Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Velcí hráči versus drobní investoři

Investoři a krize COVID-19: Velcí hráči versus drobní investoři

Společnost DataTrek zveřejnila zajímavou studii, v niž publikovala seznam 10 nejvíc nakupovaných akcii po čas koronakrize institucionálními investory, a pak stejný list nejvíce kupovaných akcií drobnými investory. Jak se liší nákupy akcií mezi méně zkušenými investory (mileniály) a velkými hráči na trhu? Zajímalo by vás takovéto porovnání? Hledáte novou inspiraci pro nákup akcií? Pokud ano, jste na správném místě.

V následujících dílech našeho mini seriálu – Investoři a krize COVID-19 si představíme jednotlivé akcie ze seznamu drobných a institucionálních investorů. Následně se pak zkusíme zhodnotit, která investiční strategie měla úspěch několik měsíců od krize v březnu 2020. Pojďme na to!

Co říkají indexy?

Indexy si prozatím si sáhly na dno krize 23. března 2020, kdy ikonický DOW Jones poklesl na pouhých 18 214 bodů. Dnes, necelé tři měsíce od tohoto dna, ten samý index (co jsou indexy?) překonal jistě hranici 26 000 bodů. Kdo tenkrát trefil dno, mohl si připsat za pár měsíců dvouciferné procentuální zisky. Dow Jones není jediným indexem s podobným scénářem.

Není tedy divu, že se mnoho drobných investorů nechalo zlákat právě k nákupu akcii. Prakticky všechny centrální banky snížily úrokové sazby na nulu, takže se není čemu divit. Peníze, které leží na účtu tak jistě ztrácí hodnotu. Háček je v tom, že indexy se ještě nedostaly na předkrizovou úroveň a krize není ani zdaleka vyřešena. Ale i přesto se najde dnes velké množství investorů, kteří pokouší štěstěnu právě nákupem akcií.

Investiční plány mileniálů a matadorů 

Žebříček institucionálních investorů dodala banka UBS. Data drobných investorů byla dodány platformou Robinhood, která se v dostala do módy v USA hlavně mezi mileniály.

Platforma Robinhood je dnes tak velký fenomén, že o jejich investorech se dnes mluví jako o Robinech Hoodech současného investičního světa. Není tajemstvím, že velká část dnešních obchodů jsou řízeny algoritmy. Právě velké množství nákupu z platformy Robinhood však kazí přesné technické úrovně. Drobní investoři z této platformy většinou nemají žádné nebo skoro žádné znalosti z finanční oblasti. K investicím na burze se staví jako hráč ve velkém kasinu, který spoléhá výhradně na svoji intuici.

Tento lehkovážný postoj může být za současných podmínek velkou výhodou. Už dlouho se spekuluje nad tím, že trh nemá logiku a neodpovídá ekonomickým fundamentům. Nepředvídatelnost dnešních trhů umocňuje závislost na prohlášení a příspěvků ze sociálních sítí. Spoléhat na náhodu může být zajímavá strategie.

Naproti tomu velcí hráči musí své peníze investovat mnohem zodpovědněji. Vzhledem k poklesům na trhu je pravděpodobné, že za první čtvrtletí mají ztráty. Strach často investorům svazuje ruce. V této těžké situaci však velká část fondů musí investovat. Přichází jí pravidelné částky od svých klientů. Ty vzhledem k nulový sazbám jen těžko můžou ležet na účtech. Do toho se přidává povinnost vyvažovat portfolia, které mají přesně danou investiční strategii. Velcí hráči, oproti rizikovým investicím, musí hledat investice “na jistotu”. To je zajímavá skutečnost, která dosud byla opačná.

Drobní investoři hledali konzervativní investice, aby je nemuseli moc řešit. Tato strategie pro mnoho českých drobných investorů znamenala nákup akcií ČEZu a Komerční banky.

Poznámka

TIP: Nevíte jak probíhá nákup akcií? Přečtěte si náš článek: Průvodce nákupu akcií krok za krokem.

10. Velcí investoři: Charter Communications

Na poslední místě v Top 10 se umístila americká firma poskytující internetové připojení, kabelovou televizi a telefonní služby. Tento druh služeb s ohledem na to, že velká část Američanů (firma působí výhradně v USA) zůstala doma, a tlakem na rozvoj práce z domova, je sázka na jistotu. Hodnota společnosti se blíží k 108 miliard dolarů, a díky tomu patří k velkým hráčům na americkém trhu.

Nevýhodu je rezistence okolo 544 dolarů, která se nedaří společnosti prolomit. Dalším problémem společnosti je její velké zadlužení 78 miliard k celkovému obratu 47 miliard je riskantní. Akcie společnosti mají velmi vysoký ukazatel PER, který dosahuje úrovně 45. Akcie je tudíž velmi drahá.

Ale vzhledem k povaze současné krize, společnost by měla růst. Právě stabilita a potenciál růstu z ní dělá investiční přístav v rozbouřené době.

Aktuální cena akcií Charter

Načítání
Načítání
Koupit akcie CHTR! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

10. Drobní investoři: Apple

Drobní investoři vsadili na osvědčenou klasiku a nakupovali “klasiku” amerických trhů. Většina novinářů věnující se ekonomice se shodovali, že vítězem koronakrize budou právě velké podniky z Gafa.

Apple, ale oproti například Amazonu, je v mnohem složitější situaci. Jednak je daleko víc ohrožen obchodní válkou. Apple je symbolem současné americké dominance. Čína je pro Apple důležitá hned ze dvou důvodů. Jednak se tam velká část produkce vyrábí. Navíc Čínský trh generoval firmě 16 procent z celého obratu a je velmi pravděpodobné, že Čína v nejbližších letech předežene Evropu a stane se druhým nejdůležitějším trhem pro Apple.

Co udělá koronavirus s mobilním trhem zůstává dnes ještě velkou neznámou. Je ale pravděpodobné, že zákaznicí ekonomicky zasažení si nebudou moc dovolit drahé a nejnovější telefony od Applu, které jsou čím dál víc než technologickým trhákem spíše módní doplňkem.

Co však dává Applu velký potenciál jsou obrovské úspory této firmy. Apple doslova sedí na zlatém pokladu. Firma místo velké distribuce dividend svým akcionářů, zvolila strategií šetření. V době krize, kdo má dostatečnou hotovost je králem. A tu Apple má. Firma využije tuto dobu k učinění několika výhodných akvizic pro zachování své neohrožené pozice na trhu.

Jak jsme říkali v úvodu, investoři na platformě Robinhood se nevěnují podrobnému studiu finančních analýz a prognóz. Jelikož se jedná většinou o dobře situované americké mileniály, tak jim intuice říká, že svět bez Applu není možný. Kdo koupil tuto akcii v březnu za 225 dolarů dnes na ní vydělal skoro 120 dolarů. I “kasino” může být investiční strategie. 17 června drobným investorům finanční skupina Citigroup zvedla cílovou cenu Applu na 400 dolarů.

Aktuální cena akcií Apple

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích. Další jmenovité investice mileniálů a velkých hráčů si představíme v příštích dílech této série článků. Rozhodně se máte na co těšit! 

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.