Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Index PX dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 10 let – které akcie ho tlačily vzhůru?

Index PX dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 10 let – které akcie ho tlačily vzhůru?

Index PX dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 10 let - které akcie ho tlačily vzhůru?
Zdroj: irozhlas.cz

V dnešním článku si vysvětlíme, co je to index PX a jaké další názvy tohoto indexu bychom si měli pamatovat, abychom zohlednili dividendové výnosy a zdanění dividend. Zajímá vás jak si vedl index PX v porovnání s indexem S&P 500 v rámci YTD, 1 roku a 5 let? A jaké faktory způsobily a stále ještě způsobují růst pražské burzy na nejvyšší hodnoty za posledních 10 let?

Vývoj indexu PX
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Co je index PX a jak si vedl ve srovnání s S&P 500?

Index PX je oficiálním cenovým indexem Burzy cenných papírů Praha. Zjednodušeně můžeme říci, že je to cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších českých akcií. 

Tento index je také počítán jako index PX-TR (total return), v jehož výpočtu jsou zohledněny dividendové výnosy. Index PX-TRnet zohledňuje navíc zdanění dividend 15 %, což více zohledňuje reálnou výkonnost pro investory.

Pokud srovnáme výkonnost indexu PX (včetně dividend) s indexem S&P500, můžeme konstatovat, že v krátkém období (YTD, 1 rok) měl vyšší výkonnost index PX, ovšem v dlouhém období (5 let) měl vyšší výkonnost index S&P500 (téměř 2x vyšší). Nesmíme zapomenout, že minulé výsledky neříkají nic o tom, jak se danému indexu bude dařit v budoucím období. A tak je nutné brát tyto výkonnosti s rezervou.

Index S&P500
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nejvyšší hodnota Pražské burzy za posledních 10 let

Minulý týden index PX prorazil technickou hranici 1 200 bodů a dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 10 let. To ale není vše. Jak můžete vidět na grafu, index PX stále stoupá a zejména v pondělí 2. 8. došlo k masivnímu růstu na hranici téměř 1 225 bodů.

Rostly zejména akcie bank, energetická společnost ČEZ i softwarové společnosti jako třeba Avast. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Na vyšších hodnotách byl index naposledy na začátku července 2011. 

Cenné papíry Komerční banky

V poslední době táhly vzhůru pražskou burzu zejména akcie Komerční banky. Jejich cena vzrostla minulý týden o 2,18 % na 797 korun a tento týden 2. 8. došlo k dalšímu růstu.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok slíbil, že české banky budou moci vyplatit ve formě dividend část svých naakumulovaných zisků. Představenstvo KB v úterý 3. 8. zveřejní pololetní hospodářské výsledky. Více se o akciích Komerční banky dozvíte v naší analýze publikované 8. 7.

Makléř Wood & Company Vladimír Vávra doplňuje, že investoři konečně začínají doceňovat dividendový potenciál banky poté, co ECB (Evropská centrální banka) koncem minulého týdne dle očekávání neprodloužila odklad výplaty dividend evropských bank. 

Cena akcie Komerční banky
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Akcie ČEZ

Akcie ČEZ patří mezi nejobchodovanější české akcie a po snížení ceny o vyplácenou dividendu si (k 2. 8.) polepšily na téměř 603 korun. Tento růst ceny je zejména díky růstu cen elektrické energie.

Závěr

Pražská burza zaznamenala v roce 2020 i letos velké výkyvy kvůli pandemii koronaviru. V lednu a únoru 2020 byla pozitivní nálada mezi investory po celém světě, a tak přesouvali své investice do rizikovějších aktiv (akcie společností východní Evropy) a měn (koruny). Index PX se v tuto dobu pohyboval až nad 1 100 body. V březnu z důvodu výskytu prvních případů nákazy a zavádění restriktivních opatření v oblasti služeb, kultury a cestování se index propadl na 690 bodů. Investoři se stáhli k dolaru jako bezpečnému přístavu.

V létě 2020 pražská burza posílila až k hranici 1 000 bodů, ovšem na podzim 2. vlna epidemie koronaviru způsobila další pokles indexu na 840 bodů.

Z těchto dat je patrná jednoznačná negativní korelace mezi růstem indexu PX a poklesem výskytů pandemie koronaviru.

V lednu 2021 index PX posílil na hodnotu 1 070 bodů. Poté došlo ke kolísání hodnoty indexu z důvodu nárůstu počtu nakažených. Dnes se epidemiologická situace uklidnila, a tak můžeme pozorovat rekordní hodnoty na indexu PX. Podobným způsobem reaguje koruna, která po ústupu koronaviru, posiluje.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo