Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Vítězství velkých hráčů? Přehled celkového zhodnocení jednotlivých titulů

Investoři a krize COVID-19: Vítězství velkých hráčů? Přehled celkového zhodnocení jednotlivých titulů

Náš mini seriál mapoval deset nejvíce vyhledávaných akcií během akciového výprodeje v březnu 2020 institucionálními investory a investory z platformy Robinhood, kde investují především jednotlivci. Výsledek se dal očekávat, protože na burze rozhodují především zkušenosti a znalosti.

Investoři z Robinhoodu jsou známí naopak impulzivním rozhodováním a podléháním náladám trhů. Na druhou stranu investoři z Robinhood nemusí být zklamaní, vyloženě ztrátovou investicí byla jedna z deseti (to není vůbec špatné) a to investice do Aurora Cannabis, které se vůbec nedařilo. Firma ztratila přes 40 % vzhledem k březnovým minimům na finančních trzích.

Pojďme se nyní společně podívat, jakého zhodnocení dosáhly ostatní akciové tituly a které se staly absolutními vítězi.

Jak jsme postupovali při srovnávání?

Metodika srovnání je velmi jednoduchá. Sledovali jsme po dobu šesti měsíců oba seznamy TOP 10 akcií. Vstup do pozice jsme stanovili na 18. březen 2020, kdy se trhy pohybovaly na minimálních hodnotách díky celosvětovému lockdownu. Následně jsme vždy cenu sledovali s odstupem dvou měsíců. Údaje jsou pak zaznamenány v tabulkách níže.

Porovnání výnosu TOP 10 akciových titulů pro obě skupiny investorů

Celkové zhodnocení

Pokud bychom nebrali v potaz aktuální ceny akcií, pouze data za půl roku, “na body” by vyhráli vždy velcí hráči. S celkovým procentuálním ziskem 336 %, 495 % a 565 %. Bráno jako součet zhodnocení po dvou, čtyřech a šesti měsících. Investoři z platformy Robinhood, na tom nebyli také úplně špatně. Jejich zisky dosáhly v součtu 282 %, 439 % a 421 %.

Pokud bychom brali v potaz nejaktuálnější ceny akcií v porovnání s cenami před 6 měsíci, na průměrné zhodnocení by vyhráli drobní investoři. Jak vidíte z tabulky výše, zde s kartami pěkně zamíchala společnost GoPro. Investice “Robinůhoodů” tedy vůbec nebyly tak špatné, jak se předpokládalo. Ba naopak, jsou docela velkým překvapením.

Portfolio velkých hráčů ale i drobných investorů má vzestupnou tendenci (kromě Aurory). To znamená, že jeho zástupci byly vybrány správně a velmi dobře adaptovány na hodnoty, které budou těžit z celé situace kolem koronaviru. Prakticky všechny tituly, až na malé výjímky dosáhly naprosto skvělého zhodnocení. Koupit třeba akcie PayPal za 10 000 Kč v březnu a nyní prodávat, no nebylo by to skvělé? Jaké budou ceny za dalších 6 měsíců?

Velcí hráči se prakticky nedopustili žádné chyby. Všechny jejich pozice jsou od března 2020 ziskové. Drobní investoři udělali jednu chybu, což ale vzhledem k 10 titulům není vůbec špatné.

V podstatě stačilo koupit jakoukoliv akcii (kromě ACB) ze seznamu velkých a drobných investorů a po dvou měsících, nebo ještě lépe po šesti, sedmi měsících je prodat. V podstatě se ukázala stará burzovní pravda, že nejvíc vydělá ten, který nakupuje akcie v panice a pak za několik měsíců či let časem zhodnocené akcie prodá.

Závěr č. 1: Dnes se obchodují tendence

Obě dvě tabulky ukázaly, jak se dnes obchoduje. Nejdůležitějším elementem je celková nálada na trhu. Díky rozšíření certifikátů ETF a algoritmického obchodování buď všechny akcie (většina akcií) klesají, nebo rostou.

Během posledních měsíců se potvrdilo, že pokud rostou akcie GAFAM, které jsou velmi zastoupeny v indexech nebo jednotlivých ETF, mohou ovlivnit celý trh. Dnes se již velmi těžko hledají podhodnocené akcie s dobrým fundamentem. Ne, že by neexistovaly, ale je mnohem těžší čelit této všeobecné tendenci.

Závěr č. 2: Nálada na trhu

Velkým viníkem současného stavu jsou centrální banky, jež zásobují finanční trhy obrovskou hotovostí. Tuto hotovost bankovní instituce používají při nákupu akcií, které jsou dnes aspoň trochu výnosné například ve srovnání se státními dluhopisy. Některé centrální banky, například centrální banka Japonska nebo Švýcarska, nakupují akcie přímo na trhu. Většinou však právě formou ETF certifikátu, a tak nejsou vedeny jako přímí vlastníci firem.

Spekuluje se, že až 40 % akcií ze všech z japonského indexu Nikkei vlastní právě japonská centrální banka.

V praxi to znamená, že většinu velkých firem vlastní stát. Ten se sice přímo nepodílí na řízení firem, ale v každém případě rozhodnutí centrální banky určuje cenu akcie. Poprvé v historii se dostáváme k fenoménu, který by se dal nazvat socialismus na finančních trzích. Cena akcie neodpovídá tržním silám. Velcí hráči to dobře věděli a celé operace velmi dobře využili.

Závěr č. 3: Sektorové investování

Co udělají centrální bankéři, lze dnes jen těžko odhadovat. Reálná ekonomika značně pokulhává nad realitou finančních trhů. Dá se očekávat, že zažijeme v nejbližších měsících minimálně jednu tak velkou korekci jako v březnu 2020.

Hledat jednotlivé podhodnocené akcie je dnes jako hledat jehlu v kupce sena.

V drtivém případě jsou to akcie, které se nenachází v světových indexech, a takové hledání a analyzovaní jednotlivých firem je práce na týdny či měsíce. Co si tedy má investor počít?

Zlatá střední cesta pro investory je právě budovat si svoje akciové portfolio podle sektorů. Dobrou strategií je dnes nedívat se na jednotlivé firmy, ale spíš ohodnotit situaci v celém odvětví. Přitom nejzajímavější odvětví lidské činnosti jsou taková, která byla nepříjemně zasažena covidovou krizí, ale při návratu do normálu zažijí velký růst.

Vítězná akcie PayPal a GoPro

I přesto, že hlavní rytmus udávají centrální banky, tak naštěstí nerozhodují o všem. Tabulka ukázala, že se pořád dají najít akcie, které rostou několikrát rychleji než celý trh. Nejúspěšnější akcie Paypalu velkých hráčů dosáhly skoro 105% zhodnocení.

Ještě lepší ruku měli však investoři z Robinhood, kteří sáhli po výrobci kamer GoPro. Ta v horizontu půlročního zhodnocení dosáhla o chlup lepšího výsledku než akcie Paypalu.

S aktuálními cenami akcií (jak můžete vidět v tabulce) by ale GoPro by byl jednoznačný vítěz. Po dobrých výsledcích se akcie pohybovaly okolo ceny 7,2 dolarů za kus, což představuje zhodnocení přes 240 % za sedm měsíců.

Chyba malých hráčů: Investice do leteckého průmyslu

Investoři z Robinhood udělali zásadní chybu, a tou byl předpoklad rychlého oživení leteckého průmyslu. Akcie American Airlines Group nebo Delta Air Lines, Inc. nebo General Electric Company, který část svého obratu má napojený na letecký průmysl, se měly rychle oklepat z uzavření světové ekonomiky. Dnes je však jasné, že návrat k hodnotám na začátku roku 2020 bude velmi obtížný.

Důvodem není až tak druhá vlna, ale hlavní roli hrají změny návyků uživatelů. Firmy si uvědomují, že daleko více věcí je možno řešit online. I obory jako například vzdělávaní zažívají násilný přechod do virtuální světa.

Už se bude jen výjimečně létat na různá školení či vědecké konference. Masovému turismu je taktéž konec.

Jednak se obecně zhorší ekonomická situace obyvatel a zájezdy za požitky se stanou luxusem. A následně spoustu zemí bude vyžadovat při vstupu potvrzení o bezinfekčnosti. Navíc už dnes se mluví o tom, že správy velkých letišť chtějí dohnat ztráty z příjmů zavedením povinných kontrol a testů přímo na letišti. Výsledkem všech těchto jevů a snah je velmi pochmurná vyhlídka na celý letecký průmysl.

Zainvestovali jste v březnu 2020 i vy do nějakých z výše zmíněných titulů? Pokud ano, do jakých? Držíte stále? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše zkušenosti. V budoucnu se určitě můžete těšit na další podobné zajímavé seriály. 

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.