Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jste připraveni na důchod – Jak si užít stáří ve finanční a psychické pohodě?

Publikováno
Jste připraveni na důchod – Jak si užít stáří ve finanční a psychické pohodě?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době, kdy je stát extrémně zadlužený, vyvstává v myslích mnoha občanů otázka, jak to bude s důchody? Toto velmi citlivé téma je žhavé napříč generacemi, kdy silné ročníky během následujících 15 let ukončí svůj produktivní věk a generace jejich potomků jistě již tuší, že to s jejich důchody asi moc slavné nebude.

Jak se k problematice důchodů postavit a jakou zvolit strategii, která z nás ve stáří udělá šťastné a zabezpečené “důchodce”? Vše si rozebereme v tomto článku. Ještě než se do tématu naplno zakousneme, pojďme si připomenout pár faktů.

Poznámka
  • státní dluh – 2,5 bilionu CZK
  • průměrný důchod v ČR – muži 14.876 Kč, ženy 13.943 Kč
  • průměrný věk odchodu do důchodu – 65 let
  • průměrný věk dožití – muži 76 let, ženy 82 let
  • průměrné měsíční odvody na důchod – 9.390 Kč (zaměstnanec + zaměstnavatel / hrubý příjem 30.000 Kč a 2 děti)
  • produktivní věk – 45 let (20 let – 65 let)

1) Přijměte zodpovědnost za svůj život

Úvahy ohledně výše důchodů jsou doprovázeny strachem. Strachem z toho, zdda se o nás někdo, až sami nebudeme moct, postará. Pod závojem tohoto strachu se lidé obrací na stát s prosbou: “Když jsem vás celý život dotoval, tak mi alespoň část peněz vraťte, prosím”. Jenže z výše důchodů lze snadno vyčíst, že snahou státu nejspíše není to, se o své občany postarat. Co jim tedy zbývá?

Vzít život do svých vlastních rukou, přestat se spoléhat na to, že se stát na “stará kolena” k vám začne chovat mile, a že po celoživotních povinných odvodech, vám vše s vděkem vrátí. Jak vzít život do vlastních rukou tak, abychom ve stáří byli šťastní a finančně zajištění, si povíme o pár řádků níže. Nyní nastal čas pro malou matematickou vsuvku.

Průměrný produktivní věk v ČR je 45 let. To znamená, že pracující člověk odvádí 45 let povinné sociální (důchodové) pojištění. Za tu dobu odvede státu
5 103 000 Kč. 

Průměrný věk dožití v důchodu je u mužů 11 let, u žen 17 let. Za tu dobu jim bude proplácen důchod ve výši:

  • muži – 1 963 632 Kč
  • ženy – 2 844 372 Kč

To je poměrně slušný byznys. Dejte někomu 5 milionů a on vám vrátí 2 nebo 3 miliony zpět…

Výše uvedené výpočty jistě mnoho lidí nepotěší. Ale lidé nejsou pštrosi, aby schovávali hlavu do písku a je potřeba se podívat na vydělávání a povinné odvádění peněz reálnou optikou.

Nyní se pojďme naladit na pozitivnější vlnu a zamysleme se nad tím, jak do důchodu odejít finančně zabezpečení.

2) Investice do sebe přináší nejvyšší zhodnocení

Při debatách ohledně důchodů se řeší především jedna věc, a to jsou peníze. Ale přitom se zapomíná na ještě podstatnější věc, a tou je štěstí. Podle čeho budete hodnotit na konci svůj život? Podle množství vydělaných peněz nebo podle štěstí a radosti, kterou jste prožili? Z těchto důvodů se v následujících řádcích budeme věnovat jak finanční stránce odchodu do důchodu, tak té psychologické stránce, protože jedna bez druhé nedává smysl.

Vydělávat peníze zkrátka potřebujeme. Jídlo stojí peníze, bydlení stojí peníze, oblečení a zábava také. Peníze jsou zkrátka součástí našeho života, ale stejně tak psychická pohoda a radost. A teď si představte, že skloubíte obě věci dohromady! Budete vydělávat peníze činností, která vás baví. Konec chození do práce, kterou nemáte rádi, konec strachů z nejisté budoucnosti a konec nesmyslnému spoření, které nikam nevede.

Už jste někdy slyšeli bohatého člověka vyprávět, jak se ke svému bohatství prošetřil?

Když totiž člověk dělá nějakou činnost, která ho skutečně baví, tak se v ní zákonitě snaží být dobrý. Když je člověk dobrý v nějaké činnosti, začnou jeho služby vyhledávat lidé, kteří v té činnosti tak dobří nejsou. A toto je klíč k úspěchu jak finančnímu, tak i mentálnímu. Proto jsou investice do sebe sama způsobem, jak si vydělat peníze a zároveň být šťastní a užívat si života. Aby se toto stalo, je potřeba vrátit se k bodu číslo jedna tohoto článku a přijmout zodpovědnost za svůj život!

Shrnutí a závěr

Zkoušeli jste se někdy sami sebe zeptat, proč chcete odejít do důchodu? Není to pouze vaše vnitřní touha vystoupit ze systému, ve kterém se necítíte dobře, a který nesplňuje vaše potřeby a očekávání? Jak ale chcete odejít ze systému, který vám nevyhovuje a vstoupit do zcela nezmapovaných a nepoznaných vod svobodného rozhodování?

Nejlepší je začít postupně. Odhalit to co vás baví, začít se v tomto oboru vzdělávat a zlepšovat, tím se z vás stane odborník. Odborník je vyhledáván méně odbornou veřejností, což může generovat finanční zisk z odborné pomoci. Takto se tvoří peníze a radost ze života.

A co důchody? Proč by se měl finančně zabezpečený a šťastný člověk stresovat tím, jestli mu stát pošle “nějaké ty drobné” na přilepšenou? Když děláte to, co vás baví, není potřeba odcházet do důchodu. Respektive necítíte potřebu utéct z nevyhovujícího systému.

Líbil se vám tento článek?
18
13

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎