Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je Amazon stále nejlepší volbou pro investory?

Od skromného knihkupectví k technologickému gigantovi – Amazon redefinuje e-commerce a díky AWS a Prime udržuje náskok před konkurencí. Zjistěte, proč jeho akcie stále lákají investory.

Je Amazon stále nejlepší volbou pro investory?
Zdroj: depositphotos.com

Amazon, založený Jeffem Bezosem v roce 1995, začínal jako skromné internetové knihkupectví. Od té doby se společnost proměnila v globálního lídra e-commerce.

Dnes Amazon ovládá přibližně 40 % amerických online výdajů. Globálně je Amazon na druhém místě za Alibabou. Odhaduje se, že Amazon předstihne čínského konkurenta do roku 2027.

Od své první veřejné nabídky akcií v roce 1997 vzrostla jejich hodnota o neuvěřitelných 275 000 %, což dokládá nejen jeho dominantní postavení, ale i strategickou expanzi.

Vývoj ceny akcií Amazonu

Načítání
Načítání
Koupit akcie Amazon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Amazon se pyšní ročními tržbami přesahujícími 570 miliard dolarů za rok 2023. V roce 2024 se očekávají celkové tržby kolem 620 miliard dolarů.

Z posledních šesti čtvrtletí rostly tržby Amazonu o více než 10 %. To je velice dobré na tak obrovskou firmu.

Pokud jde o ocenění akcie, jeho P/E poměr je aktuálně 44. To je lehce nad průměrem odvětví, který je 41. Poměr P/S je 3,5, což je znatelně nad průměrem sektoru 2,8.

Dnešní Amazon ale není pouze e-commerce. Firma chytře diverzifikuje a momentálně je hlavním tahounem zisků cloud computing.

Diverzifikace do cloudu a služba Prime

Klíčovým hráčem se Amazon stal v oblasti cloud computingu díky službě AWS, která generuje 60 % jeho provozních příjmů. AWS ročně roste přibližně o 20 %, což podtrhuje jeho dlouhodobý potenciál.

Ziskovost AWS pomáhá financovat experimentální projekty Amazonu, přestože konkurence od Microsoft Azure a Google Cloud zvyšuje tlak na udržení tržního podílu.

Amazon Prime, s více než 200 miliony členů, zůstává další klíčovou složkou jeho obchodního modelu. Členové služby Prime utrácejí v průměru dvakrát více než nečlenové.

Navzdory stoupajícím nákladům na logistiku a obsah Amazon každoročně rozšiřuje výhody Prime, což přispívá k loajalitě zákazníků.

Výzvy a regulační rizika

Amazon čelí rostoucím regulačním tlakům, zejména v USA a EU. Obavy z monopolního postavení mohou vést k přísnějším pravidlům, která by mohla zpomalit růst nebo rozdělit klíčové divize spolenčosti, jako je AWS.

Kritika pracovních podmínek a environmentálních dopadů představuje další riziko, které by mohlo ovlivnit jeho pověst.

Amazon se samozřejmě také musí vyrovnávat s konkurencí.

Walmart, lídr mezi tradičními maloobchodníky, úspěšně rozvíjí své online zastoupení prostřednictvím služby Walmart+, která konkuruje Amazon Prime.

Shopify umožňuje jednotlivcům a firmám vytvářet vlastní online obchody, což z něj činí opak Amazonu. Místo jednoho tržiště nabízí decentralizovaný model, který umožňuje podnikům větší kontrolu nad svými zákazníky a zisky.

Je tu i čínský gigant Alibaba, který ovládá asijský e-commerce prostřednictvím platforem, jako je Taobao a Tmall, a současně expanduje do cloud computingu přes Alibaba Cloud.

V segmentu cloudových služeb čelí Amazon Web Services (AWS) tvrdé konkurenci od Microsoft Azure, která má silnou základnu firemních klientů, a Google Cloud, jež vyniká v analytických a AI službách.

Je Amazon stále příležitostí?

Navzdory výzvám zůstává Amazon atraktivní díky své diverzifikaci, technologickým inovacím a globálnímu dosahu.

Pro investory, kteří hledají dlouhodobý růst a odolnost Amazon představuje zajímavou investiční příležitost.

Investoři by ale měli zvážit jeho vysoké ocenění a rizika spojená s regulací a konkurencí.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.