Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční tipy: Fortinet – Velká příležitost? Odhalili jsme, co stojí za propadem akcií!

Publikováno
Investiční tipy: Fortinet – Velká příležitost? Odhalili jsme, co stojí za propadem akcií!
Zdroj: depositphotos.com

Akcie společnosti Fortinet zažily v srpnu 2023 výrazný propad. Jelikož se jedná o kvalitní technologickou společnost neměli bychom nechat bez povšimnutí velké propady ceny. Zvláště pak, když hospodářské výsledky naplnily očekávání. Co tedy stálo za propadem ceny akcií Fortinet, jaké je její hospodaření a jaká jsou rizika pro tuto akcií?

Makroekonomický kontext pro investice

Ještě než přistoupíme k analýze společnosti Fortinet, je důležité si ujasnit makroekonomický kontext. To nám dává možnost lépe načasovat nákup či prodej akcií a zvolit příslušnou strategií.

Nejdůležitějším cyklem, který nyní ovlivňuje dění na burze je cyklus monetární politiky. Americký Fed za poslední rok a půl zvedl úrokové sazby nejrychleji v historií. Zvedáním sazeb by mělo dojit k recesi. Americký Fed popírá možnost recese, ale i tak by se mělo americké HDP v následujících měsících blížit k nule.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj amerického HDP. Podle grafu americké ekonomika má ještě velmi daleko do recese.
Podle grafu má americká ekonomika ještě velmi daleko do recese

Na akciových trzích nyní vidím až tendence pro korekci. Ta je způsobena tím, že pro mnohé investory jsou nyní americké dluhopisy daleko jistější a lákavější investice než rizikové akcie. Akciové trhy tak s předstihem reagují na možnou recesi a ekonomické zpomalení. Bylo tomu tak vždy. Akciové trhy o několik měsíců předbíhají vývoj reálné ekonomiky.

To je velmi důležité obecné pravidlo. Platí to i naopak. Jelikož cyklus utahování měnové politiky je blízko ke svému konci. Následně nám Fed slíbil dlouhé období stability, ale není jisté, že to dodrží. Takže podle toho nás čeká maximálně půl roku od prvního snižování sazeb. A právě doba, kdy dojde k prvnímu snižování sazeb, nejspíše bude velkým růstovým impulzem pro technologické akcie. Podle toho bychom ideálně, měli mít nakoupenou akcií Fortinet předtím, než dojde k tak velmi očekáváme otočce amerického Fedu.

Sázka na kybernetickou bezpečnost

Velké kybernetické útoky se často objevují v žebříčcích budoucích černých labutí. Velký kybernetický útok, který způsobí výpadek služeb, nebo dokonce zhroucení velkého informačního systému na světové úrovni, jsme ještě opravdu nezažili. To však neznamená, že k němu nedojde. Ve chvíli, kdyby k němu došlo, tak bychom zažili analogickou situaci jak v době Covidu, kdy velmi rychle vystřelily akcie společností nabízející řešení proti Covidu.

Možná tomu nebude tomu jinak ani v případě velkého světového kybernetického útoku. I my v Česku jsme zažili nedávný výpadek platebních systémů na několik hodin. To nám jen připomnělo, že hrozba kybernetických útoků existuje. Společnosti jako Fortinet, zdá se, mají před sebou ještě velkou budoucnost.

Aktivity společnosti Fortinet

Činnost společnosti Fortinet lze rozdělit do několika pólů: Firewally, ochrana koncových bodů, aplikace, ochrana datových center a ochrana cloudů.

Jestli použijeme výsledky hospodaření za rok 2022 dostaneme toto rozdělení. Firewally generovaly 43 % tržeb Fortinetu. Ochrana koncových bodu se podílela na celkových tržbách z 19 %, prodej aplikací pak z 15 %, ochrana datových center 12 % a ochrana cloudů 11 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Tržby Fortinet
Tržby Fortinet

Společnost Fortinet bude profitovat z rozmachu umělé inteligence, která bude vyžadovat masivní investice do nových datových center. Tyto nová datová centra s použitím umělé inteligence bude potřeba nově chránit. Růst tržeb Fortinetu je zajištěn.

Velkou výhodou společností Fortinet je, že mezi svými zákazníky najde jak velké gigantické firmy, tak střední a malé, a i fyzické osoby. Tento zákaznický mix vytváří odolnost proti makroekonomickým vlivům.

Bylo opravdu druhé čtvrtletí 2023 tak špatné?

Cena akcie Fortinet se doslova zhroutila po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí 2023. Cena akcie spadla ze 75 dolarů na 56. Tak velký pád ceny, zvláště u tak perspektivní firmy jako je Fortinet budí otázky. Jaké tedy byly hospodářské výsledky?

Tržby společnosti za druhé čtvrtletí dosáhly 1,32 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 16,6 %. Zisk na akcii (EPS) společnosti za druhé čtvrtletí dosáhl 0,92 dolarů, což je meziroční nárůst o 21,4 %. Výsledky byly v souladu s očekáváním. Zisk na jednu akcii dokonce očekávaní překonal.

Investoři však neocenili změnu obchodního modelu Fortinetu, který vedl ke snížení tržeb z opakovaných prodejů.

Fortinet se bude muset vypořádat se silnou konkurencí ze strany Cisca, Palo Alto Networks, Check Point Software Technologies, Symentac nebo Microsoft.

Na druhou stranu současné ocenění P/E ukazatele mluví jasně ve prospěch Fortinetu. Ten dosahoval v době psaní článku 28,3 To znamená, že investoři jsou ochotni zaplatit 28,3 dolarů za akcii, aby získali 1 dolar zisku na akcii. Konkurence má tento ukazatel mnohem vyšší. Cisco dosahuje 30,2, Check Point Software Technologies 37,2 Palo Alto Networks 47,5.

Rizika pro akcie Fortinet

Samozřejmě existují obecná rizika vycházející ze současné makroekonomicky napjaté situace, které se dají aplikovat na všechny technologické akcie. Záměrně se však na několik konkrétních rizik u Fortinetu.

Prvním je rostoucí míra zadluženi. Podle zprávy společnosti Fortinet zveřejněné 2. srpna 2023 se celkové zadlužení společnosti Fortinet ke dni 31. července 2023 zvýšilo na 1,4 miliardy dolarů. To představuje 29,5 % celkových aktiv společnosti. Růst zadlužení byl způsoben koupí společnosti Capsule8 a Guardicore. V době drahých peněz je daleko větší tlak na výnosnost a efektivnost fúzí. Obsluha dluhu stála společnost Fortinet 35 milionů dolarů v roce 2022.

Pro rok 2023 náklady na dluh porostou a měly by podle vedení společnosti dosáhnout 37 milionů dolarů To představuje asi 2,7 % k jejím tržbám. Společnost Fortinet má zatím velmi dobré podmínky pro úvěry. To je zapříčiněno velmi dobrou úvěrovou známkou od ratingových agentur. Její rating je BBB od společnosti Standard & Poor’s a Baa2 od společnosti Moody’s. Jestli nedojde ke zhoršení ratingu tak by neměl dluh představovat nepřekonatelný problém. V opačném případě se akcie Fortinetu mohou ještě výrazněji propadnout.

Druhým rizikem je nedávné propuštění zaměstnanců. Fortinet propustí do konce roku 14 % svých zaměstnanců, což je přibližně 1 200 lidí. Normálně se u velkých firem bere propouštění jako dobrá zpráva pro akcionáře. Ceny akcií rostou jakmile firma oznámí zeštíhlení pro dosažení vyšší efektivity. To však neplatí pro čistě technologické firmy, jako je Fortinet. Technologicky zdatní lidé jsou dnes pokladem pro tyto firmy. Zmenšení počtu zaměstnanců, znamená zmenšení prostředků na výzkum a rozvoj společnosti. Propuštění zaměstnancům Fortinet se projevilo ve výhledu na růst společnosti v dalších kvartálech.

Závěr: Silná rezistence na 56 dolarech

Technická analýza akcie Fortinet ukazuje silnou rezistenci na 56 dolarech. Ani negativní reakce na výsledky za druhé čtvrtletí nedokázal tento suport prorazit. To však neznamená, že akcie Fortinet má vyhráno. Jestli dojde k celkové korekci, tak ani tento support nevydrží. Další velká rezistence je na 46 dolarech. Investor si může tak svoje nákupy rozložit na několik etap. Hodně o dalším vývoji napoví výsledky za třetí čtvrtletí 2023, které budou odtajněny 2. listopadu 2023.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎