Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hokejové šílenství v Česku přineslo ekonomice miliardy!

Vítězství české hokejové reprezentace na mistrovství světa přineslo nejen sportovní slávu, ale i nečekaný ekonomický boom. Dočkáme se alespoň takových zisků jako v roce 2015?

Publikováno
Hokejové šílenství v Česku přineslo ekonomice miliardy!
Zdroj: deeply.cz

Hokejové mistrovství světa 2024 přineslo České republice nejen sportovní slávu, ale i významné ekonomické výhody.

Podle hlavního ekonoma společnosti Natland, Petra Bartoně, se letos projevil zdvojený efekt – pořádání šampionátu a vítězství českého týmu.

To má pozitivní vliv na ekonomiku, protože, na rozdíl od olympiád nebo fotbalových mistrovství světa, není pořádání hokejového šampionátu spojeno s významnými náklady na budování sportovišť a infrastruktury.

Průměrná cena piva vzrostla o 130 procent

Během šampionátu Češi častěji navštěvovali hospody a restaurace, kde mohli společně fandit.

Analytik Trinity Bank, Lukáš Kovanda, uvedl, že i přes růst ceny půllitru piva o 130 procent od roku 2015, spotřeba letos vzrostla. Fanoušci utráceli více za pivo, cestovali za zápasy do Prahy a Ostravy, a navíc to k nám přilákalo fanoušky ze zahraničí.

Poznámka

Šampionát přilákal rekordních 797 727 diváků do hokejových arén v Praze a Ostravě.

Hotely v těchto městech byly téměř obsazené, s průměrnými cenami za pokoj během prvního víkendu šampionátu v Praze dosahujícími 10 716 Kč. To představuje meziroční nárůst cen o 166 procent.

Ekonomický dopad několik miliard korun

Analytik Cyrrusu, Vít Hradil, upozornil, že ekonomický dopad pořádání turnaje je lokálně významný, ale na celostátní úrovni zanedbatelný, maximálně v řádu jednotek miliard korun.

Hokejový triumf by však mohl přinést vítaný impuls pro růst spotřeby domácností, odhaduje ekonom. Podle něj by tento efekt mohl dosáhnout až několika desítek miliard korun, což by odpovídalo zvýšení hrubého domácího produktu o několik desetinek procentního bodu.

Hradil dále připomíná, že česká společnost je na úspěchy hokejové reprezentace velmi citlivá, což potvrzuje i stále živý odkaz vítězství na olympijských hrách v Naganu před čtvrt stoletím.

Úspěch v hokeji zlepšil náladu ve společnosti

Hokejový triumf má potenciál zvednout sebevědomí a náladu české společnosti, což ovlivňuje spotřebitelské chování.

Podle Hradila by spotřeba domácností, která má po krizovém období stále co dohánět, mohla díky tomuto vítězství zaznamenat pozitivní vzpruhu.

To by následně mohlo být pozitivní pro ekonomiku a přinést více peněz do veřejných rozpočtů, díky většímu výběru DPH a spotřebních daní.

“V roce 2015 jsme po mistrovství zadali společnosti KPMG vypracování studie o ekonomických dopadech šampionátu. Přímé dopady tehdy činily 1,3 miliardy korun pro státní rozpočet,” uvedl prezident pražského organizačního výboru Petr Bříza. “S ohledem na inflaci očekáváme, že letošní čísla budou určitě vyšší,” dodal Bříza.

Pozitivní dopad bude mít i vyšší návštěvnost Česka

Další ekonomové, jako například Jan Bureš z Patria Finance, věří, že vyšší návštěvnost Česka díky šampionátu může mít dlouhodobě pozitivní dopad na ekonomiku. Zahraniční fanoušci si odnesou dobrou zkušenost se zemí, což může zvýšit turistický ruch v budoucnosti.

Podle Kovandy triumf českých hokejistů přinese prospěch nejen ekonomice, ale i vládě Petra Fialy (ODS). “Spotřeba domácností, která je již na vzestupu, obdrží další impuls – otázkou zůstává, jak silný a trvalý tento efekt bude,” uvedl.

Kovanda rovněž připomněl, že když se v roce 2015 konalo v Česku mistrovství světa v hokeji, Český svaz ledního hokeje původně očekával zisky v desítkách milionů korun.

“V konečném důsledku však zisky dosáhly řádově vyšších hodnot, konkrétně bezmála půlmiliardy korun. Podobné pozitivní překvapení není vyloučeno ani letos,” dodal Kovanda.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.