Dnes to již může vypadat, jako by bankovní krize nikdy nebyla. Indexy se rychle oklepaly. Snad až příliš rychle na to, že se před pár dny mluvilo o systemickém krachu. Situace se porovnávala s děním kolem roku 2008. I když banka SVB sama o sobě nebyla dostatečně veliká, aby způsobila krizi a navíc byla orientována na úzkoprofilový segment nejnovější technologické scény a startupů. Tím, že Fed všem vkladatelům bez ohledu na výší částky na účtu zaručil garanci vkladů, zabránil zhroucení ekosystému technologických firem. Ty mohly bez problému dál platit své zaměstnance a dostát svým závazkům. V případě Credit Suisse však šlo o úplně jinou váhu.
Nejenom, že Credit Suisse je banka, založená v roce 1856. Šlo o symbol švýcarského bankovnictví. Společně s UBS jsou to byla jediná velká banka, která přežila do současnosti. V roce 1991 zkrachovala banka Thoune oblíbená především mezi drobnými střadateli. Největší problém převzetí Credit Suisse je právě ztráta konkurence na bankovním trhu. Ve Švýcarsku tak zůstala pouze jedna superbanka UBS. Před třiceti lety byla různorodost trhu daleko větší. Jak došlo ke krachu Credit Suisse? Celou historií si zrekapitulujeme v čtyřech dějstvích.
1. Banka se špatnou pověstí
Prvním podezřelým faktorem celé operace byl značný spěch, s jakým se dosáhlo řešení celé situace. Od začátku se neustále posilovalo přesvědčení, že Credit Suisse je banka, kterou je každopádně potřeba zachránit, protože je příliš velká na to, aby zkrachovala. Tedy “too big to fail”. Credit Suisse byla posledních dvacet let především banka, která neustále akumulovala různé podezřelé aféry a pokuty. Banka byla trnem v oku americkým úřadům, protože pomáhala americkým občanům skrývat účty před americkými daňovými inspektory. V roce 2009 tak obdržela pokutu 546 milionu dolarů, v roce 2014 další pokutu -, avšak již více než pětinásobnou: 2,6 miliardy. V roce 2022 se k žalobcům Credit Suisse přidala Francie, které musela banka zaplatit 238 milionů euro. Credit Suisse měla pověst banky, do které ukládali peníze problémoví klienti, kteří chtěli zatajit příjmy ve své domovině. Banka samozřejmě přitahovala všechny možné ruské oligarchy. Credit Suisse sankce aplikovala více než liknavě a znovu tak přitáhla pozornost soudů.
To však není všechno. Bance se nedařily investice. V roce 2021 zkrachovala britská finanční společnost Greensill, do které Credit Suisse investovala 10 miliard dolarů. Během krachu fondu Archegos byla Credit Suisse jedním z nejvíc exponovaných klientů. Odhaduje se, že banka musela odepsat 5 miliard dolarů. Mezi odepsaná aktiva se řadí i půjčka africkému státu Mozambik, která banku stála 475 milionů dolarů. V tomto seznamu afér Credit Suisse bychom mohli pokračovat velmi dlouho. S každou další aférou se kurz akcií Credit Suisse propadal čím dál víc. Mezi březnem 2021 a březnem 2023 banka ztratila přes 80 % své tržní kapitalizace. Právě velká ztráta přilákala investory ze Saudské Arábie, kteří byli přitahování jménem Credit Suisse. A právě oni odstartovali celou krizi.
2. Saudské odmítnutí a burzovní panika
Když tedy Credit Suisse představila konečné hospodářské výsledky za rok 2022, ztráta nikoho nepřekvapila. Banka však vykázala čistou ztrátu ve výši 7,3 miliard švýcarských franků. Investoři očekávali, že právě největší akcionář, Saudská národní banka vlastnící 9,8 % navýší svůj podíl, aby následně dodala Credit Suisse nový kapitál, umožňující zvládnout celou situaci. Ze Saudské Arábie však zaznělo kategorické ne. To poslalo akcie Credit Suisse na dno. Během jediné seance akcie Credit Suisse ztratily přes 24 %.
Celá burzovní kapitalizace dosáhla historického minima 6,7 miliard švýcarských franků. Pro úplnost dodejme, že přestože akcionáři dostanou aspoň trochu peněz zpět, Ammar al-Khudair, šéf Saudské národní banky, rezignoval. V zákulisí se však šeptá, že Ammar al-Khudair byl v celém nákupu pouze prodlouženou rukou Mohammeda Ben Salmana, který si přál získat slavnou švýcarskou banku. Od října 2022 Saudská Arábie investovala do tohoto nákupu 1,5 miliard dolarů. Z těchto peněz saudští akcionáři uvidí pouze zlomek. Saudská Arábie je tak jedním z velkých poražených v dění kolem Credit Suisse.
3. Panika a strach z nákazy
Celým světem se znovu začala šířit panika. Vytvořila se velmi rychlá zdánlivá spojitost mezi bankami SVB a Credit Suisse. Bankovní sektor padal po celém světě, a to i u nás. I když bylo jasné, že fungování českých bank je úplně odlišné od obou zkrachovalých. Navíc vazby na obě banky v podobě investic jsou minimální. Zafungovala burzovní psychologie, a investoři se zbavovali akcií bank po celém světe. Vznikla tak dobrá příležitost nakoupit akcie bankovního sektoru ve slevě. Strach v bankovním sektor se překvapivě odrazil také na ceně ropy, která ztratila 9,24 % za pět dní. Právě pád ceny ropy potvrzoval dohady, že krize má potenciál stát se velkou. To se však nestalo. Cena ropy se již zotavila a je znovu nahoře. Krize je za námi.
Důležitým faktem byl první zásah Švýcarské statní banky, která poskytla Credit Suisse 50 miliard švýcarských franků, aby mohla čelit odlivu kapitálu. Tato suma se nám může zdát obrovská, je to víc než polovina příjmu českého státního rozpočtu. Ve skutečnosti tato pomoc byla nutné minimum, která švýcarská státní banku musela udělat, aby nedošlo k neřízenému krachu Credit Suisse. Během posledního týdne totiž klienti Credit Suisse vyváděli své prostředky z banky tempem 10 miliard švýcarských franků za den. Suma, kterou poskytla švýcarská centrální banka by tak vydržela Credit Suisse na pouhých pět dní.
4. Nákup UBS
V pátek 14. března kurz Credit Suisse vyskočil, ale kdo nestihl prodat akcie, měl smůlu. Během víkendu se upekla dohoda mezi UBS, Credit Suisse, Švýcarskou centrální bankou a Švýcarskou konfederaci o tom, že Credit Suisse přejde pod křídla svého konkurenta UBS. UBS původně chtěla za Credit Suisse zaplatit pouze 2 miliardy švýcarský franků. Nakonec se cena ustálila na 3 miliardách. Nákup Credit Suisse bude financován z prodeje akcií. Byla stanovena cena 22,48 za akcii Credit Suisse za jednu akci UBS. Akcionáři Credit Suisse tak obdrží sumu 76 centimů za jednu akcii. UBS nemusela vydávat nové akcie, aby umožnila nákup Credit Suisse. K nákupu pouze použije akcie z programu zpětného odkupu za rok 2022. Program zpětného odkupu funguje tak, že firma podpoří růst ceny svých akcií a zvýší vyplácenou dividendu tím, že nakoupí své akcie na trhu a pak je zničí. UBS nic ničit nebude, ale akcie dá znovu do oběhu a tím získá prostředky pro nákup Credit Suisse. Pro UBS to není žádný nečekaný výdaj, ale velmi příjemný bonus. Mimochodem, to je také důvod, proč je banka Credit Suisse ještě dnes kótována na švýcarské burze. Bude stažena pravděpodobně až na konci roku. Její kurz je však zcela závislý na cenně akcií UBS.
A to není vše. Od Švýcarské konfederace UBS obdrží otevřený účet 9 miliard švýcarských franků na financování ztrát spojených s převzetím Credit Suisse. Ty dnes sice ještě nikdo neumí odhadnout, ale nikdo nepochybuje, že UBS je vyčerpá. Credit Suisse jí stála 3 miliardy, ale 9 miliard dostane bezprostředně zpět. Navíc jen oficiální sídlo Credit Suisse v Zurichu je znalci odhadováno na 1,5 miliardy švýcarských franku. A UBS nic nebrání ho prodat. Osud Credit Suisse by zpečetěn. Druhá největší švýcarská banka přestala existovat.
Kontroverzní krok zrušení dluhopisu AT1
Nejvíc kontroverzní krok, který vznikl z dohody o převzetí Credit Suisse UBS, byla dohoda z FINMA. To je organizace, která dohlíží na finanční trh ve Švýcarsku. Dohoda se týká zrušení 17 miliard dluhopisů AT1. Držitelé těchto dluhopisů nedostanou nic. Tímto krokem FINMA porušila zaběhnuté pravidlo, kdy držitelé dluhopisů byli upřednostňování před majiteli akcií. Majitelé akcií dostanou aspoň 76 centů, ale držitelé dluhopisů odejdou s prázdnou.
Tento krok vzbudil spekulace o rozšíření nákazy do ostatních bank. Investoři by se mohli začít houfně těchto dluhopisů zbavovat, pokud by viděli, že v případě krachu banky jsou bezcenné. Je to ironie osudu, protože tento typ dluhopisů vznikl po krizi 2008, aby umožnil bankám mít dostatek hotovosti v případě krize. Nyní by se tento systém stal příčinou nestability celého bankovního systému. Naštěstí se tak nestalo. Nebo aspoň prozatím. Rozhodnutí FINMA zcela jistě vyvolá soudní procesy. Majitelé dluhopisů se budou bránit, a jelikož šlo velkou částku, určitě najdou schopné právníky, kteří se do tohoto boje pustí. Švýcarské daňové poplatníky pak tento krok může přijít velmi draho.
Závěr: Kdo zachrání ještě větší banku?
V nákupu Credit Suisse je ale ještě jedno velké ale. Nikdo neví, jaká překvapení se najdou v její bilanci a hlavně, s čím obchodovalo jejich traderské oddělení. Je veřejným tajemství, že Credit Suisse měla hodně zainvestováno v derivátových produktech, kde ztráty mohou jít velmi vysoko zvláště na tak volatilním trhu, jaký máme nyní. Vedení UBS se rozhodlo angažovat svého bývalého šéfa Sergia Ermotti, který vedl banku UBS v letech 2011 až 2020. Banku UBS se mu povedlo restrukturalizovat.
Právě tento zkušený bankéř by měl dohlédnout na všechny kostlivce ve skříni. Pokud se mu to povede, vznikne na švýcarském trhu neotřesitelná bankovní jednička. Ve správě aktiv se UBS stane světovou trojkou za Vanguardem a BlackRockem. Co do velikosti se stane 10 nebo 11 největší světovou bankou. I přestože je Švýcarsko bohatou zemi, můžeme si položit otázku: Kdo by zachránil UBS v případě krachu? Banka UBS se tak stala opravdu bankou, která je příliš velká na to, aby zkrachovala. Doufejme, že tato situace nikdy nenastane.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.