Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[AUD/USD] Analýza – Bude australský dolar nadále posilovat?

Publikováno

Australský dolar dosáhl svého dna 19.3.2020 a od té doby prakticky neustále roste v korelaci s americkými akciovými indexy. Na obrázku č.1 máme průběh amerického SP 500 a měnového páru AUD/USD na denním grafu.  Korelace mezi těmito dvěma instrumenty je od 20.2.2020 velmi silná.

V on-risk prostředí, kdy se investoři nebojí investovat do rizikovějších aktiv, kterým akcie rozhodně jsou, se zkrátka australské měně daří.  Nyní se ale australský dolar dostal k zajímavé rezistenci, takže se nabízí otázka, zda již nepřišel okamžik k nějaké korekci.

AUDUSD a SP 500
Obrázek č.1: AUD/USD a SP 500 na denním grafu

Fundamentální analýza

Jedním z důvodů, proč australský dolar silně posiloval, je cena zlata.  Austrálie je významným producentem této komodity, takže růst ceny zlata, který jsme zaznamenali od druhé poloviny března, je pro australský dolar silným impulsem.

Aktuální cena zlata

V tomto případě je ale potřeba rozlišovat, co je důvodem pro růst ceny zlata – a sice zda to je zlepšená ekonomická situace, která po tomto kovu zvyšuje poptávku v zemích jako je Indie anebo Čína, anebo zda to je díky tržním nejistotám, kdy investoři nakupují zlato jako zajištění proti inflaci.

S ohledem na to, že s cenou zlata rostou také americké akcie, což je poměrně nestandardní situace, se lze domnívat, že to prozatím byl spíše ten prvně jmenovaný důvod.

Býkům na australském dolaru by ale mohla zkřížit další plány eskalace napětí mezi USA a Čínou, které vzniklo jako reakce na nový zákon o bezpečnosti v Hong Kongu, který schválil čínský parlament a který podle americké administrativy znamená ztrátu autonomie v této oblasti.  Proto USA zvažují zavedení sankcí proti Číně, která by pravděpodobně na toto reagovala odvetnými opatřeními, což v podstatě znamená další fázi obchodní války. Jelikož je australská ekonomika silně propojena s čínskou ekonomikou, tak tato obchodní válka je pro australský dolar silně negativní zprávou.

Další negativní zprávou pro AUD/USD je to, že Čína je v obchodní válce také s Austrálií v reakci na požadavek Austrálie vyšetřit příčiny původu koronaviru. Čína odpověděla omezením importu hovězího masa z Austrálie a navýšením cla o 80 % na dovoz australského obilí.

Čínská vláda dokonce přímo nabádá svoje občany, aby australské zboží nekupovali.

Technická analýza měnového páru AUD/USD k 28.5.2020

V grafu na obrázku č.2 vidíme, že měnový pár AUD/USD vytváří vyšší high a vyšší low, což potvrzuje rostoucí trend. Pár se zároveň pohybuje v rostoucím kanálu. Klouzavé průměry sice jsou nadále v medvědí konstelaci, protože EMA 50 (oranžová linie) je pod SMA 100 (modrá linie), ale trhy se tímto nenechaly rozhodit a cena se nyní vyšplhala až k úrovním, ze kterých dne 9.3.2020 začal prudký pokles.

Zároveň můžeme z grafu vidět, že AUD/USD je nyní v pásmu rezistence, které je poměrně dobře identifikovatelné, takže je šance, že více traderů tuto situaci vyhodnotí obdobně. Stochastický indikátor rovněž na denním časovém rámci naznačuje, že je instrument překoupený a i proto by mohlo dojít ke korekci rostoucího trendu.

menovy par AUDUSD
Obrázek č.2: Měnový pár AUD/USD na denním časovém rámci

Jak se bude situace ohledně obchodní války dále vyvíjet, to nikdo nedokáže předem spolehlivě odhadnout. Z pohledu technické analýzy je měnový pár AUD/USD zatím stále v rostoucím trendu. V silných rostoucích trendech je vždy riskantní obchodovat protitrendově. Proto pro eventuální spekulace na stranu short by mohlo být vhodné počkat na to, až cena prorazí spodní trendovou linii, kterou vymezují body BH.

Teprve poté by trader mohl hledat vstupy ke spekulacím na další pokles. Možné je samozřejmě také sledovat reakce u nejbližších rezistencí, kterým je aktuálně zóna v pásmu 0.6640 – 0.6680.

Poznámka

TIP: protože AUD/USD aktuálně silně koreluje s indexem SP 500, tak traderům doporučujeme sledovat, zda na tomto indexu nezačíná docházet ke změně sentimentu. Korekce růstu na SP 500 by se měla projevit oslabením australského dolaru.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎