Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kongres schválil balík pro zvýšení konkurenceschopnosti USA vůči Číně v oblasti výroby čipů

Publikováno
Kongres schválil balík pro zvýšení konkurenceschopnosti USA vůči Číně v oblasti výroby čipů
Zdroj: amazonaws.com

Agentura AP 29. července vydala novou zprávu, ve které uvádí, že kongres schválil balík pro zvýšení konkurenceschopnosti USA vůči Číně v oblasti výroby čipů. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta a informace.

Zvýšení konkurenceschopnosti USA vůči Číně v oblasti výroby čipů

Agentura AP uvádí, že americký Kongres schválil balík 280 miliard dolarů (6,8 bilionu korun) na podporu výrobců čipů a vědeckého výzkumu. Cílem je vytvořit v USA více pracovních míst a zvýšit konkurenceschopnost země vůči Číně. Po Senátu ve čtvrtek zákon schválila Sněmovna reprezentantů poměrem hlasů 243 ku 187. Pro zákon hlasovaly také více než dvě desítky republikánů a nyní ho dostane k podpisu prezident Joe Biden.

Poznámka

Zákon uvolní přes 52 miliard dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Počítá též s daňovou úlevou 25 % pro společnosti, které investují do závodů na výrobu čipů v USA. Většina jejich světové produkce pochází z Tchaj-wanu.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) uvádí, že se dále budou zvyšovat výdaje na různé výzkumné programy, které by v průběhu deseti let dosáhly celkové výše přibližně 200 miliard dolarů. Biden říká, že zákon Spojeným státům poskytne nejen schopnost konkurovat Číně do budoucna, ale také umožní vést svět a zvítězit v ekonomické soutěži 21. století.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr – USA nechtějí být ve velké míře závislé na Tchaj-wanu

Mike McCaul ze zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů uvádí, že odvětví polovodičů v USA si zaslouží ochranu. Dodal, že pokud jde o nejmodernější čipy, jsou USA příliš závislé na Tchaj-wanu. To by se podle něj mohlo projevit jako slabina, pokud by se Čína pokusila ostrovní stát, který označuje za separatistickou provincii, ovládnout.

Agentura Reuters uvádí, že za normálních okolností by vysoké dotace pro soukromé podniky zákonodárci nepodpořili. Připomněli však, že Čína a Evropská unie poskytly svým čipovým společnostem miliardové pobídky.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎