Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Google, Microsoft a Amazon zvyšují ceny svých produktů s odvoláním na nové AI funkce. Uživatelé však hlásí frustraci – chtějí vůbec umělou inteligenci?

Umělá inteligence dobývá technologické firmy, ale účet platí uživatelé. Google a Microsoft zdražují předplatné za „nové AI funkce“, které většina lidí ani nevyužívá.

Google, Microsoft a Amazon zvyšují ceny svých produktů s odvoláním na nové AI funkce. Uživatelé však hlásí frustraci – chtějí vůbec umělou inteligenci?

Revoluce v oblasti umělé inteligence nemění jen podobu technologií – mění i podobu vašich účtů.

Společnosti jako Google (Alphabet), Microsoft a Amazon zdvojnásobují své masivní investice do AI a v loňském roce utratily za datová centra AI více než 125 miliard dolarů.

Chcete investovat do akcií Google, Microsoft nebo Amazon? Vyzkoušejte XTB:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.

Tyto sázky se však zatím nevyplatily, a tak technologičtí giganti nyní prosazují funkce umělé inteligence do svých stěžejních produktů a zvyšují ceny předplatného, aby pokryli náklady, takže spotřebitelé a firmy platí účty za funkce, které si nevyžádali.

Tlak velkých technologických firem na umělou inteligenci: Zvyšování cen za “bezplatné” funkce

Nedávné kroky společností Google a Microsoft poukazují na trend začleňování umělé inteligence do každodenních nástrojů, často za zvýšenou cenu.

  • Google nedávno oznámil začlenění “bezplatných funkcí AI” do svých platforem Gmail a Dokumenty pro firemní zákazníky. Cena měsíčního předplatného těchto služeb se však zvýšila o 2 dolary a dosáhla 14 dolarů.
  • Microsoft následoval jeho příkladu a zvýšil ceny za předplatné služby Microsoft 365. Rodiny nyní platí o 30 % více (130 USD/rok) a jednotlivci o 43 % více (100 USD/rok), přestože funkce umělé inteligence, jako je Copilot, u mnoha uživatelů nenašly odezvu.

Toto zvýšení cen přichází v době, kdy se technologické společnosti snaží získat zpět své obrovské investice do umělé inteligence.

Pro zákazníky jsou však tyto přidané funkce často zbytečné. Mnoho podniků, zejména malých a středních, nevidí v AI bezprostřední přínos.

Větší korporace, které pilotovaly funkci Copilot AI od Microsoftu, ji na druhé straně opustily s odkazem na vysoké náklady a omezenou užitečnost.

Aktuální vývoj ceny akcií Google a Microsoft

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie GOOGL! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Únava z umělé inteligence: Funkce, které neposunují cíl

Navzdory agresivnímu marketingu ze strany technologických společností mnoho těchto nástrojů u uživatelů propadá.

Počítače, televizory a chytré telefony s umělou inteligencí si na veletrhu CES ukradly většinu slávy, ale tyto inovace zatím nevedly ke smysluplnému růstu prodejů hlavních tržních hráčů, jako jsou Apple a Samsung.

Přidaní asistenti s umělou inteligencí neospravedlňují spotřebitelům vyšší cenovky, protože jejich reálná využitelnost zůstává sporná.

Pro podniky je situace podobná. Ačkoli má umělá inteligence ve specifických aplikacích jasný potenciál, její přijetí zůstává přinejlepším spekulativní.

Existuje jen málo spolehlivých údajů o tom, jak malé podniky AI skutečně využívají, a mnohé z nich zůstávají skeptické ohledně návratnosti investic do této technologie.

Dokonce i mezi většími společnostmi je nadšení mírněno vysokými náklady na řešení AI a nedostatkem dopadových, praktických případů použití.

Toto vlažné přijetí podtrhuje zásadní problém:

Naléhavá potřeba velkých technologických firem zpeněžit investice do AI předstihuje poptávku trhu.

Vnucováním umělé inteligence do stávajících produktů a zvyšováním cen společnosti riskují, že si znepřátelí zákazníky, kteří mají pocit, že platí více za funkce, které nepotřebují nebo nechtějí.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple a Samsung

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Závod o zpeněžení AI: riskantní sázka

Snaha velkých technologických firem integrovat AI do všeho odráží obrovský tlak, kterému tyto společnosti čelí, aby ospravedlnily své výdaje na AI.

Nvidii se možná daří díky prodeji hardwaru, který AI pohání, ale softwarová stránka rovnice je pro většinu hráčů stále ztrátová.

Společnosti Google, Microsoft a Meta vložily miliardy do výzkumu a infrastruktury AI, přesto se marně snaží prokázat hmatatelnou finanční návratnost.

Tento boj o zpeněžení umělé inteligence by se mohl obrátit proti nim.

Zvyšováním cen a vměstnáváním umělé inteligence do stávajících produktů riskují technologické společnosti oslabení důvěry a loajality svých uživatelů.

Podniky a spotřebitelé mohou začít hledat alternativy, pokud budou mít pocit, že hodnotová nabídka těchto produktů již neospravedlňuje náklady.

Tlak velkých technologických společností na umělou inteligenci zároveň podněcuje rostoucí skepsi ohledně toho, zda je tato technologie skutečně připravena na masové přijetí.

AI má sice obrovský potenciál, ale její současné aplikace často působí spíše jako polovičaté experimenty než jako transformační inovace.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.