Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Fingood, česká crowdfundingová platforma, v současnosti čelí nárůstu míry úvěrů v prodlení. Co se děje? A jaká rizika crowdfundingu by investoři měli mít na paměti?
Společnost Fingood, přední crowdfundingová platforma, v současnosti musí čelit znepokojivému nárůstu počtu nesplácených úvěrů.
Se začátkem roku se míra problematických půjček oproti loňsku zdvojnásobila, což poukazuje jak na rizika v oblasti crowdfundingu, tak i růstový potenciál této oblasti.
Zatímco v loňském roce poměr úvěrů v prodlení činil 5 %, není se jedná již o 10 %.
Nepříznivý vývoj se dá zčásti vysvětlit tím, že na leden připadá nejvyšší míra finálních splátek úvěrů, což zvyšuje podíl neplatičů v portfoliu Fingoodu.
Dle Ondřeje Kozla, provozního ředitele Fingoodu, se současné potíže týkají zejména malých a středních podniků, které jsou zranitelnější vůči ekonomickým změnám.
Očekává však, že se většinu úvěrů po splatnosti podaří získat zpět a že míra odepsaných půjček nakonec nepřesáhne 3 %.
Prostřednictvím crowdfundingových platforem investují lidé peníze primárně do malých a středních firem (SME).
Ty už ze své podstaty jsou tradičně nejohroženější skupinou podnikatelů a segmentem, který je nejvíce citlivý na aktuální ekonomický cyklus.
V době, kdy ekonomika výrazně zpomalí, čelí nejčastěji problémům. Proto i v bankách patří standardně SME mezi nejvíce defaultní klienty.
Toto zvýšené riziko odráží vyšší výnos nabízený investorům, který i v dnešní době klesajících sazeb stále přesahuje 10procentní hranici.
S tím, jak Fingood rychle vyrostl, nyní dochází ke splácení většího počtu investic poskytnutých před 2-3 lety a s tím souvisí i růst portfolia problémových úvěrů.
Neděje se nic mimořádného, jen se dostáváme na úroveň, která je u tohoto typu investic běžná. Zhruba 10 % investic je problémových, to ale neznamená, že takto vysoké budou ztráty investorů.
Většinu problémových investic se podaří v průběhu času vymoci, podíl investic skutečně odepsaných se tak bude pohybovat mezi 2-3 procenty.
Skokový nárůst objemu nesplacených úvěrů souvisí s problémy firem pod taktovkou Jaroslava Mikuláška, do nichž Fingood vložil několik desítek milionů Kč.
Od počátku svého působení na trhu však Fingood zprostředkoval úvěry v hodnotě téměř 2,8 miliardy Kč.
V loňském roce Fingood téměř zdvojnásobil objem úvěrů poskytnutých firmám ve srovnání s rokem 2023.
Boris Tomčiak, ekonom společnosti Finlord, však varuje:
V letošním lednu investoři z Fingoodu museli čelit mimo jiné insolvenčnímu návrhu na společnost Golden Sun, která ve své době těžila z předražené elektřiny.
Fingood do Golden Sun investoval několik milionů korun.
Spousta odborníků poukazuje na rizikovou povahu crowdfundingu, který je do značné míry závislý na důvěře investorů:
Někteří investoři navíc kritizují Fingood za špatnou komunikaci a pomalé aktualizace.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.