Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koronavirus vs komodity: Šířící se epidemie neohrožuje jen lidi, ale i cenu komodit

Koronavirus vs komodity: Šířící se epidemie neohrožuje jen lidi, ale i cenu komodit
Zdroj: depositphotos.com

Koronavirus se neustále šíří a jeho dopady už přecházejí i na cenu komodit. Uzavření Číny a omezení výroby momentálně nejvíce ovlivňují cenu ropy i mědi.

Právě kvůli propadu cen OPEC svolává i schůzku pro případné snížení těžby o stovky barelů denně.

Koronavirus doběhl už i ropu

I když na začátku roku cena ropy rostla, a to především kvůli nadcházející obchodní dohodě mezi USA a Čínou, strach ze snížení poptávky po ropě ze strany Číny stále více tlačí její cenu dolů.

Není divu, Čína v roce 2019 dovezla přes 10 milionů barelů ropy denně a stala se tak největším dovozcem ropy na světě.

Podle předpovědí je však nejhorším možným scénářem, že poptávka po ropě v únoru klesne o 2,6 milionu barelů denně a o 2 miliony barelů v březnu. O trochu optimističtější scénář však počítá s poklesem poptávky o 900 000 barelů. Zatím však není jisté, který ze scénářů nastane.

Cena ropy sice dnes vzrostla, ale ke konci dne opět začala klesat.
Vývoj ceny ropy za poslední měsíc – prudký pokles o o 20 %

Cena ropy tedy dopadem snížené poptávky začala klesat a například cena americké lehké ropy WTI klesla v pondělí pod 50 dolarů za barel, kam se dostala poprvé od ledna 2019.

Stejně tak propad zaznamenal i středomořský Brent, jehož cena v pondělí klesla na 54,17 dolarů za barel.

OPEC se chystá opět snížit těžbu ropy

OPEC mění plány a kvůli poklesu se chystá přesunout schůzku z března už na 14. a 15. února. Podle agentury Reuters by se zde mělo projednávat případné snížení těžby o 500 000 barelů za den.

Na tento krok však dnes reagovala i cena ropy a v naději na snížení těžby Brent vzrostl na 54,84 dolarů za barel. Podle dalších zpráv je však možné, že i Saudská Arábie kvůli snížené poptávce omezí těžbu ropy o 1 milion barelů denně.

Měď na tom není o moc lépe

Rozšíření nákazy koronaviru donutilo Čínu prodloužit odstávku výroby v nejméně 24 provinciích a regionech, a to až do 10. února. V epicentru nákazy na území provincie Hubei jejímž hlavním městem je Wu-Chan se výroba spustí až 14. února.

Právě Čína je největším spotřebitelem kovů, a to i mědi, jejíž cena od poloviny ledna klesla o více než 12 %.

Čínská poptávka po mědi tvoří 50 % celkové poptávky, a tak není překvapením, že její cena začala klesat. Cena mědi obchodované v Šanghaji v pondělí také klesla na tříleté minimum.

Nejobchodovanější kontrakt mědi na Shanghai Futures Exchange tak klesl o 7 % denního limitu. Momentálně tedy není možné přesně odhadnout, jak se budou nadále ceny komodit vyvíjet. Přesný obraz si budeme moci vytvořit až poté, co bude koronavirus pod kontrolou. 

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.