Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Jak vypadá žebříček od sedmého místa a výše?

Publikováno
Investoři a krize COVID-19: Jak vypadá žebříček od sedmého místa a výše?

Již ve dvou dílech jsme si ukázali nejen firmy, jaké jsou nejvíce vyhledávané velkými investory, ale i ty, jež naopak zaujaly drobné investory na platformě Robinhood. Prozatím můžeme říct, kdo našel odvahu a investoval na konci března, nemohl stoupnout vedle a dnes určitě nelituje. Otázkou je, jestli nepřišel vhodný čas na vybíraní zisků. Jaké akciové tituly lákaly malé a velké investory tentokrát?  

Poznámka

TIP: Pokud jste nečetli náš první díl této mini série, rozhodně doporučujeme si ho přečíst. V článku se dozvíte vše potřebné.

7. Velcí investoři: Microsoft

Sedmé místo nepřináší žádné velké překvapení. S Microsoftem jsme se již setkali, protože patří k deváté nejvyhledávanější akcii drobných investorů. Jediná akcie z celé TOP 10, na níž se jak velcí, tak malí investoři shodli. Její podrobnější rozbor najdete zde.

Dodejme, že od zveřejnění článku tato akcie nadále roste a přesáhla hranici 212 dolarů za kus. Nelze se divit s podílem 82 % na trhu s operačními systémy v kancelářských počítačích si lze těžko představit akcii, která by představovala bezpečnější přístav v dnešních časech.

Aktuální cena akcií Microsoft

Načítání
Načítání Načítání

7. Drobní investoři: GoPro

Kamery společnosti GoPro jsou jistě velmi populární spíše mezi drobnými investory, to vysvětluje sedmé místo v žebříčku. Z hlediska ekonomických fundamentů společnosti to není žádná sláva. Společnost dosahuje ročně ztráty v hodnotě desítek miliónů dolarů a vyrovnané hospodářské výsledky jsou v nedohlednu.

Sice je tato značka známá ve svém hlavním segmentu, ale musí čelit levné konkurenci z Číny. Také je otázkou, jak její produkty rozšířit mezi co nejvíce koncových uživatelů.

Kdo si bude kupovat novou kameru každý rok? Navíc tento výdaj asi nebude figurovat na seznamu nezbytných věcí v případě větší krize.

Na druhou stranu firma dokáže své akcionáře překvapit buď zdařilým novým výrobkem nebo i tržními čísly. Jistě můžeme spekulovat, že nutnost pořádání videokonferencí během koronaviru se pozitivně odrazí na výsledcích společnosti. V každém případě sázku drobných investorů na GoPro můžeme označit skutečně za sázku do loterie a spoléhání na náhodu, než jako promyšlenou investici do budoucnosti.

Aktuální cena akcií GoPro

Načítání
Načítání Načítání

6. Velcí investoři: Salesforce.com

U této firmy bychom měli velmi zbystřit. Jedná se o jednu ze strategicky nejzajímavějších akcií z TOP 10. Salesforce.com je firma specializující se na vývoj softwaru a technologických řešení z oblasti řízení vztahů se zákazníky (tzv. Customer Relationship Management, velmi často zkracováno na CRM).

Firma je velmi činná na poli umělé inteligence a správy cloudových služeb, zaměřuje se na rozvoj a podporu eshopu i marketingu na sítích. Tradiční prodejci v kamenných obchodech zažívají velmi těžké časy a možná mnoho z nich koronakrizi nepřežije.

Pro většinu firem nebude online podnikání otázkou volby, ale životní nutností. Právě Salesforce se již na nové potenciální zákazníky těší a ti stávájící jistě uvažují o přikoupení dalších služeb Salesforce.

Z hlediska finančních fundamentů společnost dosáhla obratu 17 miliard dolarů a hrubý zisk 12 miliard, což ukazuje na výbornou marži u produktů, která dosahuje 70 %. Čistý zisk pro akcionáře dosáhl 126 milionů dolarů. Navíc cena akcií se nachází v růstovém kanálu. Od krize v březnu se z úrovně 140 dolarů vyšplhala na 200 dolarů za kus. Růstu na úroveň 220 dolarů jí nic nebrání.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že tato americká firma uzavřela v červnu strategické partnerství s německým Siemensem. Potenciál pro další růst trhu je zajištěn.

Aktuální cena akcií Salesforce

Načítání
Načítání Načítání

6. Drobní investoři: Carnival Corporation

Drobní investoři neváhali s nákupem další spekulativní akcie, která byla velmi zasažena koronavirem jako celé její odvětví, a tím je turistika. Společnost Carnival Corporation provozuje přes 700 velkých výletních lodí po celém světě. K této své hlavní činnosti přidává i možnost zakoupení pobytů v luxusních hotelech. Ty dnes zejí prázdnotou. Společnost měla ještě v roce 2019 čistý zisk 3 miliardy dolarů, ten letošní je však ve hvězdách.

Společnost přerušila veškerou svou činnost 13. března, následně každý měsíc zastavení činnosti prodloužila o jeden měsíc. Naděje pohasly na konci června, kdy společnost ohlásila, že nejbližší datum pro obnovení činnosti je 30. září, a zrušila všechny lístky na plavby o prázdninách. Stávající rok bude pro tuto firmu více než katastrofický.

Zmiňovaná situace se odráží i na ceně akcií. Na začátku roku se dala pořídit za 43 dolarů, následoval prudký pád na 9 dolarů v březnu a dnes se obchoduje okolo 15 dolarů. Tak jako jiné akcie z našeho seznamu, zatím tato společnost bohužel nezažila strmý růst.

Carnival může být zajímavou investicí, pokud by společnost nezkrachovala v budoucnu. Obnovení činnosti bude trvat víc než dva roky. Kdo má nervy a chce tuto akcii držet dlouhodobě, tak může.

Aktuální cena akcií Carnival Corporation

Načítání
Načítání Načítání

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích. Příště se podíváme na první pětku vyhledávaných podniků během koronakrize. Rozhodně se máte na co těšit! 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií.

Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní.

Kdo chce dnes uspět na finančních trzích, musí se naučit hlavně samostatně myslet, aby byl schopen převzít zodpovědnost za svoje investiční rozhodnutí. Investor by měl mít hlavně na paměti, že smyslem investování je jednoho dne si osvojit finanční nezávislost. Na cestě za finanční svobodou bych rád svými články doprovázel čtenáře tohoto webu.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎