Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké tajemství ukrývají zlaté medaile z Paříže? Není všechno zlato, co se třpytí!

Na první pohled se zlaté medaile z Paříže zdají být opravdovým pokladem, ale jejich skutečná hodnota je ukrytá ve stříbru a mědi. Navíc obsahují kousek Eiffelovy věže, což z nich činí unikátní sběratelský kousek.

Jaké tajemství ukrývají zlaté medaile z Paříže? Není všechno zlato, co se třpytí!
Zdroj: depositphotos.com

Svět sleduje olympijské hry v Paříži a v centru pozornosti nejsou jen sportovci, ale také vytoužené medaile, o které usilují.

Navzdory všeobecnému přesvědčení zlaté olympijské medaile nejsou vyrobeny výhradně ze zlata.

Letos se zlaté medaile na pařížské olympiádě skládají z 523 gramů stříbra, které je potaženo pouhými 6 gramy zlata. Stříbrné medaile jsou vyrobeny z čistého stříbra a váží 525 gramů. Bronzové medaile o hmotnosti 455 gramů se skládají z mědi, cínu a zinku.

Jedinečným doplňkem letošních medailí je kousek železa z ikonické Eiffelovy věže. Zatímco sentimentální a historická hodnota kousku železa z Eiffelovy věže je nevyčíslitelná, vnitřní hodnotu materiálů použitých v medailích lze vyčíslit.

Hodnota medailí časem poroste

Bez započtení hodnoty železného dílu se hodnota každé zlaté medaile odhaduje na přibližně 24 tisíc korun. Stříbrné medaile mají hodnotu 12 550 korun a bronzové medaile něco přes stokorunu.

Vzhledem k dynamickému trhu s drahými a průmyslovými kovy představují tyto medaile kromě připomínky úspěchu, také významnou investiční hodnotu.

Do budoucna se očekává, že hodnota těchto medailí do příštích olympijských her výrazně vzroste. Předpokládá se, že do olympijských her v Los Angeles v roce 2028 budou mít zlaté medaile hodnotu 26 660 korun, stříbrné 13 600 korun a bronzové 122 korun.

Vzestupný trend pokračuje a odhady naznačují, že do olympijských her v Brisbane v roce 2032 budou mít zlaté medaile hodnotu téměř 38 tisíc korun, stříbrné medaile 14 200 korun a bronzové medaile skoro 141 korun.

Rostoucí hodnota olympijských medailí odpovídá širším trendům na trhu s komoditami. Ceny drahých i průmyslových kovů by v příštích letech měly výrazně růst, a to díky silným fundamentálním faktorům.

Drahé kovy zažívají oživení

Zlato vykazuje v letošním roce silný růstový potenciál, který je podpořen solidními strukturálními poptávkovými silami, jako jsou nákupy ze strany centrálních bank rozvíjejících se trhů a čínských spotřebitelů.

Předpokládá se, že tyto silné fundamenty budou i nadále tlačit ceny zlata nahoru. Do roku 2028 by se zlato mohlo obchodovat nad úrovní 2 640 USD za unci a do roku 2032 by mohlo dosáhnout ceny 2 865 USD za unci.

Vývoj ceny zlata od začátku roku

Stříbro v poslední době zažívá značnou volatilitu. Ceny rostly v důsledku nadějí na snížení sazeb Federálního rezervního systému a růstu průmyslové aktivity.

Cena stříbra je citlivější na průmyslovou výrobu než cena zlata a jasnější očekávání průmyslové výroby zvedla jeho ceny. Ve druhé polovině července však došlo ke korekci.

Vývoj ceny stříbra od začátku roku

I když odborníci předpokládají, že se ceny stříbra budou po zbytek roku pohybovat spíše “do strany”, stále se očekává jejich posílení na 31,27 USD za unci do roku 2028 a 32,83 USD za unci do roku 2032.

I další průmyslové kovy porostou s průmyslem

Ceny mědi se také pohybují jako na horské dráze a v letošním roce dosahují v průměru 9 300 USD za tunu. Po červnové korekci na začátku července vzrostla cena téměř na 10 000 USD, aby pak klesla pod 9 000 USD.

Vývoj ceny mědi od začátku roku

Měď by se podle předpovědí měla po zbytek roku pohybovat v průměru kolem 9 500 USD za tunu, přičemž výraznější růst se očekává v roce 2025.

Do roku 2028 by ceny mědi mohly dosáhnout 11 051 USD za tunu a do roku 2032 by podle projekcí měly v průměru činit 12 898 USD za tunu.

Zinek byl v prvních čtyřech měsících roku 2024 v přebytku, takže současné vysoké ceny je obtížné odůvodnit. Nicméně pokles těžby zinku v prvním čtvrtletí o 3,2 % meziročně snížil poplatky za úpravu na nízkou úroveň, což zvýšilo býčí náladu investorů.

Vývoj ceny zinku od začátku roku

Předpokládá se, že do roku 2028 budou ceny zinku v průměru 2 863 USD za tunu, přičemž se očekává postupné zlepšování poptávky.

Ceny cínu v letošním roce prudce vzrostly v důsledku přerušení dodávek z Indonésie a Myanmaru a silné poptávky spojené s rychle rostoucím odvětvím elektroniky.

Ačkoli ceny cínu ve druhé polovině roku nejspíš klesnou, zůstanou vysoko. Narušení dodávek se sice zmírní, ale poptávka nadále poroste. Předpokládá se, že cín se bude v letošním roce obchodovat v průměru za 33 834 USD za tunu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.