Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v ČR pořád akceleruje, jak to komentuje ČNB?

Inflace v ČR pořád akceleruje, jak to komentuje ČNB?
Zdroj: theconversation.com

Český statistický úřad 10. 12. zveřejnil nová inflační data. Z těch vyplývá, že v listopadu 2021 cenová hladina meziročně stoupla o 6 %. Inflace tak i nadále zrychluje a nachází se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle (2 %) České národní banky.

Centrální banka dále uvádí, že po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v listopadu meziročně vzrostly dokonce o 7 %.

Inflace v tuzemsku stále akceleruje

Jak bylo tedy řečeno, v listopadu meziroční inflace vzrostla na horentních 6 %. Vzhledem k tomu, že cokoliv nad 4,5 % je už vysoká inflace, těch 6 % tohle začíná znatelně převyšovat. Listopadový růst spotřebitelských cen byl zhruba o jeden procentní bod vyšší, než původní prognóza ČNB předpokládala.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Dle vyjádření ČNB za to opětovné může akcelerující jádrová inflace, která dosahovala 7,8 %. Jádrová inflace je vlastně spotřební koš očištěný o sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen, vliv daňových úprav a jiná administrativní opatření vedoucí právě ke změně cen.

V rámci tohoto cenového jádra markantně sílí tzv. imputované nájemné. Imputované měří náklady vlastnického bydlení, které mají v tuzemském indexu spotřebitelských cen poměrně velkou váhu. Navíc odráží i dlouhotrvající rychlý růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví. Naopak ceny potravin, nápojů a tabáku jsou zřetelně pod podzimní prognózou.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza a naměřená inflace
Prognóza a naměřená inflace

Česká národní banka opětovně uvádí, že nově zveřejněná data potvrzují, že endogenní a exogenní inflační vlivy stále sílí. Čili z domácí a zahraniční ekonomiky. A právě tyto sílící inflační tlaky dávají důvod pro dosavadní zvyšování úrokových sazeb. Dá se říct, že nová data určitě zavdávají ČNB k tomu, aby i nadále pokračovala ve zvyšování základní úrokové sazby.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní 2,75 % a s největší pravděpodobností se 22. prosince dočkáme navýšení nad 3 %. Zdůrazňuji, že se pořád nejedná o nic velkého. Česká národní banka sama přiznává, že pouze pomalu sundávají nohu z plynu. I když je pravda, že jejich poslední jednorázové zvýšení sazeb bylo velice nestandardní.

Poznámka

Centrální banka ještě vysvětluje, proč jádrová inflace tolik vzrostla. Důvodem je hodně silná domácí poptávka po zboží. Což je dle nich aktuálně běžný jev jako ve zbytku světa. Mimo jiné se obchodníci snaží kompenzovat ztráty způsobené rostoucími náklady. Čili dodatečné náklady podnikatelé promítají do konečných cen.

Závěrem

Jak vyplývá z mého nedávného článku na měnovou politiku ČNB, bude trvat hodně dlouho, než se inflace dostane pod kontrolu. Reálný vliv vyplývající ze zvyšování sazeb bude nejdříve viditelný až v polovině následujícího roku. Úplné zkrocení inflace bude trvat minimálně rok, rok a půl.

Ta vysoká inflace je samozřejmě tragédie. I přestože ji nevidíme, reálně nás znatelně ochuzuje. Těch 6 % je meziročně prostě příliš. Zas na druhou stranu můžeme být rádi za naši centrální banku, která se snaží s inflací bojovat. Občané eurozóny takové štěstí třeba nemají, neboť Evropská centrální banka ani náznakem nechce o zvyšování sazeb slyšet. V USA se o tom teprve uvažuje.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.