemusí být nutně názor samotného Bidena, ale hlavně názor lidí, které obsadí do pozic ovlivňující kryptoměny. Bývalý analytik pro Messari a Tower Research, Qiao Wang, napsal toto: “Pravým vítězem [amerických] voleb je krypto. Biden najme Garyho Genslera, který je k Bitcoinu velmi přátelský.

Spekuluje se, že právě Gensler by měl zastávat funkci hlavního finančního poradce prezidenta. Předtím působil v komisi pro dohled nad cennými papíry (SEC), kde prosazoval přijatelné regulace pro kryptoměny.

Duo Trump/Munchin zastávali negativní postoje vůči kryptoměnám a Trump otevřeně řekl, že Bitcoin je k ničemu a jeho hodnota je postavena ze vzduchu.

Nejbližší významný dopad bude mít schválení záchranných balíčků, které napumpují do ekonomiky nové peníze a je jisté, že část z nich půjde rovnou do BTC.

Závěr k aktuální situaci na trzích

Bitcoin překvapil radikálním růstem. Nejlepší variantou pro BTC hodlery by byla verze o krizi likvidity, kdy Bitcoin prakticky mizí z burz a investoři čekají na podstatně vyšší ceny. Zatím ale nelze tento trend potvrdit ani vyvrátit.

Vývoj situace na trhu s BTC nicméně pokračuje nadále velmi solidně. Další velikán investičního prostředí otevřeně vyzývá k nákupu kryptoměn, což bude mít dopad nejen na svět institucí, ale také na menší investory.

Největší rozvoj technologií nicméně probíhá mimo Bitcoin. Hlavní představitel smart chainů, Ethereum, spouští svou druhou verzi, která bude významně rychlejší, funkčnější a levnější na používání (v ideálním případě také decentralizovanější).

Pokud bude pokračovat vzestup ceny BTC, dá se očekávat, že se altcoiny v následujícím týdnu přidají a rovněž si připíší zisky. Pokud by na BTC přišel nyní propad, tak to bude mít na altcoiny velmi neblahý vliv.

Jako poslední důležitý faktor se nyní jeví, jak se bude vyvíjet situace po volbách v USA. Pokud proběhne hladké předání moci a přijdou nové záchranné balíčky, bude to dobré pro cenu kryptoměn. Ve hře je ale stále scénář, kdy předání moci nebude klidné a může se také zhoršit situace okolo pandemie. Panika na trzích by opět mohla Bitcoin poslat níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.