Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Jak vypadá žebříček od sedmého místa a výše?

Publikováno
Investoři a krize COVID-19: Jak vypadá žebříček od sedmého místa a výše?

Již ve dvou dílech jsme si ukázali nejen firmy, jaké jsou nejvíce vyhledávané velkými investory, ale i ty, jež naopak zaujaly drobné investory na platformě Robinhood. Prozatím můžeme říct, kdo našel odvahu a investoval na konci března, nemohl stoupnout vedle a dnes určitě nelituje. Otázkou je, jestli nepřišel vhodný čas na vybíraní zisků. Jaké akciové tituly lákaly malé a velké investory tentokrát?  

Poznámka

TIP: Pokud jste nečetli náš první díl této mini série, rozhodně doporučujeme si ho přečíst. V článku se dozvíte vše potřebné.

7. Velcí investoři: Microsoft

Sedmé místo nepřináší žádné velké překvapení. S Microsoftem jsme se již setkali, protože patří k deváté nejvyhledávanější akcii drobných investorů. Jediná akcie z celé TOP 10, na níž se jak velcí, tak malí investoři shodli. Její podrobnější rozbor najdete zde.

Dodejme, že od zveřejnění článku tato akcie nadále roste a přesáhla hranici 212 dolarů za kus. Nelze se divit s podílem 82 % na trhu s operačními systémy v kancelářských počítačích si lze těžko představit akcii, která by představovala bezpečnější přístav v dnešních časech.

Aktuální cena akcií Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

7. Drobní investoři: GoPro

Kamery společnosti GoPro jsou jistě velmi populární spíše mezi drobnými investory, to vysvětluje sedmé místo v žebříčku. Z hlediska ekonomických fundamentů společnosti to není žádná sláva. Společnost dosahuje ročně ztráty v hodnotě desítek miliónů dolarů a vyrovnané hospodářské výsledky jsou v nedohlednu.

Sice je tato značka známá ve svém hlavním segmentu, ale musí čelit levné konkurenci z Číny. Také je otázkou, jak její produkty rozšířit mezi co nejvíce koncových uživatelů.

Kdo si bude kupovat novou kameru každý rok? Navíc tento výdaj asi nebude figurovat na seznamu nezbytných věcí v případě větší krize.

Na druhou stranu firma dokáže své akcionáře překvapit buď zdařilým novým výrobkem nebo i tržními čísly. Jistě můžeme spekulovat, že nutnost pořádání videokonferencí během koronaviru se pozitivně odrazí na výsledcích společnosti. V každém případě sázku drobných investorů na GoPro můžeme označit skutečně za sázku do loterie a spoléhání na náhodu, než jako promyšlenou investici do budoucnosti.

Aktuální cena akcií GoPro

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GoPro Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

6. Velcí investoři: Salesforce.com

U této firmy bychom měli velmi zbystřit. Jedná se o jednu ze strategicky nejzajímavějších akcií z TOP 10. Salesforce.com je firma specializující se na vývoj softwaru a technologických řešení z oblasti řízení vztahů se zákazníky (tzv. Customer Relationship Management, velmi často zkracováno na CRM).

Firma je velmi činná na poli umělé inteligence a správy cloudových služeb, zaměřuje se na rozvoj a podporu eshopu i marketingu na sítích. Tradiční prodejci v kamenných obchodech zažívají velmi těžké časy a možná mnoho z nich koronakrizi nepřežije.

Pro většinu firem nebude online podnikání otázkou volby, ale životní nutností. Právě Salesforce se již na nové potenciální zákazníky těší a ti stávájící jistě uvažují o přikoupení dalších služeb Salesforce.

Z hlediska finančních fundamentů společnost dosáhla obratu 17 miliard dolarů a hrubý zisk 12 miliard, což ukazuje na výbornou marži u produktů, která dosahuje 70 %. Čistý zisk pro akcionáře dosáhl 126 milionů dolarů. Navíc cena akcií se nachází v růstovém kanálu. Od krize v březnu se z úrovně 140 dolarů vyšplhala na 200 dolarů za kus. Růstu na úroveň 220 dolarů jí nic nebrání.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že tato americká firma uzavřela v červnu strategické partnerství s německým Siemensem. Potenciál pro další růst trhu je zajištěn.

Aktuální cena akcií Salesforce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Salesforce Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

6. Drobní investoři: Carnival Corporation

Drobní investoři neváhali s nákupem další spekulativní akcie, která byla velmi zasažena koronavirem jako celé její odvětví, a tím je turistika. Společnost Carnival Corporation provozuje přes 700 velkých výletních lodí po celém světě. K této své hlavní činnosti přidává i možnost zakoupení pobytů v luxusních hotelech. Ty dnes zejí prázdnotou. Společnost měla ještě v roce 2019 čistý zisk 3 miliardy dolarů, ten letošní je však ve hvězdách.

Společnost přerušila veškerou svou činnost 13. března, následně každý měsíc zastavení činnosti prodloužila o jeden měsíc. Naděje pohasly na konci června, kdy společnost ohlásila, že nejbližší datum pro obnovení činnosti je 30. září, a zrušila všechny lístky na plavby o prázdninách. Stávající rok bude pro tuto firmu více než katastrofický.

Zmiňovaná situace se odráží i na ceně akcií. Na začátku roku se dala pořídit za 43 dolarů, následoval prudký pád na 9 dolarů v březnu a dnes se obchoduje okolo 15 dolarů. Tak jako jiné akcie z našeho seznamu, zatím tato společnost bohužel nezažila strmý růst.

Carnival může být zajímavou investicí, pokud by společnost nezkrachovala v budoucnu. Obnovení činnosti bude trvat víc než dva roky. Kdo má nervy a chce tuto akcii držet dlouhodobě, tak může.

Aktuální cena akcií Carnival Corporation

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CCL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích. Příště se podíváme na první pětku vyhledávaných podniků během koronakrize. Rozhodně se máte na co těšit! 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎