Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » IPO LifeStance Health: Společnost, která by mohla rozpoutat revoluci na poli zdravotnictví?

IPO LifeStance Health: Společnost, která by mohla rozpoutat revoluci na poli zdravotnictví?

IPO LifeStance Health: Společnost, která by mohla rozpoutat revoluci na poli zdravotnictví?
Zdroj: Twitter: LifestanceUS

Začátkem června proběhlo další dlouho očekávané IPO společnosti LifeStance Health (LFST) působící v odvětví péče o duševní zdraví. Ihned po svém debutu začala cena jejích akcií rychle růst, díky čemuž její hodnota vzrostla až na 8,9 miliardy dolarů. Společnost je však i jedním z průkopníků virtuální zdravotní péče, která se během pandemie těšila velké oblibě.

Jak se LifeStance Health dařilo v minulém roce? A vyplatí se do ní investovat?

Hodnota společnosti vzrostla na 8,9 miliardy dolarů

Logo LifeStance HealthLifeStance Health přistoupila ke svému IPO 10. června, kdy se začaly její akcie obchodovat na americké burze Nasdaq pod tickerem (LFST) za cenu 18 dolarů za kus. Společnost prodala celkem 32,8 milionů kusů akcií, díky kterým její hodnota vzrostla na 6,73 miliard dolarů.

Následně se během několika dní vyšplhala cena akcií na hranici 24 dolarů, což její hodnotu zvýšilo na 8,9 miliardy dolarů. Nově nabytých 302,7 milionů dolarů společnost použila k zaplacení svého dluhu, který využila na financování provozního kapitálu a kapitálových výdajů. Většinový podíl ve výši 48,2 % prozatím stále drží kapitálová společnost TPG Capital.

Společnost generuje více než 90 % svých výnosů ze smluv uzavřených s přibližně 200 zdravotními společnostmi. V minulém roce činily její výnosy 377,2 milionů dolarů, přičemž vykázala čistou ztrátu ve výši 270,9 milionů dolarů. V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhly výnosy 143,1 milionů, čímž se meziročně více než zdvojnásobily.

Pro investory hledající dividendové akcie máme bohužel špatnou zprávu. Společnost aktuálně nevyplácí dividendy a ani je nemá v plánu v blízké době vyplácet.

LifeStance Health je jedním z průkopníků virtuální zdravotní péče

LifeStance Health, založená Michaelem Lesterem v roce 2017, je jednou z největších společností poskytující služby spojené s péčí o duševní zdraví v USA. Od svého založení se jí dařilo růst poměrně rychlým tempem, přičemž aktuálně provozuje 370 klinik ve 27 státech USA.

V roce 2019 využilo její služby 1,4 milionů klientů a v minulém roce více než 2,3 milionů klientů, kterým pomáhá léčit jejich psychické problémy a duševní onemocnění zahrnující deprese, úzkosti, poruchy příjmu potravy či PTSD.

Nedostatečná kapacita klinik donutila společnost přistoupit k nabídce virtuálních sezení, které klienti hojně využívali již před vypuknutím pandemie koronaviru. Právě během ní se poptávka po službách klinik zaměřujících se na péči o duševní zdraví ještě značně zvýšila.

Nejistota a odloučení během pandemie zrychlila nárůst osob s duševním onemocněním v USA o desítky procent.
Nejistota a odloučení během pandemie zrychlila nárůst osob s duševním onemocněním v USA o desítky %. Zdroj: Statista.com

V plánu je další expanze napříč USA

Společnost v následujících letech plánuje pracovat na své expanzi napříč USA, přičemž chce své služby zpřístupnit 57 % Američanů. Toho chce dosáhnout vybudováním dalších klinik, ale i akvizicí již existujících center poskytujících péči v oblasti duševního zdraví.

Mimo jiné chce navázat spolupráci s dalšími zdravotními pojišťovnami a zvýšit tak i své výnosy. V návaznosti na poptávku ze strany klientů by se mohl zvýšit i poměr poskytovaných služeb online, které by měly podle slov CEO z 50 % nahradit běžná terapeutická sezení a kontroly u lékaře.

Vyplatí se investovat do LifeStance Health?

LifeStance Health je v současnosti nepochybně jedním z lídrů na poli péče o duševní zdraví v USA. I přesto má však stále velký potenciál k růstu, a to i kvůli předpokládané expanzi tohoto odvětví, jehož hodnota se aktuálně pohybuje okolo 116 miliard dolarů.

Podle posledních předpovědí by hodnota odvětví měla růst meziročně o 14 %, a to minimálně do roku 2025. To potvrzují i kroky některých investorů, kteří v minulém roce investovali do startupů zabývajících se péčí o duševní zdraví více než 1,5 miliardy dolarů.

Z dlouhodobého hlediska by akcie LifeStance Health měly zaznamenat značný růst, a to nejen kvůli růstu celého odvětví, ale i díky svým virtuálním službám, po kterých je čím dál tím vyšší poptávka. Na druhou stranu nové akcie často disponují vysokou volatilitou, což může pro část investorů představovat vysoké riziko.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo