Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Analýzy » [AUD/USD] Analýza – Bude australský dolar nadále posilovat?

[AUD/USD] Analýza – Bude australský dolar nadále posilovat?

[AUD/USD] Analýza - Bude australský dolar nadále posilovat?

Australský dolar dosáhl svého dna 19.3.2020 a od té doby prakticky neustále roste v korelaci s americkými akciovými indexy. Na obrázku č.1 máme průběh amerického SP 500 a měnového páru AUD/USD na denním grafu.  Korelace mezi těmito dvěma instrumenty je od 20.2.2020 velmi silná.

V on-risk prostředí, kdy se investoři nebojí investovat do rizikovějších aktiv, kterým akcie rozhodně jsou, se zkrátka australské měně daří.  Nyní se ale australský dolar dostal k zajímavé rezistenci, takže se nabízí otázka, zda již nepřišel okamžik k nějaké korekci.

AUDUSD a SP 500
Obrázek č.1: AUD/USD a SP 500 na denním grafu

Fundamentální analýza

Jedním z důvodů, proč australský dolar silně posiloval, je cena zlata.  Austrálie je významným producentem této komodity, takže růst ceny zlata, který jsme zaznamenali od druhé poloviny března, je pro australský dolar silným impulsem.

Aktuální cena zlata

Vývoj ceny zlata od začátku roku 2020
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

V tomto případě je ale potřeba rozlišovat, co je důvodem pro růst ceny zlata – a sice zda to je zlepšená ekonomická situace, která po tomto kovu zvyšuje poptávku v zemích jako je Indie anebo Čína, anebo zda to je díky tržním nejistotám, kdy investoři nakupují zlato jako zajištění proti inflaci.

S ohledem na to, že s cenou zlata rostou také americké akcie, což je poměrně nestandardní situace, se lze domnívat, že to prozatím byl spíše ten prvně jmenovaný důvod.

Býkům na australském dolaru by ale mohla zkřížit další plány eskalace napětí mezi USA a Čínou, které vzniklo jako reakce na nový zákon o bezpečnosti v Hong Kongu, který schválil čínský parlament a který podle americké administrativy znamená ztrátu autonomie v této oblasti.  Proto USA zvažují zavedení sankcí proti Číně, která by pravděpodobně na toto reagovala odvetnými opatřeními, což v podstatě znamená další fázi obchodní války. Jelikož je australská ekonomika silně propojena s čínskou ekonomikou, tak tato obchodní válka je pro australský dolar silně negativní zprávou.

Další negativní zprávou pro AUD/USD je to, že Čína je v obchodní válce také s Austrálií v reakci na požadavek Austrálie vyšetřit příčiny původu koronaviru. Čína odpověděla omezením importu hovězího masa z Austrálie a navýšením cla o 80 % na dovoz australského obilí.

Čínská vláda dokonce přímo nabádá svoje občany, aby australské zboží nekupovali.

Technická analýza měnového páru AUD/USD k 28.5.2020

V grafu na obrázku č.2 vidíme, že měnový pár AUD/USD vytváří vyšší high a vyšší low, což potvrzuje rostoucí trend. Pár se zároveň pohybuje v rostoucím kanálu. Klouzavé průměry sice jsou nadále v medvědí konstelaci, protože EMA 50 (oranžová linie) je pod SMA 100 (modrá linie), ale trhy se tímto nenechaly rozhodit a cena se nyní vyšplhala až k úrovním, ze kterých dne 9.3.2020 začal prudký pokles.

Zároveň můžeme z grafu vidět, že AUD/USD je nyní v pásmu rezistence, které je poměrně dobře identifikovatelné, takže je šance, že více traderů tuto situaci vyhodnotí obdobně. Stochastický indikátor rovněž na denním časovém rámci naznačuje, že je instrument překoupený a i proto by mohlo dojít ke korekci rostoucího trendu.

menovy par AUDUSD
Obrázek č.2: Měnový pár AUD/USD na denním časovém rámci

Jak se bude situace ohledně obchodní války dále vyvíjet, to nikdo nedokáže předem spolehlivě odhadnout. Z pohledu technické analýzy je měnový pár AUD/USD zatím stále v rostoucím trendu. V silných rostoucích trendech je vždy riskantní obchodovat protitrendově. Proto pro eventuální spekulace na stranu short by mohlo být vhodné počkat na to, až cena prorazí spodní trendovou linii, kterou vymezují body BH.

Teprve poté by trader mohl hledat vstupy ke spekulacím na další pokles. Možné je samozřejmě také sledovat reakce u nejbližších rezistencí, kterým je aktuálně zóna v pásmu 0.6640 – 0.6680.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo