Koronavirus vs komodity: Šířící se epidemie neohrožuje jen lidi, ale i cenu komodit

Koronavirus se neustále šíří a jeho dopady už přecházejí i na cenu komodit. Uzavření Číny a omezení výroby momentálně nejvíce ovlivňují cenu ropy i mědi.
Právě kvůli propadu cen OPEC svolává i schůzku pro případné snížení těžby o stovky barelů denně.
Koronavirus doběhl už i ropu
I když na začátku roku cena ropy rostla, a to především kvůli nadcházející obchodní dohodě mezi USA a Čínou, strach ze snížení poptávky po ropě ze strany Číny stále více tlačí její cenu dolů.
Není divu, Čína v roce 2019 dovezla přes 10 milionů barelů ropy denně a stala se tak největším dovozcem ropy na světě.
Podle předpovědí je však nejhorším možným scénářem, že poptávka po ropě v únoru klesne o 2,6 milionu barelů denně a o 2 miliony barelů v březnu. O trochu optimističtější scénář však počítá s poklesem poptávky o 900 000 barelů. Zatím však není jisté, který ze scénářů nastane.
Cena ropy tedy dopadem snížené poptávky začala klesat a například cena americké lehké ropy WTI klesla v pondělí pod 50 dolarů za barel, kam se dostala poprvé od ledna 2019.
Stejně tak propad zaznamenal i středomořský Brent, jehož cena v pondělí klesla na 54,17 dolarů za barel.
OPEC se chystá opět snížit těžbu ropy
OPEC mění plány a kvůli poklesu se chystá přesunout schůzku z března už na 14. a 15. února. Podle agentury Reuters by se zde mělo projednávat případné snížení těžby o 500 000 barelů za den.
Na tento krok však dnes reagovala i cena ropy a v naději na snížení těžby Brent vzrostl na 54,84 dolarů za barel. Podle dalších zpráv je však možné, že i Saudská Arábie kvůli snížené poptávce omezí těžbu ropy o 1 milion barelů denně.

Měď na tom není o moc lépe
Rozšíření nákazy koronaviru donutilo Čínu prodloužit odstávku výroby v nejméně 24 provinciích a regionech, a to až do 10. února. V epicentru nákazy na území provincie Hubei jejímž hlavním městem je Wu-Chan se výroba spustí až 14. února.
Právě Čína je největším spotřebitelem kovů, a to i mědi, jejíž cena od poloviny ledna klesla o více než 12 %.
Čínská poptávka po mědi tvoří 50 % celkové poptávky, a tak není překvapením, že její cena začala klesat. Cena mědi obchodované v Šanghaji v pondělí také klesla na tříleté minimum.
Nejobchodovanější kontrakt mědi na Shanghai Futures Exchange tak klesl o 7 % denního limitu. Momentálně tedy není možné přesně odhadnout, jak se budou nadále ceny komodit vyvíjet. Přesný obraz si budeme moci vytvořit až poté, co bude koronavirus pod kontrolou.
Autor
Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.
Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.