Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důchody 2022: O kolik si přilepší důchodci od 1. ledna?

Publikováno
Důchody 2022: O kolik si přilepší důchodci od 1. ledna?
Zdroj: Depositphotos.com

Důchody se v příštím roce zvýší v průměru o 505 Kč, přičemž k nim bude přičítán i bonus nad rámec valorizace ve výši 300 Kč. V roce 2022 nás čeká hned několik novinek. Tou první je výplata navýšených důchodů již v lednu. Ta druhá se týká případného navýšení důchodů v průběhu roku, kvůli rostoucí inflaci.

Základní výměra se zvýší o 350 korun

Na navýšení důchodů se mohou těšit všichni lidé, kteří pobírají důchod, a to nejen ten starobní, ale i jeho ostatní formy, jako je například vdovský, sirotčí nebo invalidní důchod. Základní výměra se zvýší celkem o 350 Kč (zvýší se z 3 550 na 3 900 Kč), přičemž procentní výměra vzroste o 1,3 %. K výsledné částce bude přičítán i bonus 300 Kč.

Důchodci si v rámci zákonné valorizace přijdou přibližně na 505 Kč, přičemž kromě něj získají i již zmíněný bonus. Pro navýšení důchodu není třeba nikde žádat, dojde k němu totiž automaticky. O změně důchodu by měli být lidé informováni písemně prostřednictvím dopisu od ČSSZ, a to v průběhu prosince.

Zdroj: czso.cz
Průměrná výše důchodů v roce 2020 dosáhla u mužů téměř 16 000 Kč. Důchody žen v průměru překonaly hranici 13 000 Kč.
Průměrná výše důchodů v roce 2020 dosáhla u mužů téměř 16 000 Kč. Důchody žen v průměru překonaly hranici 13 000 Kč

Důchodci se navýšení dočkají již v lednu

Oproti jiným rokům se důchodci dočkají výplaty navýšených důchodů již v lednu 2022. Může za to změna zákona, kterou v roce 2020 protlačil skrze poslaneckou sněmovnu bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

V minulých letech byly důchody valorizovány k datu splatnosti důchodu, což znamenalo, že lidem byl vyplacen zvýšený důchod až v únoru. Po změně se zvýšení promítne už do důchodů vyplácených od 1. ledna příštího roku. Kromě zákonné částky bude důchodcům vyplacen i doplatek za valorizaci.

Ten se bude počítat z rozdílu mezi výší měsíčního důchodu před valorizací a po valorizaci. Následně se k němu určí doplatkové období, které začíná 1. ledna 2022 a končí dnem předcházejícím lednové splatnosti. Toto období se poté dělí koeficientem 30,4167, které představuje průměrný počet dní v jednom roce.

Vše si ukážeme na jednoduchém příkladu. Pokud rozdíl mezi důchodem v roce 2021 a 2020 činí 450 Kč a den splatnosti je 15. ledna, bude se doplatek počítat takto:

450 x (14/30,4167) = 207 Kč

Kvůli inflaci dojde k dalšímu navýšení důchodů

Inflace roste neúprosnou rychlostí, kvůli čemuž se její míra vyšplhala až na 6 %. V lednu se však “dočkáme” až 8% inflace, která by mohla začít klesat až ve třetím čtvrtletí příštího roku. Její růst bude mít určitě vliv na masivní zdražování zboží a služeb napříč odvětvími.

Právě na to by měla reagovat současná vláda, jejímž cílem by mělo být adekvátní zvyšování důchodů v průběhu roku. Aktuálně se počítá s navýšením v červnu, kdy by se mohlo jednat o zvýšení o 650 až 730 Kč.

Od roku 2023 se zavede „výchovné“

Nově se od roku 2023 bude k důchodu vyplácet i takzvané „výchovné“, které bude fungovat jako odměna za vychování dítěte. Každý důchodce, který ve svém životě vychoval alespoň jedno dítě, získá 500 Kč navíc.

Tato částka se bude samozřejmě zvyšovat stejně jako běžné důchody. Vyplácení výchovného se vztahuje na každé vychované dítě. Ve výsledku tak důchodci získají 500 Kč za každé dítě, které vychovali, a to bez omezení jejich počtu.

Líbil se vám tento článek?
19
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel Mračna

Dobrý den , chcem sa zeptat jak je to vlastne z dílčim důchodem , v roku 2008 som išiel do dôchodku , kedy bolo treba pre odchod do dôchodku min 25 rokov , vtom čase ako občan CZ som mal odrobených 16 rokov a zostatok v SK , dnes mám dílči dŮchod iba 33,8 % !!! Ako sa tento důchod vlastne vypočítal ???? Ďakujem Mračna

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎