Finex.cz logo
Menu
Finex » Podcasty ze světa investování » 6. díl podcastu Kryptokec: Jsou kryptoměny peníze budoucnosti?

6. díl podcastu Kryptokec: Jsou kryptoměny peníze budoucnosti?

6. díl podcastu Kryptokec: Jsou kryptoměny peníze budoucnosti?

Současné státní peníze jsou vítězstvím socialismu. Pátým bodem destarera Komunistického manifestu Karla Marxe a Bedřicha Engelse z roku 1848 byla „Centralizace bankovnictví v rukou státu prostřednictvím centrální banky“. Dnes už považujeme centrální banky za standardní symbol svobodných tržních ekonomik, ale nic nemůže být vzdálenější pravdě. Monopolní privilegia vytvářet peníze z ničeho a zavírání lidí do vězení za nabízení alternativ nemají se svobodou společného vůbec nic.

Současné peníze jsou nesvobodné, Bitcoin je osvobodí. Bitcoin není bublina, Bitcoin je špendlík. Špendlík namířený na centrální bankovnictví“

Tímto výňatkem z Dominikovy knihy začá 6. díl podcastu Kryptokec, ve kterém se jako vždy objevuje Vladimír Vencálek, Josef Tětek, Maťo Galvánek a znovu i Dominik Stroukal.

Podcast si přehrajete níže:

Celý díl třičtvrtěhodinového podcastu se nese v duchu diskuze na téma kryptoměny vs. peníze. Jsou kryptoměny peníze? Jaká je vlastně přesná definice peněz?

Peníze, jak jsou z ekonomické teorie definovány, musí splňovat tři atributy. Musí být všeobecně přijímaným prostředkem směny, zúčtovací jednotkou a uchovatelem hodnoty.

Splňují Bitcoin a jiné kryptoměny tuto definici? A co česká koruna, jsou to vlastně peníze, když si za hotovost např. ve Švýcarsku nic nekoupíme a nesplňují tak atribut prostředku směny?

To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu podcastu.

Další témata, o kterých se diskutující baví, zahrnují např.:

  • Rozumí lidé penězům? Vědí, co kryje jejich peníze, resp. že je nic nekryje?
  • Je Bitcoin krytý elektřinou, která je spotřebovávána na těžbu bitcoinu a existuje tak nějaká cenová hladina, pod kterou nemůže dlouhodobě jeho cena klesnout?

Poslechněte si 6. díl podcastu Kryptokec

Další zdroje informací k tomuto dílu

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo