Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Poslední říjnový týden je za námi a my vám přinášíme přehled nejzajímavějších událostí ve světě kryptoměn.
Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová oznámila v nedělním pořadu CNN “State of the Union”, že američtí zákonodárci zvažují zdanění nerealizovaných kapitálových zisků. Podle Yellenové by vybrané prostředky pomohly financovat věci související s klimatickými a sociálními změnami. Yellenová uvedla, že na přípravě plánu pracuje americký senátor Ron Wyden. Během několika minut se v reakci na toto prohlášení zvedla na sociálních sítí obrovská vlna kritiky.
.@SecYellen on the proposed tax which would pay for the Build Back Better act: "It's not a wealth tax, but a tax on unrealized capital gains of exceptionally wealthy individuals." pic.twitter.com/7JXAysPkxI
— The Hill (@thehill) October 24, 2021
Yelenová uvedla, že by to nenazývala daň z bohatství – i když tento návrh míří právě na extrémně bohaté miliardáře, kteří drží likvidní aktiva. Zároveň dodala, že bohatí jednotlivci často unikají zdanění dokud nedojde k vypořádání a toto by byl způsob, jak se zaměřit na jejich majetek.
Kandidát na viceprezidenta pro rok 2020 za Libertariánskou stranu Spike Cohen v reakci na to uvedl:
Je to neslýchané. Nerealizovaný zisk je, když něco co vlastníte získá na hodnotě, ale neprodáte to. Jako váš dům, nebo váš penzijní fond. Takže to teď musíte prodat, abyste zaplatili daně. Pokud by se to zavedlo, bylo by to vyhlášení války proti lidem ze střední třídy, kteří ještě něco vlastní.
Mnozí kritici se také ptali, jak nově navrhovaný daňový režim ovlivní opačnou situaci, tedy nerealizované ztráty. To je, když je hodnota aktiva nižší než kupní cena, ale ještě nebyla prodána.
Ještě dál zašel evoluční psycholog, vědec a známý autor Gad Saad, který sarkasticky poznamenal, že daň z nerealizovaných zisků zní jako dobrý nápad. Příště bychom se měli zapojit do represivních opatření u nerealizovaných zločinů. Najdete člověka, který vypadá podezřele, a preventivně mu dáte křeslo.
Jednou z nejzajímavějších zpráv z minulého týdne je nepochybně prohlášení společnosti Mastercard, která oznámila prostřednictvím CNBC, že uzavřela spolupráci se společností Bakkt.
Today, Mastercard announced a partnership with @Bakkt to make it easier for #merchants, #fintechs and #banks in the U.S. to embrace and open access to a broad set of cryptocurrency solutions and services. Learn more: https://t.co/WNc4hZv7kj#cryptocurrency #loyalty #rewards
— Mastercard News (@MastercardNews) October 25, 2021
Podle jejich společného oficiálního prohlášení dojde v nejbližší době k velmi zajímavému propojení služeb Mastercard a kryptoměn. Společnost Mastercard totiž plánuje prostřednictvím Bakkt umožnit několik služeb a produktů souvisejících s touto třídou aktiv.
Chceme všem našim partnerům nabídnout možnost snadněji implementovat kryptoměnové platby a služby do jejich podnikání, řekla v rozhovoru pro CNBC výkonná viceprezidentka společnosti Mastercard pro digitální partnerství Sherri Haymondová.
Partneři Mastercard, ať už jde o banky, fintech nebo obchodníky, mohou svým zákazníkům nabídnout možnost nakupovat, prodávat a držet kryptoměny prostřednictvím integrace s platformou Baktt.
Díky této spolupráci by mohlo v budoucnu dojít k výraznému rozšíření způsobů, jakými běžní lidé vydělávají a utrácejí bitcoiny a další kryptoměny. Mastercard provozuje spolu se společností Visa jednu z největších globálních platebních sítí a má vztahy s více než 20 000 finančními institucemi po celém světě. Podle společnosti se nyní používá 2,8 miliardy karet Mastercard.
Velmi zajímavou a poměrně novou službou má být výměna různých věrnostních odměn za kryptoměny.
Akcie společnosti Bakkt, která se minulý týden začala obchodovat na burze, vzrostly díky tomuto partnerství o neuvěřitelných 234 %. Mastercard a Bakkt oznámily své partnerství během pondělní výroční konference Money20/20 v Las Vegas.
Předsedkyně Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Jelena McWilliasová vydala minulý týden prohlášení, kterým podpořila pozitivní náladu ohledně adopce kryptoměn. Domnívá se, že nastal čas umožnit americkým bankám vlastnit kryptoměny, jako je Bitcoin, pro své účely a také pro potřeby svých klientů.
Prohlášení šéfky FDIC přišlo během rozhovoru pro agenturu Reuters během konference Money 20/20 v Las Vegas.
BREAKING: U.S. regulators exploring how banks could hold #Bitcoin – FDIC Chairman
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) October 26, 2021
Je nejvyšší čas, abychom bankám povolil vstup do tohoto prostoru a náležitě řídili rizika s tím spojená, uvedla McWilliamsová v době, kdy FDIC společně s OCC (Office of the Comptroller of the Currency, který dohlíží na americké federální banky) a Fedem hledají společnou řeč ohledně svých dalších regulačních postupů týkajících se kryptoměn.
Šéfka FDIC tak navazuje na kroky bývalého šéfa OCC Briana Brookse, který během svého působení ve funkci v roce 2020 podnikl kroky, které by federálním bankám a pojišťovnám umožnily poskytovat služby úschovy digitálních aktiv svých klientů.
Do čela OCC se však letos v květnu dostal Michael Hsua a veškeré kroky Briana Brookse zmařil, když uvedl “Obávám se, že tyto iniciativy nebyly prováděny v plné koordinaci se všemi zúčastněnými stranami. Nezdá se mi, že by byly součástí širší strategie týkající se regulačního perimetru”.
Za krátko po oznámení této novinky šéfky FDIC se objevilo na Twitteru mnoho pozitivních reakcí z krypto komunity. Například Antony Pompliano, kterého na Twitteru sleduje více jak milion uživatelů, neskrýval své nadšení.
WOW.
The FDIC Chairman just stated that regulators are looking at how US banks could hold bitcoin.
Bitcoin is inevitable. Bitcoin is good for business.
— Pomp 🌪 (@APompliano) October 26, 2021
Šéf společnosti Microstrategy a propagátor Bitcoinu Michael Sailor v reakci na to prohlásil:
When large U.S. banks are able to hold #bitcoin on their balance sheets, everyone will want to buy it, no one will need to sell it, and you won't be able to afford it.https://t.co/x4NfSt00m4
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) October 26, 2021
“Až budou moci americké banky držet bitcoin ve svých rozvahách, všichni ho budou chtít koupit, nikdo nebude mít potřebu ho prodávat a vy si ho už nebudete moci dovolit.”
Koncem minulého týdne došlo k přímému souboji dvou nejznámějších psích meme coinů DOGE a SHIBA INU. Druhý jmenovaný se dokonce dostal na chvíli do první desítky nejhodnotnějších kryptoměn podle tržní kapitalizace a předstihl svého konkurenta Doge.
Nyní, když Bitcoin (BTC) nedávno opět dosáhl nového historického maxima se zdá, že meme tokeny jsou připraveny pokračovat ve své jízdě a tentokrát nečekají na to, až se na jejich palubu dostanou vlivní lidé s velkými jmény. V posledních dvou týdnech se SHIB vyšplhal na nová maxima a obchodníci s kryptoměnami přemýšlí co je přesnou příčinou.
Meme token Shiba Inu založený na Ethereu předvedl za poslední měsíc neskutečnou rally když vzrostl za 30 dnů o 900 % a dosáhl svého historického maxima 0,00008616 dolarů za minci.
Mezi tři důvody prudkého nárůstu ceny a objemu obchodů s Shiba Inu patří jeho uvedení na více burzách, uvedení vlastní řady nefungujících tokenů Shiboshi (NFT) a prudký nárůst zájmu o SHIB na derivátových burzách.
Ekosystém také dostal nový impuls poté, co bylo oznámeno partnerství se společností NOWPayment, které umožní, aby mohly být SHIB tokeny přijímány jako forma plateb a darů. Tři procenta zisku, který NOWPayments obdrží ze všech SHIB transakcí, budou spáleny, což poslouží jako další deflační prvek tohoto tokenu.
Dalším důvodem pro růst Shiba Inu bylo uvedení její vlastní řady NFT známé jako Shiboshi. NFT jsou i nadále jedním z nejoblíbenějších odvětví kryptoměnového ekosystému a pro projekty představují spolehlivý způsob, jak zvýšit interakci a podporu jejich komunity.
Drop Shiboshi zahrnoval 10 000 jednotlivých NFT a členové komunity měli 24 hodin na jejich nákup pomocí tokenu protokolu LEASH. Nyní už jsou k dispozici na trhu OpenSea NFT.
Hey @shytoshikusama is that a @ginosorbillo pizza that #Shiboshi is eating? #SHIBARMY #SORBILLO #NFT #SHIBA pic.twitter.com/32YJdl9Q28
— pb (@pb5_five) October 12, 2021
Posledním důležitým prvkem rostoucí síly SHIB byl prudký nárůst otevřeného zájmu o futures (Open Interest) na několika burzách včetně OKEx, FTX a Huobi.
Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace Ethereum dosáhla svého nového historického maxima 4 460 dolarů za minci. Je to čtyři měsíce poté, co se koncem července propadla na hodnotu 1 780 dolarů. Od té doby posílila téměř o 150 %.
Nové historické maximum přišlo krátce poté, co proběhla nová aktualizace s názvem Altair. Byla to pravděpodobně poslední úprava před velkým sloučením takzvané 1.0 a 2.0 sítě. Vše se pomalu připravuje na přechod sítě na Proof of Stake algoritmus, kdy nové mince už nebudou vznikat pomocí těžby. Ethereum se během letošního roku výrazně posunulo vpřed i přesto, že přípravy na příchod verze 2.0 jdou velmi pomalu.
Za současným úspěchem Etherea stojí také využití platformy v rychle se rozvíjejícím sektoru decentralizovaných financí DEFI a nezaměnitelných tokenů NFT. Popularita těchto odvětví slibuje nadále rostoucí poptávku po etheru i v budoucnu, čímž zajišťují další pozitivní sentiment v pokračujícím bullrunu ve 4. čtvrtletí 2021 a možná i v roce 2022.
V červenci prošlo Ethereum také důležitými aktualizacemi, jako byl London Hard fork, který do aktiva zavedl deflační mechanismus spalování tokenů v rámci poplatkové struktury sítě.
Síť Ethereum od zavedení protokolu EIP-1559 spálila zhruba 603 452 ETH v hodnotě přibližně 2 miliard dolarů. Tento mechanismus každý den odstraní z oběhu ETH (tím, že je odešla na zaniklou adresu) v hodnotě přibližně 30 milionů dolarů. Nahrazuje tak předchozí metodu vyplácení ETH těžařům za ověřování transakcí.
Uplynulý týden byl poměrně volatilní, i když na týdenní škále nepřinesl bitcoin téměř žádnou změnu ceny. Po středečním výplachu se odrazil od supportu na 58 000 USD a nyní konsoliduje na hranici 60 000 USD. Nejvíce pozornosti zaznamenaly v uplynulém týdnu altcoiny. Některé z nich dosáhly na svá historická maxima. V závěru týdne, po oznámení rebrandingu Facebooku na META, se těšily oblibě i herní tokeny a projekty zaměřující se na takzvaný metaverse svět.
Zdá se, že v tomto duchu zakončíme poměrně úspěšný měsíc zvaný Uptober a můžeme se těšit co nám přinese nový měsíc, který dostal také svou přezdívku – Moonvember.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.