Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Je už inflace v Česku za svým vrcholem? Energie stále zvyšují ceny v průmyslu, výrobcům v říjnu dále stoupají ceny

Je už inflace v Česku za svým vrcholem? Energie stále zvyšují ceny v průmyslu, výrobcům v říjnu dále stoupají ceny

Je už inflace v Česku za svým vrcholem? Energie stále zvyšují ceny v průmyslu, výrobcům v říjnu dále stoupají ceny
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na energie, které stále zvyšují ceny v průmyslu. Tímto dochází k přeceňování a zároveň k navyšování cen u výrobců. Spotřebitelé tudíž nakupují za stále vyšší a vyšší ceny. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě zveřejnil aktuální data indexu cen výrobců za říjen 2022. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace z této zprávy.

Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. ČSÚ již dříve uvedl, že ty v říjnu stouply meziročně o 15,1 %. Oproti září byl růst nižší. Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny o 1,4 %. Podotkl, že na výši inflace mělo vliv zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny.

O 25 % vyšší výrobní ceny v průmyslu a zemědělství 

ČSÚ uvádí, že přibližně o 25 % vyšší než loni byly v říjnu výrobní ceny v průmyslu a zemědělství. O 12 % pak stouply ve stavebnictví a o 6 % ve službách. Meziroční růst byl mírnější než v září, ale meziměsíčně ceny ve většině odvětví i tak rovněž mírně rostly. Výjimkou je zemědělství, kde byly ceny výrobců oproti předchozímu měsíci o 3 % nižší.

Vývoj cen výrobců byl v říjnu podobný jako v předchozím měsíci. Jejich meziroční růst zpomalil, meziměsíčně byly ceny nižší v zemědělství, ale ve stavebnictví, průmyslu a službách se zvýšily. Meziměsíční růst cen byl ale již jen mírný, v řádu desetin % (v průmyslu o 0,6 %, ve stavebnictví o 0,3 %, ve službách o 0,1 %). Oproti loňskému říjnu, kdy ovšem již ceny významně stoupaly a hovořilo se o nejprudším růstu od roku 1992, se ceny v průmyslu zvýšily o 24,1 %, v zemědělství o 27,1 %, ve stavebnictví o 12 % a ve službách o 6,3 %.

Nejvíce zdražila jatečná prasata, vejce, obiloviny, elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch

Statistici uvádějí, že v zemědělství nejvíce zdražila jatečná prasata, o 42,1 % zdražila vejce a o 49,3 % zdražily obiloviny vůči předchozímu roku. V průmyslu nejvíce zdražily elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, a to o 56,8 %. Celkově stouply ceny energií o 49,3 %. Bez energií se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily o 15,7 %.

V potravinářství, kde bylo celkově asi o 25 % dráž, vzrostly o 57 % ceny mlýnských a škrobárenských výrobků. Co se týká sektoru služeb nejvíce stouply ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě, za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti zaměstnání, a to zhruba o 15 %. 

Závěr

Růst cen energií je nejvýznamnější faktor způsobující inflaci ve Spojených státech amerických, Evropské unii a také v Česku. Zjednodušeně se dá říci, že až skončí tento dramatický růst cen zejména plynu, teprve pak je možné mluvit o stabilizaci inflace, o kterou centrální banky usilují v průměru na hodnotě 2 %.

Bez energií se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily o 15,7 % vůči 49,3 % v případě zahrnutí energií.

V posledních měsících můžeme pozorovat průměrný setrvalý pokles cen elektřiny a plynu. Tudíž lze říci, že se blýská na lepší časy. Ovšem bude trvat určité období než se klesající tržní ceny elektřiny a plynu propíší do skutečných cen.

Jan Bureš hlavní ekonom Patria Finance uvádí, že zpomalení růstu cen výrobců souvisí s politikou vlády, která do cen elektřiny zasáhla. Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022. Podle něj je výrobní inflace pravděpodobně už za svým vrcholem.

Jakub Seidler hlavní ekonom České bankovní asociace doplňuje, že říjnové ceny výrobců naznačují, že u řady položek hlavní inflační tlaky již ustupují, ačkoli růst cen se přesouvá do jiných cenových okruhů v návaznosti na určité zpoždění růstu vstupních nákladů. Seidler také upozorňuje, že zpomalování růstu cen výrobců a v návaznosti na to spotřebitelských cen bude jen pozvolné. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo