Od zahájení tzv. “speciální operace” na Ukrajinu uběhly již více než 2 týdny.
Nad trhu zavládla nejistota, která se projevila i mohutným oslabením evropských měn. Výjimkou nebylo ani euro, které zažívá opravdu volatilní období
Čtěte dále a dozvíte se více!
10. března 2022 bylo zahájeno neformální zasedání lídrů Evropy, které bude pokračovat i dnes (11. březen 2022). Zasedání se tentokrát koná ve Versailles a účastní se ho hlavy států a předsedů vlád zemí Evropské unie. Tématem zasedání je ruská vojenská agrese vůči Ukrajině a její důsledky.
Vedoucí představitelé EU odsoudili ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která představuje hrubé porušení mezinárodního práva a ohrožuje evropskou bezpečnost. Vedoucí představitelé EU dále jednají o tom, jak posílit evropskou suverenitu a omezit závislost na Rusku.
Den před zasedáním lídrů EU (9. března 2022), přijala rada EU další opatření, které jsou směřovány i na Bělorusko, které se invaze na Ukrajině účastní.
ECB na měnově politickém zasedání ponechala aktuální klíčové sazby beze změny. Prakticky se nedalo očekávat nic jiného… Jak vidíme na grafu, ECB nezvýšila sazby již od roku 2016 a aktuálně jsou stále na nule.
Evropská centrální banka ovšem překvapila trhy tím, že se snaží ukončit stimuly dříve, než bylo plánováno! To žene euro nahoru!
V prohlášení bylo uvedeno, že ECB ukončí svůj program nákupu dluhopisů ve třetím čtvrtletí, pokud to dovolí ekonomika. ECB ale také dodala, že je připravena toto rozhodnutí přehodnotit, pokud se výhled změní.
Pár drobných změn doprovází prohlášení, že Evropská centrální banka pomalu a jistě upouští od rétoriky, že klíčové sazby by mohly být nižší, než jsou v současnosti. To zase není překvapující. Nikdo by nečekal, že ještě ke snížení sazeb pod 0 % dojde.
Tento překvapivý krok přichází uprostřed rostoucích obav, že ekonomika eurozóny by mohla brzy zažít stagflaci. Spotřebitelské ceny v 19 zemích, které používají euro, se čtyři měsíce po sobě vyšplhaly na rekordní maxima, naposledy v únoru dosáhly 5,8 %.
Stagflace je jedním z makroekonomických témat. Jedná se o kombinaci stagnace ekonomiky s vysokou inflací a vysokou mírou nezaměstnanosti. K stagflaci dochází, pokud se vláda snaží snížit míru nezaměstnanosti pod její přirozenou úroveň, což má za následek jen zvýšení inflace. Vláda od cíle snížit nezaměstnanost upustí až v době, kdy se k vysoké nezaměstnanosti přidá i vysoká inflace, tedy když dojde k stagflaci.
Prezidentka Evropské centrální banky – Christine Lagardeová na své tiskové konferenci zmínila, že zvýšení klíčových sazeb by mohlo přijít po konci kvantitativního uvolňování (QE).
Předpoklad zvýšení sazeb je pro býky určitě dobrá zpráva. Lagardeová ale později varovala, že inflace by mohla být v blízké budoucnosti podstatně vyšší a na euru začala panovat spíše medvědí nálada.
Euro je po středečním růstu stále pod tlakem, protože veškerá diplomatická snažení v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou jsou takřka bezvýsledná.
Aktuální doba přináší velmi napjaté a zajímavé informace, které doprovází nejistota na trzích.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.