Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Irsko zakazuje politickým stranám přijímat dotace v kryptoměnách

Irsko zakazuje politickým stranám přijímat dotace v kryptoměnách

Irsko zakazuje politickým stranám přijímat dotace v kryptoměnách
Zdroj: finbold.com

Politickým stranám bude zakázáno přijímat finanční dary prostřednictvím kryptoměn podle nových pravidel politické integrity, která se připravuje kvůli obavám z ruského vměšování do irských voleb. Postavení Irska k situaci je rozporuplné s ostatními zeměmi, včetně Spojených států.

V rámci významné změny volební legislativy se také zavádějí přísnější pravidla pro veškeré zahraniční dary společně s požadavky, aby strany uváděly veškeré podrobnosti o svých majetkových portfoliích.

Jak budou politické strany kontrolovány?

Volební komise, která bude již brzy ustanovena, bude nastavovat opatření pro mediální kampaně kandidátů šířené na sociálních sítích a udávat pravidla pro jejich financování.

Komise bude dále zodpovědná za ověřování obsahu vydávaného během kampaní a zveřejňování vysvětlení ohledně jakéhokoli obsahu považovaného za dezinformaci nebo hoax. Vypracovává se také nový kodex chování a zákonné povinnosti pro společnosti působící na sociálních sítích.

Navrhované zákony o financování politických stran posílí pravidla pro strany přijímající zahraniční dary. Všechny strany budou muset poskytnout konsolidované účetní závěrky v souladu s mezinárodními standardy a osvědčenými postupy v oblasti účetnictví.

Tvůrce reformy O'Brien kontaktoval politické strany

Ministr pro bydlení, místní správu a dědictví Darragh O'Brien, který je odpovědný za volební reformu, napsal vůdcům stran. V dopise zavádí řadu opatření, jejichž cílem je zabránit zahraničnímu vměšování do irských voleb.

"Ve světle naléhavosti výzev se snažím s vaší spoluprací schválit tento zákon a do letních prázdnin nechat stanovit novou volební komisi," sdělil O'Brien politickým stranám.

Dodal, že vzhledem k eskalaci hrozby kybernetické války zaměřené na svobodné země vláda souhlasila s novými opatřeními zaměřenými na ochranu demokratického systému Irska.

Představitelé stran budou také požádáni, aby podepsali prohlášení o tom, že jejich strany dodržují nové zákony o financování politiky. Pan O'Brien uvedl, že legislativní změny budou zahrnovat opatření usilující o "úplnou transparentnost majetkového portfolia politických stran".

Po svém ustanovení převezme volební komise funkce komise pro referendum, zapisovatele politických stran, okrskové komise a výborů pro ohraničení místních volebních obvodů. Vydá také pokyny a pravidla pro online politickou reklamu, včetně požadavků, aby strany jasně uvedly, jak jsou reklamy financovány a na koho jsou cílené.

Jak se Irsko obecně staví ke kryptoměnám v porovnání se zbytkem světa?

Irská centrální banka v minulosti zaujala nepřátelský přístup ke kryptoměnám, nedávno v únoru banka uvedla, že je nepravděpodobné, že by schválila investiční fondy s expozicí vůči kryptu pro drobné investory, protože jim chybí "vysoký stupeň odbornosti". Následující měsíc vydala varování pro spotřebitele ohledně kryptoaktiv a doporučila jim, aby si uvědomili "rizika klamavých reklam", zejména na sociálních sítích, kde jsou influenceři placeni za inzerci kryptoaktiv.

Postoj Irska v oblasti kryptoměn byl smíšený. V loňském roce vyjádřil Derville Rowland, generální ředitel Financial Conduct v irské centrální bance, obavy ze zvýšené popularity kryptoměn jako je Bitcoin.

Zatímco Irsko se snaží uvalit všeobecný zákaz pro politické strany, které přijímají dary v kryptoměnách, jiné národy se obrátily na kryptoměny za účelem podpory jejich politických kampaní.

Jižní Korea

Letos se Jižní Korea obrátila na kryptoměny a NFT, aby přitáhla mladší voliče. Zákonodárce Lee Kwang-Jae oznámil, že přijímá dary na politické kampaně v kryptoměnách a vydává účtenky ve formě NFT. Uvedl, že dárci darovali zejména Bitcoin a Ethereum. Chvíli před jihokorejskými prezidentskými volbami si volební kandidáti namlouvali mladé voliče pomocí NFT.

Spojené státy

Američtí politici v posledních letech také více přijímají kryptoměny. Začátkem roku starosta New Yorku Eric Adams potvrdil, že si nechá své první tři výplaty vyplatit v bitcoinech.

Závazky k výplatě v kryptoměnách podniká vedle New Yorku i Miami. Francis Suarez, starosta Miami City, oznámil, že bere plat v BTC. Miami se tak stává dalším progresivním a kryptoměnám otevřeným americkým státem.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo