Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční bublina na spadnutí? Buffettův indikátor bije na poplach!

Buffettův indikátor, důležitý ukazatel tržního ocenění, dosáhl rekordních 206 %. Historicky takové hodnoty předcházely tržním poklesům – hrozí Wall Street nový otřes?

Investiční bublina na spadnutí? Buffettův indikátor bije na poplach!

V posledních 2 letech zažívá Wall Street silný býčí trh, kdy hlavní indexy jako Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100 dosahují rekordních hodnot. Tento vzestup je poháněn faktory, jako je pokrok v oblasti umělé inteligence, rozdělení akcií, vysoké zisky podniků a optimismus po zvolení prezidenta Trumpa.

Důležitým ukazatelem pro investory je poměr tržní kapitalizace k HDP, známý jako “Buffettův indikátor”. Je pojmenován po Warrenu Buffettovi a porovnává hodnotu akciového trhu dané země s jejím HDP.

Vysoký poměr znamená, že akcie jsou vzhledem k hospodářskému růstu drahé, zatímco nízký poměr naznačuje podhodnocení.

Historický vývoj Buffettova indikátoru

Historicky se Buffettův indikátor v USA pohybuje v průměru kolem 85 %. Od konce 90. let 20. století však tento poměr často překračuje svůj historický průměr, což odráží vliv internetu, lepšího přístupu k informacím a dlouhých období nízkých úrokových sazeb.

V říjnu Buffettův indikátor poprvé překročil 200 % a v listopadu dosáhl téměř 206 %.

Překonal tak předchozí maxima 144 % v době dotcom bubliny a 107 % před finanční krizí. Přestože se nejedná o přesný nástroj pro načasování investic, vysoké ocenění často předchází poklesům trhu.

Například od roku 1994 do splasknutí dotcom bubliny v roce 2000 vzrostl Buffettův indikátor z 60 % na 144 %, což vedlo k výraznému poklesu indexu S&P 500 a ještě větším ztrátám indexu Nasdaq.

Podobně před finanční krizí vzrostl ukazatel z 67 % v roce 2002 na 107 % v roce 2007, přičemž index S&P 500 ztratil během velké recese 57 %.

Od dna trhu během pandemie covid-19 v březnu 2020, kdy Buffettův ukazatel dosahoval 112 %, se vyšplhal na 206 %. To naznačuje, že by se investoři měli připravit na možnou korekci hlavních akciových indexů.

Zdroj: longtermtrends.net
Dlouhodobý vývoj Buffettova indikátoru
Dlouhodobý vývoj Buffettova indikátoru

Navzdory těmto varovným signálům je zásadní podívat se na širší ekonomický obraz. Recese jsou sice rušivé, ale jsou normální součástí hospodářského cyklu. Od druhé světové války trvala většina recesí v USA méně než rok a pouze tři recese přesáhly 18 měsíců.

Hospodářské expanze trvají obvykle mnohem déle, z čehož těží podniky i investoři. Tento cyklický charakter se odráží i na akciovém trhu. Údaje ukazují, že průměrný medvědí trh indexu S&P 500 trvá přibližně 286 dní, zatímco býčí trhy vydrží přibližně 1 011 dní.

Více než polovina býčích trhů indexu S&P 500 svou délkou překonala nejdelší zaznamenaný medvědí trh.

Z historického hlediska přinesly včasné investice do společností, jako jsou: Nvidia, Apple a Netflix značné výnosy, což podtrhuje potenciální výhody strategického a dlouhodobého investování.

Ačkoli současné tržní ocenění nabádá k opatrnosti, historická odolnost americké ekonomiky a akciového trhu podporuje trpělivé investování.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.