Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 láme rekordy. Bude Bitcoin v listopadu opět růst? | Burza s odstupem

Index S&P 500 láme rekordy. Bude Bitcoin v listopadu opět růst? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezké pondělí, vážení čtenáři! Tento souhrn trhů opět po dvou týdnech vychází v pondělí, ale to by se již dlouho nemělo opakovat. Na následující vydání se tak opět můžete těšit tradičně v neděli.

Máme za sebou další týden a na finančních trzích se tentokrát skutečně děly divy. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč americké akcie vzrostly nejvíce za téměř rok, jakým způsobem chce Apple opět nastartovat růst svých akcií a zda se u Bitcoinu dočkáme v listopadu dalšího růstu.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie zaznamenaly největší týdenní růst od listopadu 2022

Index S&P 500 zaznamenal nejvyšší týdenní zisk za téměř rok, když známky zpomalující ekonomiky a prohlášení Fedu, které bylo obecně vnímáno jako holubičí, vedly k prudkému poklesu výnosů dlouhodobých dluhopisů.

Růstové akcie a technologický index Nasdaq Composite si vedly ještě o něco lépe než index S&P 500, ale zisky byly široce založené. Vůbec nejlépe si tak vedl index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací, který zaznamenal nejlepší týdenní zisk od října 2022.

Jednalo se o druhý nejrušnější týden výsledkové sezóny, ale spolu s výsledky hospodaření přinesl týden investorům řadu politických prohlášení, ekonomických zpráv a geopolitických událostí, které museli zpracovat. Hlavním faktorem ovlivňujícím sentiment se zdálo být politické zasedání Fedu, které skončilo ve středu.

Fed ponechal sazby na stejné úrovni, jak se všeobecně očekávalo, ale investory zřejmě povzbudilo prohlášení po zasedání, které signalizovalo, že nedávným nárůstem dlouhodobých výnosů státních dluhopisů dosáhli tvůrci měnové politiky zamýšleného zpřísnění finančních podmínek.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Vyhlídky trhu s elektromobily jsou stále temnější

Vyhlídky elektromobilů se zdají být stále více zahalené tmou a jednotlivé automobilky si rozmýšlejí své velké investice. V říjnu General Motors odložil modernizaci továrny na výrobu elektrických pickupů za 4 miliardy dolarů.

S podobným krokem přišel na konci října Ford, který odložil investice do výroby elektromobilů ve výši 12 miliard dolarů.

Oběma společnostem to pomůže ušetřit miliardy, ale slabší poptávka po elektromobilech by mohla ovlivnit, zda k rozšíření vůbec dojde:

  • Dodávky elektromobilů Fordu ve 3. čtvrtletí sice meziročně vzrostly o 44 %, ale společnost přišla o 1,3 miliardy dolarů, a to i přesto, že zavedla pobídky podobné těm od Tesly, které měly přimět skeptické kupce ke koupi.
  • Pouhá 3 % vozidel dodaných GM ve 3. čtvrtletí pak tvořily elektromobily – což je známkou toho, jak nevýznamné mohou být pro celkové obchodní výsledky společnosti.

Ford tvrdí, že zákazníci v Severní Americe již nejsou ochotni platit prémii za elektromobil, což může být důsledkem vysokých úrokových sazeb. Může však také jít o sílící konkurenci – nejlevnější vozidlo Tesla stále Ford převyšuje dojezdem i cenou.

Aktuální cena
Změna
Ford Motor Company / F
Načítání
Načítání
Načítání
General Motors / GM
Načítání
Načítání
Načítání

Povedou nové “děsivě rychlé” počítače Mac společnosti Apple k děsivě rychlému růstu akcií?

Apple se ocitl ve vzácném propadu a jeho prodeje počítačů Mac klesly ve 2. čtvrtletí o 7 %. Jedno z možných řešení? Podivná noční akce, při níž byly představeny “děsivě rychlé” modely MacBooků Pro a iMaců, které využívají zcela nové čipy M3, jež pracují rychleji a efektivněji – a dokonce umožňují uživatelům vyvíjet aplikace s umělou inteligencí.

  • Načasování by mohlo být správné, protože analytici trhu očekávají oživení prodeje počítačů v roce 2024 – odstartované odhadovaným 5% skokem prodeje v tomto prázdninovém čtvrtletí.
  • Apple doufá, že to bude stačit k vyrovnání rostoucích obav kolem iPhonu, který v Číně ztrácí půdu pod nohama a v poslední době se pod palbou kritiky ocitlo i jeho lukrativní partnerství se společností Google v oblasti vyhledávání.

Konkurenti však nespí: Předcházející týden Qualcomm představil svůj procesor Snapdragon X, který je podle něj o 50 % rychlejší než čip M2 společnosti Apple. Nová řada počítačů Apple s procesorem M3 okamžitě Qualcomm překonává a na třínanometrový čip umisťuje více tranzistorů.

Možná by však všechny mohl překonat starý známý – Intel. Jeho obrovská předpověď prodejů na rok 2024 signalizuje, že je (konečně) na vzestupu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie za sebou mají rovněž skvělý týden

Celoevropský index STOXX Europe 600 se odrazil od ztrát z předchozího týdne a skončil týden o 3,41 % výše.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž rostly, k čemuž přispělo očekávání, že úrokové sazby možná dosáhly svého vrcholu. Italský index FTSE MIB vzrostl o více než 5 %, francouzský index CAC 40 vyskočil o téměř 4 % a německý DAX o 3,42 %. Britský index FTSE 100 pak v týdnu přidal “pouze” 1,73 %.

Výnosy evropských dluhopisů celkově klesly, protože vzrostla očekávání, že hlavní centrální banky ukončily cykly zpřísňování měnové politiky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Evropské ekonomice hrozí po poklesu produkce ve třetím čtvrtletí recese

Ekonomice eurozóny hrozí, že se ještě letos dostane do recese poté, co oficiální údaje v úterý ukázaly, že produkce ve třetím čtvrtletí mírně poklesla.

Podle předběžného odhadu zveřejněného Eurostatem se hrubý domácí produkt ve 20 zemích, které používají euro, ve čtvrtletí od července do září snížil o 0,1 % ve srovnání s předchozími třemi měsíci.

Pokles přišel po nárůstu o pouhých 0,2 % ve čtvrtletí od dubna do června a poukazuje na tenkou hranici mezi poklesem a růstem v eurozóně.

Pozitivněji vyznívají údaje, které ukázaly, že inflace v eurozóně v říjnu nadále zpomalovala a poprvé po více než dvou letech klesla pod 3 %. Spotřebitelské ceny se v říjnu ve srovnání s předchozím rokem zvýšily pouze o 2,9 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě od začátku května

Pražská burza v minulém týdnu opět posílila, když index PX vzrostl o 1,58 % na 1 380 bodů. Největší nárůst, přes 10 %, zaznamenaly akcie Pilulka, naopak největší pokles, necelých 1,5 %, postihl akcie Kofoly.

Týdenní růst byl nejvyšší od poloviny září a páteční závěrečná hodnota indexu byla nejvyšší od začátku května. Trh byl minulý týden ovlivněn především výsledkovou sezónou, přičemž v čele růstu stály akcie finančních společností – Erste Group, Komerční banka a Moneta.

Z dalších významných titulů ještě posílily akcie Philip Morris o více než procento. Naopak necelé procento ztratily akcie ČEZ.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Co očekávat v listopadu od Bitcoinu?

Říjen byl pro kryptoměny dobrým měsícem. Bitcoin posílil o 29 % zatímco Ethereum o 9 %. A teď přichází otázka doslova za miliony. Bude růst Bitcoinu pokračovat i v listopadu? Samozřejmě nemáme křišťálovou kouli, ale rozhodně byste měli vědět dvě věci.

Listopad je nejúspěšnějším měsícem Bitcoinu

Z historického hlediska má Bitcoin v tomto měsíci nejvyšší průměrné výnosy. Překvapivé však je, že letos byl Bitcoin v kladných číslech i během měsíců září a říjen, což se stalo doposud jenom dvakrát v letech 2015 a 2016.

V obou případech, kdy se tak stalo, pak dosáhl Bitcoin kladné výkonnosti i v průběhu listopadu a prosince – snad se tedy bude historie opakovat i letos.

Zdroj: deutschedigitalassets.com
Průměrná výkonnost Bitcoinu v jednotlivých měsících roku
Průměrná výkonnost Bitcoinu v jednotlivých měsících roku

Short gama pomáhá cenové pumpě Bitcoinu

V posledních několika týdnech se často zmiňuje termín “short gamma”. Údajně by měla hrát velkou roli při růstu ceny Bitcoinu.

Zde je jednoduchý vysvětlení tohoto pojmu:

  • Investoři mohou nakupovat/prodávat opční kontrakty na nějaké aktivum (např. Bitcoin), kdykoli se jim zachce.
  • Kdykoli k tomu dojde, tvůrci trhu (neboli subjekty, které opční kontrakty nabízejí) se postaví na opačnou stranu obchodů investorů, aby zachovali tržně neutrální portfolio.
  • Tomu se říká “gamma hedging” a tvůrci trhu to dělají tak, že nakupují/prodávají podkladové aktivum (tj. Bitcoin) podle toho, jak se pohybují ceny.
  • V poslední době se objevila obrovská poptávka po kupních opcích na Bitcoin, což tvůrce trhu dostalo do zóny “short gamma”.

To znamená, že s růstem cen musí tvůrci trhu nakupovat více bitcoinů, aby se zajistili a udrželi si tržně neutrální pozici. Výsledek? Něco, čemu se říká “gamma squeeze” – něco podobného jako “short squeeze”.

Ceny jdou nahoru, tvůrci trhu tak musí nakupovat bitcoiny, což tlačí ceny opět nahoru a nutí to tvůrce trhu nakupovat více bitcoinů a tak stále dokola – jedná se o zpětnovazebnou smyčku.

Mnozí analytici se domnívají, že to je jeden z důvodů, proč Bitcoin v říjnu zaznamenal tak velkou pumpu, přičemž si analytici myslí, že by se to mohlo brzy opakovat.

Co z toho vyplývá? Historicky dobrý měsíc pro Bitcoin plus potenciální gamma squeeze by měl vyústit v další pozitivní měsíc.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn v minulém týdnu a od začátku roku

Cena ropy již druhý týden v řadě odepsala více než 3 %

Cena ropy již dva týdny v řadě výrazně klesá. Na trhu se projevuje polevení obav o dodávky způsobené napětím na Blízkém východě. Cenám černého zlata také nepomohly zjevné náznaky americké centrální banky, že je již u konce svého cyklu zvyšování sazeb.

Globální benchmark pro ropu – ropa Brent – v minulém týdnu klesla o téměř 4 % a navázala tak na více než 3% pokles z předcházejícího týdne. Cena americké ropy WTI pak klesla o více než 4 %, čímž rovněž navázala na 3% propad z předchozího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Ceny drahých kovu se naopak již dva týdny téměř nemění. Cena zlata ani stříbra se během minulého obchodního týdne nezměnila o více než procento.

Zlato se mírně propadlo na cenu 1 988 dolarů za unci, zatímco jeho menší sourozenec stříbro mírně získal a uzavřel týdenní obchodování na ceně 23,11 dolaru za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Může být něco horšího než reklamní přestávka? Ano, stačí se podívat na výpis z účtu a spočítat si, kolik celkem každý měsíc zaplatíte za streamovací platformy.

Ceny za streamování v posledních letech prudce vzrostly a jen máloco naznačuje, že by se měly zpomalit. Netflix zahájil poslední kolo zdražování v říjnu, kdy zvýšil své prémiové ceny streamování v USA o 15 %. Další společnosti jej rychle následovaly – Apple koncem října zvýšil cenu své Apple TV+ o 43 %.

Zdá se, že se Netflix stává zvěstovatelem toho, co udělá mnoho dalších společností.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 300. O téměř 300 procent již v letošním roce vzrostla cena kryptoměny Solana. Jedná se tak o zdaleka nejvýkonnější kryptoměnu v dvacítce největších kryptoměn na trhu.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.