Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hedge fond ztratil 99 % prostředků svých klientů shortováním LUNY

Publikováno
Hedge fond ztratil 99 % prostředků svých klientů shortováním LUNY
Zdroj: techbriefly.com

Téměř 2 měsíce po zřícení kryptoměny Terra (dříve LUNA, nyní LUNC) se do médií dostala zpráva, že korejský start-up Uprise přišel prakticky o všechny klientské prostředky a to právě při pádu zmíněné kryptoměny. Kdo by však čekal, že společnosti stejně jako ostatním zbyly miliardy bezcenných mincí, byl by na omylu. Korejské firmě se “povedlo” přijít o prostředky shortováním, tedy sázkou na to, že cena určitého aktiva, v tomto případě LUNY, bude klesat.

Jak se to mohlo stát?

Korejská firma používala na burze automatické obchodní strategie řízené umělou inteligencí. Právě ty měly minimalizovat rizika spojená s obchodováním futures kontraktů. Systém však zřejmě nebyl připraven na extrémní volatilitu, která při pádu Terry (LUNA) panovala.

Většina obchodníků tušila, že LUNA padne až na zlomky centů a otevřít napákovaný short se tak jevilo jako jasná věc a to nejspíše i pro umělou inteligenci. Ale to by bylo moc lehké a obchodování na trzích lehké není. Naivní a nezkušené shortaře a zřejmě i umělou inteligenci tak během pádu několikrát “vypláchly” a zlikvidovaly tzv. short squeezes, tedy situace, kdy je cena aktiva uměle vyhnána nahoru, díky čemuž jsou shortaři nuceni uzavírat své pozice, tedy znovu nakupovat aktivum, a tím řetězovou reakcí ženou cenu stále výše a výše. Při pádu Terry byly k vidění i short squeezes, během nichž se cena znásobila 5-10x a potom zase padala dál.

Podle informací deníku Seoul Economic tak firma během jediného dne přišla o 26,7 miliardy KRW, v přepočtu 20 milionů USD, které do ní investoři vložili, a k tomu ještě další 3 miliony USD ze svých vlastních prostředků. Klienty společnosti jsou fyzické i právnické osoby disponující převážně vysokým kapitálem, mezi nimi například hlavní korejský poskytovatel úvěrů Hana Bank.

Uprise plánuje poškozené zákazníky kompenzovat: “Je pravda, že k poškození majetku zákazníků došlo v důsledku neočekávaně velké volatility na trhu. Brzy plánujeme vydat zprávu o stavu obchodování s virtuálními aktivy,” uvedl mluvčí společnosti.

Aby toho nebylo málo…

Nejedná se o první případ nezodpovědného zacházení s prostředky klientů. Po propadnutí Bitcoinu pod hranici 30 tisíc USD se do výrazných finančních problémů dostaly společnosti Voyager Digital a Celsius, jež byly nuceny pozastavit výběr prostředků pro své uživatele. Dostát svým závazkům nezvládl ani známý kryptoměnový fond Three Arrows Capital (3AC), jehož likvidaci nařídil 27. června 2022 soud na Britských Panenských ostrovech.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎