Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Forex] Analýza CHF/JPY – Proč japonský jen aktuálně posiluje?

Publikováno

Americký SP 500 klesal již tři dny po sobě a včera nabral výprodej momentum, když index poklesl z 3 179 na hodnotu 3 020. Obavy z další vlny pandemie a středeční opatrná vyjádření šéfa Fedu J. Powella přispěly k tomuto vývoji.

Tento risk off sentiment ovlivnil pohyb na měnových párech, kdy oslabovaly zejména komoditní měny AUD, NZD a CAD. Dařilo se naopak bezpečným přístavům a mezi ně patří také japonský jen.

Fundamentální analýza

Akciové trhy až do minulého týdne silně rostly pod vlivem masivních stimulačních balíčků, které zaváděly centrální banky a vlády vyspělých ekonomik v boji proti koronaviru. Data z trhu práce v USA ze dne 5. 6. 2020 silně pozitivně překvapila, když místo očekávaného zrušení 8 miliónů pracovních míst americká ekonomika vytvořila v květnu 2,5 miliónů míst.

Nezaměstnanost dosáhla 13,3 % místo očekávaných 19,7 %. Později se ale ukázalo, že data byla zkreslená, když 4,9 miliónů občanů bylo specifikováno jako zaměstnání i když ve skutečnosti byli nezaměstnaní.

Jeremy Powell pak ve středu večer po zasedání americké centrální banky Fed uvedl, že ponechá úrokovou sazbu kolem 0 % do konce roku 2022. Zároveň uvedl, že Fed sice může ekonomiku podpořit, ale nemůže ovlivnit to, aby obyvatelstvo zvýšilo spotřebu. Také zdůraznil, že cesta k plné zaměstnanosti bude velmi složitá a bude to trvat několik let, než zaměstnanost dosáhne stejné úrovně jako před koronavirem. Toto nakonec vedlo investory k přehodnocení situace a zdá se, že úvahy o oživení ekonomiky ve tvaru “V” vzaly za své.

Negativně na tržní sentiment také působí obavy z příliš rychlého uvolňování restrikcí kvůli koronaviru. V některých zemích se nákazu stále nepodařilo dostat pod kontrolu a denní nárůst nově nakažených případů vytvořil v tomto týdnu nový rekord, viz obrázek č.1.

chfjpy
Obrázek č.1: Denní nárůst nově nakažených případů koronavirem

V závislosti na těchto zprávách pak posiloval zejména americký dolar a japonský jen.

Technická analýza měnového páru CHF/JPY k 11. 6. 2020

Měnové páry na japonském jenu spolu často korelují. Na obrázku č.2 máme tuto situaci zobrazenou na grafu s časovým rámcem H4, kde máme měnové páry AUD/JPY, CAD/JPY, USD/JPY a CHF/JPY.

chfjpy
Obrázek č.2: Korelace na párech s japonským jenem

Toho můžeme využít. Zatímco ostatní páry na japonském jenu učinily od 5. 6. 2020 dost výrazný pokles, CHF/JPY zatím výrazně neoslabil. Brzy by ale mohl ostatní páry v poklesu napodobit.

V grafu na obrázku č.2 vidíme, že měnový pár CHF/JPY se odrazil od hladiny silné rezistence, která je v pásmu 114.20 – 11460 a aktuálně se pohybuje v určité konsolidaci pod touto zónou. Za nejbližší support bychom mohli označit oblast 112.20 – 112.40, kde se v minulosti provedlo nejvíce obchodů, jak vyplývá z objemového profilu.

chfjpy
Obrázek č.3: Měnový pár CHF/JPY na denním časovém rámci

Všimnout si můžeme také stochastického indikátoru, který dosáhl oblasti překoupenosti, když byl v červnu nad hodnotou 80. Z nedávné minulosti je vidět, že když se tento indikátor dostal do zóny překoupenosti, tak následoval pokles měnového páru.

Toto máme naznačeno ve dnech 16. 1. 2020, 21. 2. 2020 a 26. 3. 2020. Protože princip technické analýzy je založen na opakování se podobných událostí z minulosti, existuje určitá šance, že by i nyní mohl pár CHF/JPY dále klesat.

Poznámka

Náš tip: protože japonský jen je považován za světovou rezervní měnu, tak v dobách nejistoty má tendenci posilovat. Sledujte proto akciové trhy. Pokud budou klesat, je to další indikátor, který by mohl hypotézu o posilování jenu podpořit.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.