Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Irsko zakazuje politickým stranám přijímat dotace v kryptoměnách

Publikováno
Irsko zakazuje politickým stranám přijímat dotace v kryptoměnách
Zdroj: finbold.com

Politickým stranám bude zakázáno přijímat finanční dary prostřednictvím kryptoměn podle nových pravidel politické integrity, která se připravuje kvůli obavám z ruského vměšování do irských voleb. Postavení Irska k situaci je rozporuplné s ostatními zeměmi, včetně Spojených států.

V rámci významné změny volební legislativy se také zavádějí přísnější pravidla pro veškeré zahraniční dary společně s požadavky, aby strany uváděly veškeré podrobnosti o svých majetkových portfoliích.

Jak budou politické strany kontrolovány?

Volební komise, která bude již brzy ustanovena, bude nastavovat opatření pro mediální kampaně kandidátů šířené na sociálních sítích a udávat pravidla pro jejich financování.

Poznámka

Zásahy volební komise se tímto značně rozšíří. Komise bude mít také “online poradní sbor” složený z technických expertů zaměřujících se na živé kybernetické hrozby přítomné během volebních kampaní.

Komise bude dále zodpovědná za ověřování obsahu vydávaného během kampaní a zveřejňování vysvětlení ohledně jakéhokoli obsahu považovaného za dezinformaci nebo hoax. Vypracovává se také nový kodex chování a zákonné povinnosti pro společnosti působící na sociálních sítích.

Navrhované zákony o financování politických stran posílí pravidla pro strany přijímající zahraniční dary. Všechny strany budou muset poskytnout konsolidované účetní závěrky v souladu s mezinárodními standardy a osvědčenými postupy v oblasti účetnictví.

Tvůrce reformy O’Brien kontaktoval politické strany

Ministr pro bydlení, místní správu a dědictví Darragh O’Brien, který je odpovědný za volební reformu, napsal vůdcům stran. V dopise zavádí řadu opatření, jejichž cílem je zabránit zahraničnímu vměšování do irských voleb.

“Ve světle naléhavosti výzev se snažím s vaší spoluprací schválit tento zákon a do letních prázdnin nechat stanovit novou volební komisi,” sdělil O’Brien politickým stranám.

Dodal, že vzhledem k eskalaci hrozby kybernetické války zaměřené na svobodné země vláda souhlasila s novými opatřeními zaměřenými na ochranu demokratického systému Irska.

Představitelé stran budou také požádáni, aby podepsali prohlášení o tom, že jejich strany dodržují nové zákony o financování politiky. Pan O’Brien uvedl, že legislativní změny budou zahrnovat opatření usilující o “úplnou transparentnost majetkového portfolia politických stran”.

Po svém ustanovení převezme volební komise funkce komise pro referendum, zapisovatele politických stran, okrskové komise a výborů pro ohraničení místních volebních obvodů. Vydá také pokyny a pravidla pro online politickou reklamu, včetně požadavků, aby strany jasně uvedly, jak jsou reklamy financovány a na koho jsou cílené.

Jak se Irsko obecně staví ke kryptoměnám v porovnání se zbytkem světa?

Irská centrální banka v minulosti zaujala nepřátelský přístup ke kryptoměnám, nedávno v únoru banka uvedla, že je nepravděpodobné, že by schválila investiční fondy s expozicí vůči kryptu pro drobné investory, protože jim chybí “vysoký stupeň odbornosti”. Následující měsíc vydala varování pro spotřebitele ohledně kryptoaktiv a doporučila jim, aby si uvědomili “rizika klamavých reklam”, zejména na sociálních sítích, kde jsou influenceři placeni za inzerci kryptoaktiv.

Postoj Irska v oblasti kryptoměn byl smíšený. V loňském roce vyjádřil Derville Rowland, generální ředitel Financial Conduct v irské centrální bance, obavy ze zvýšené popularity kryptoměn jako je Bitcoin.

Zatímco Irsko se snaží uvalit všeobecný zákaz pro politické strany, které přijímají dary v kryptoměnách, jiné národy se obrátily na kryptoměny za účelem podpory jejich politických kampaní.

Jižní Korea

Letos se Jižní Korea obrátila na kryptoměny a NFT, aby přitáhla mladší voliče. Zákonodárce Lee Kwang-Jae oznámil, že přijímá dary na politické kampaně v kryptoměnách a vydává účtenky ve formě NFT. Uvedl, že dárci darovali zejména Bitcoin a Ethereum. Chvíli před jihokorejskými prezidentskými volbami si volební kandidáti namlouvali mladé voliče pomocí NFT.

Spojené státy

Američtí politici v posledních letech také více přijímají kryptoměny. Začátkem roku starosta New Yorku Eric Adams potvrdil, že si nechá své první tři výplaty vyplatit v bitcoinech.

Závazky k výplatě v kryptoměnách podniká vedle New Yorku i Miami. Francis Suarez, starosta Miami City, oznámil, že bere plat v BTC. Miami se tak stává dalším progresivním a kryptoměnám otevřeným americkým státem.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Nadšenec do technologií, inovací a budoucnosti. Rád se stavím před nejrůznější výzvy, které otestují mojí vytrvalost a dovednost. Když něčemu nerozumím, dělám vše pro to, abych tomu porozuměl. Nechám si poradit a plně respektuji kritiku a názor ostatních. V životě mám plno cílů a dělám vše pro to, abych si je mohl splnit!

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.