Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komodity v roce 2023: Rok volatility a nejistoty. Jakým výzvám bude investor čelit v roce 2024?

Trh s komoditami v roce 2023 byl nepředvídatelný. Ceny výrazně ovlivňovaly tradiční faktory i ty netradiční, jako je geopolitické napětí. Která komodita je vítězem loňského roku?

Komodity v roce 2023: Rok volatility a nejistoty. Jakým výzvám bude investor čelit v roce 2024?
Zdroj: depostiphotos.com

Komoditní trh byl v roce 2023 nepřehledný a nešel snadno rozklíčovat. Hlavní překážkou byla nečitelnost makroekonomického vývoje. Komoditní trh funguje pravidelně v cyklech. Když ekonomika funguje a roste, zvedá se automaticky poptávka po průmyslových komoditách. Platí to i naopak.

Pokud se ekonomika dostává do recese, poptávka klesá a tím pádem se snižuje i cena komodit. Většina dolů a těžebních plošin nejsou mixéry, které by bylo možné vypnout ze dne na den. Utlumování, nebo naopak zvyšování těžby, se musí dít postupně. Navíc každé toto rozhodnutí stojí nemalé finanční prostředky, a většina těžařů se tedy snaží předpovídat vývoj světové ekonomiky.

Zdroj: https://tradingeconomics.com/
Vývoj úrokových sazeb v USA za posledních 10 let. Sazby jsou na rekordních hodnotách.

To však v roce 2023 nebylo vůbec jednoduché. Základní úvaha totiž stála na premisách, že zvedání úrokových sazeb přivede americkou a posléze i celosvětovou ekonomiku do recese. To se však nestalo.

Navíc američtí centrální bankéři věří, že se povede měkké přistání, tzn. že americká ekonomika udrží slabý růst. I slabý růst má přitom pozitivní dopad na poptávku komodit.

Na druhou stranu většina CEO z firem indexu S&P 500 očekává v roce 2024 recesi. Kdo bude mít nakonec pravdu? Teoretici z centrální banky nebo podnikatelé, kteří jsou každodenně konfrontování s ekonomickou realitou?

Arbitrem tohoto sporu může být cena komodit. Jakmile ceny komodit začnou výrazněji klesat, recese klepe na dveře. Stejně tak růst cen komodit bude znamenat dobrý stav světové ekonomiky. Toto je však zjednodušené schéma. U komodit nejde pouze o stav ekonomiky – cena komodit odráží i geopolitickou situaci.

Ta v roce 2023 nebyla bohužel nějak oslnivá. K válce na Ukrajině se v říjnu přidala izraelská operace v Gaze. Nebezpečí obou konfliktů spočívá hlavně v tom, že se mohou prakticky kdykoliv rozšířit do celého regionu. Ceny komodit tak mohou růst v obavě z válečného napětí, i pokud by se světové ekonomice nedařilo.

A jak si tedy vedly různé komodity v roce 2023?

Pomerančový džus

Pro někoho překvapivým vítězem komoditního trhu je pomerančový džus, který přidal přes 56 %. Pokud ale sledujeme komoditní trh pravidelně, víme, že pomerančový džus je komoditou, která přesně odráží problémy dnešního světa.

Zdroj: https://www.tradingview.com/
Vývoj ceny pomerančového džusu za poslední rok

V Brazílií, která je největších producentem, se dlouhodobě horší klimatické podmínky. Je těžké vypěstovat stejné množství pomerančů jako před třemi roky. Stejně tak v Asii a v Africe roste střední třída. Ta si chce dopřát tento nápoj bohatý na vitamín C.

Džus se tak stal symbolem bohatství. Máme tu tedy kritickou kombinaci pro komodity: snižující se poptávka a zvyšující se nabídka.

Není divu, že pomerančový džus rychle roste. Za poslední roky přidal přes 174 % a růst nemusí být u konce.

Zlato

Rok 2023 byl pro zlatý kov velmi slibný. Zlato přidalo přes 12,79 %. A to může být pouze začátek. Zájemců o zlatý kov je nyní hodně. To jsme mohli pozorovat prvního prosince, kdy zlato na pár chvil prorazilo hladinu 2 130 dolarů za unci a tím si vytvořilo historický rekord. Sice se následně propadlo, avšak současné ceny okolo 2 040 dolarů za unci naznačují, že zlato může růst.

Cenu zlata ovlivňuje hned několik faktorů: slabý dolar, úrokové sazby, inflace a geopolitické napětí ve světě. Prakticky všechny tyto faktory hrají ve prospěch růstu cen zlata.

Dolar slábne, což je pro zlato dobré. Úrokové sazby mají klesnout, což by také mělo cenu zlata podpořit. Geopolitické napětí s ohledem na napětí na Blízkém východě a Tchaj-wanu cenně zlata pomáhá také.

Jediným faktorem, který může podkopat růst ceny zlata, je nenadálý pokles inflace a možné riziko deflace.

Ropa

Pokud se podíváme na roční přírůstek cen ropy zjistíme, že rok uběhl prakticky bez změny. Ropa Brent otvírala rok 2023 na ceně okolo 78 dolarů a končila ho na stejné úrovní. Z tohoto čísla však nesmíme usuzovat, že by byl rok na ropě nudný. Naopak. Cena ropy je klíčová, a to hned z mnoha důvodů.

Cena ropy ovlivňuje zásadně inflaci, zejména pak v USA, kde lidé používají neustále vlastní vozidla. Celé úsilí americké centrální banky by přišlo vniveč, kdyby cena ropy výrazně vzrostla, což je mimochodem důvod, proč USA drží svoji produkci na maximálních úrovních. Vývozem ropy pak USA bojuje proti snahám Ruska a Saudské Arábie držet cenu ropy co nejvýše.

Během roku se cena ropy Brent pohybovala v pásmu 71 až 94 dolarů za barel. Bylo vždy zajímavé sledovat, že vývoj ceny ropy byl značně kontrariánský, tzn. jakmile na CNBC začali spekulovat, že cena ropa může překročit magickou hranici 100 dolarů za barel, ropa vždy klesla.

Platilo to i naopak, když byl předpovídán brzký pokles ceny ropy pod 50 dolarů z důvodů blízké recese.

Závěr: Komodity budou v budoucnosti ještě důležitější

V dlouhodobém výhledu cena komodit poroste a to i přes možné výkyvy způsobené poklesem poptávky z důvodů ekonomických cyklů. Nejde však ani sázet na černé scénáře, že zásoby ropy nebo mědi vyschnou úplně a jejich cena vyskočí o tisíce procent. To není realistické. Jedná se pouze o útok na naše emoce.

Nepříjemnou pravdou však je skutečnost, že doba levné ropy nebo levné mědi končí. Co tím chci říci? Končí období ropy nebo mědi, kterou jsme mohli těžit bez velkých nákladů.

Nová naleziště jsou, ale budou méně přístupná, a bude nutné budovat novou infrastrukturu. A to vše se odrazí na cenách průmyslově důležitých komodit. Dlouhodobý investor jistě nepochybí, pokud se na tento sektor více soustředí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.