Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítám vás u posledního lednového souhrnu týdne Finex Coin Week. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn.
Prezident středoamerické země El Salvador Nayib Bukele se nechal nedávno slyšet, že jeho země přišla o možnost nákupu levnějších bitcoinů. Poslední pokles však jeho obavy vyvrátil. Při posledním propadu dokázal prezident nashromáždit dalších 410 BTC. Svým úspěchem se nezapomněl, tak jako vždy, pochlubit na sociální síti Twitter.
Nope, I was wrong, didn’t miss it.
El Salvador just bought 410 #bitcoin for only 15 million dollars 🥳
Some guys are selling really cheap 🤷🏻♂️ https://t.co/vEUEzp5UdU
— Nayib Bukele (@nayibbukele) January 21, 2022
Svůj poslední nákup Bukele okomentoval slovy – ,,Ne, nemýlil jsem se, nepřehlédl jsem to. Salvador právě koupil 410 bitcoinů za pouhých 15 milionů dolarů. Někteří kluci prodávají opravdu levně.” Díky tomu Salvador uskutečnil jeden ze svých dosud největších nákupu.
Tato malá středoamerická země se loni zapsala do historie, když se stala prvním státem, který přijal nejpopulárnější kryptoměnu jako zákonné platidlo. Od té doby pokračuje s řadou probitcoinových iniciativ a pravidelně při poklesech nakupuje další BTC do své centrální peněženky.
Po poslední akumulaci ovládá Salvador 1 801 BTC (v současnosti zhruba 63 milionů dolarů). Kvůli nedostatku větší transparentnosti však veřejnost netuší, jak je zajištěno jejich bezpečné držení. Jinými slovy, kdo kontroluje soukromé klíče k hlavní peněžence.
Zajímavostí také je, že se prezident Bukele v minulém týdnu sešel s tureckým prezidentem Erdoganem. Díky tomu se začalo v krypto komunitě spekulovat o tom, zda Turecko po vzoru Salvadoru neuvažuje o zavedení Bitcoinu jako zákonné platidlo ve své zemi.
Jak se později ukázalo, alespoň z oficiálního hlediska nemělo setkání prezidentů obou zemí s bitcoinem nic společného. V rámci státní návštěvy Bukele a Erdogan slavnostně otevřeli salvadorské velvyslanectví v Turecku a dohodli se na šesti dohodách týkajících se hospodářství, obchodu, obrany, diplomacie a vzdělávání.
Turecký prezident Erdogan náklonnost k bitcoinu nějak nenaznačil, naopak v předchozích měsících se v Turecku spekulovalo o zákazu kryptoměn. Na druhou stranu má turecká lira obrovské problémy s inflací a tak by mohl být Bitcoin jedním z teoretických řešení jak ekonomice pomoci. Jisté rozhodně je, že i kdyby mezi Erdoganem a Bukelem na toto téma proběhla nějaká diskuse, tak určitě za zavřenými dveřmi.
Největší a nejznámější platforma pro sdílení videa zkoumá možnost přidání funkcí nezaměnitelných tokenů NFT pro své tvůrce. Napsala to v úterý generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki ve svém dopise komunitě.
YouTube NFTs may be in the works. In a letter published today, YouTube CEO Susan Wojcicki suggested the company is looking to branch into NFTs 😵 https://t.co/QvY1A2LrYM pic.twitter.com/Uhc4ALYiJW
— Tom Warren (@tomwarren) January 25, 2022
Ačkoli Wojcicki neřekla, co přesně její tým plánuje a kdy, je to poprvé, co se společnost Google ze skupiny Alphabet Inc, vlastník YouTube, zapojuje do kryptoměnového světa. Na tento trend již naskočilo několik konkurentů YouTube. Například Twitter začal uživatelům nabízet možnost zveřejňovat NFT jako profilové fotografie a Instagram podle Financial Times údajně pracuje na podobné nabídce.
NFT jsou nezaměnitelné kryptografické tokeny, které jsou zapsané v blockchainu a nelze je replikovat. NFT lze použít k reprezentaci aktiv, jako jsou umělecká díla, videa či hudba. “Tokenizace” těchto aktiv umožňuje jejich efektivnější nákup, prodej a obchodování a zároveň snižuje pravděpodobnost podvodu.
Dopis komunitě nastiňuje oblasti, do kterých společnost plánuje investovat. Jako příklad uvádí hraní her, nakupování a podpora tvůrců. Wojcicki také zmiňuje, jak plánuje podporovat tvůrce. Šéfka YouTube také uvedla, že se dívá na vývoj v rámci ekosystému Web3 “jako na zdroj inspirace”.
Díky zveřejňování videí o kryptoměnách a souvisejících technologiích si mnoho tvůrců na YouTube vybudovalo aktivní a lukrativní kariéru. Stejně jako ostatní sociální média, i tuto stránku však zneužívají podvodníci slibující zbohatnutí na kryptoměnách.
Podporovatelé ekosystému Web3 často považují NFT a podobné projekty založené na kryptoměnách za lepší alternativu, jak mohou tvůrci vydělávat peníze, než jsou reklamní platformy jako YouTube a Instagram, které kontrolují distribuci jejich obsahu a způsob, jakým jsou placeni. Trh je však stále ještě v plenkách a nesmírně volatilní.
Wojcicki ve svém dopise také zmínila priority YouTube v oblasti her, nakupování, hudby a nové funkce Shorts, funkce napodobující platformu TikTok. Generální ředitelka uvedla, že Shorts od svého debutu na konci roku 2020 získalo více než 5 miliard zhlédnutí videí.
Datová centra těžící kryptoměny v Kazachstánu byla tento týden odpojena od národní elektrické sítě a zůstanou odpojena do konce ledna. Opatření přichází v době, kdy se země potýká s nedostatkem elektřiny a s výpadky proudu v chladných zimních měsících, který je dáván za vinu těžbě kryptoměn.
#Kazakhstan cuts off #cryptocurrency miners from the electricity supply until February. https://t.co/aNRR74zrrI
— Bitcoin.com News (@BTCTN) January 26, 2022
Omezení byla zavedena poté, co státní provozovatel rozvodné sítě KEGOC vydal 21. ledna varování před výpadkem proudu pro 196 organizací v celé zemi. Informoval o tom místní portál Informburo.kz.
Všech 69 registrovaných těžebních společností bylo energetickou společností informováno o omezeních, přičemž v dopisech byla jako hlavní důvod uvedena “napjatá situace s udržením rovnováhy elektřiny a kapacit v jednotné energetické soustavě”. Kopii oznámení zveřejnil na Telegramu novinář Serikzhan Mauletbay a jeho kolegové.
Kazachstán se stal hlavní těžební oblastí po zásahu proti tomuto odvětví, který zahájila Čína v květnu 2021. Středoasijská země zpočátku těžaře vítala a podnikla kroky k regulaci tohoto odvětví, později je však obvinila z rostoucího deficitu elektrické energie, který v prvních třech čtvrtletích loňského roku přesáhl 7 %. Nedostatek elektřiny v Kazachstánu již donutil některé těžařské firmy k odchodu ze země.
V úterý postihly části země velké výpadky elektřiny, když bylo odpojeno hlavní elektrické vedení v jižním Kazachstánu. Porucha ovlivnila i dodávky v sousedním Uzbekistánu a Kyrgyzstánu, takže lidé ve všech třech zemích zůstali téměř bez dodávek elektřiny.
Podle Alana Doržijeva, prezidenta Asociace blockchainového průmyslu a datových center v Kazachstánu, nemají výpadky elektřiny na svědomí těžaři kryptoměn, kteří v zemi fungují legálně. Problémy podle něj souvisejí spíše se stárnoucí infrastrukturou.
Rostoucí ceny energií, především zemního plynu a dalších paliv, vyvolaly na začátku ledna v Kazachstánu masové protesty, které přerostly v násilné střety s policií. Aby vláda nepokoje potlačila, omezila přístup k internetu a uzavřela místní banky.
Po dlouho očekávaném dvoudenním zasedání Fedu vystoupil ve středu večer před novináři předseda úřadu Jerome Powell, aby představil plány pro další měsíce. Naznačil, že by poprvé po více než třech letech mohl FED začít zvyšovat úrokové sazby v rámci širšího zpřísňování momentálně uvolněné měnové politiky spojených států.
Ačkoli předseda Fedu Jerome Powell nezacházel do velkých podrobností, uvedl, že s největší pravděpodobností dojde ke zvýšení základní krátkodobé sazby o 0,25 %. Jednalo by se o první zvýšení od prosince 2018. “Myslím, že máme dostatečný prostor pro zvýšení úrokových sazeb, aniž bychom ohrozili trh práce,” vysvětlil.
FOMC Outcome | US @federalreserve keeps interest rates unchanged, but signals of rate hike starting in March#FOMC #StockmARKET #FederalReserve pic.twitter.com/cQXCkvRWpd
— CNBC-TV18 (@CNBCTV18Live) January 27, 2022
Fed dal ve svém prohlášení zatím nejjasněji najevo, že by mohl začít zvyšovat úrokové sazby již v březnu. Jerome Powell řekl, že ve stejnou dobu budou velmi pravděpodobně také pozastaveny nákupy aktiv. Centrální banka vydala dokument, v němž nastínila kroky pro zahájení “výrazného snížení” objemu držených dluhopisů ve své rozvaze, aniž by uvedla konkrétní časový rámec.
V oficiálním sdělení Fedu se následně uvádí – Vzhledem k inflaci, která se drží výrazně nad 2 % v kombinaci se silným trhem práce Výbor očekává, že bude brzy vhodné zvýšení cílové sazby federálních fondů.
Fed se rozhodl oznámit brzké zvýšení úrokových sazeb v reakci na prudký nárůst inflace. Tento trend je podle odborníků způsoben z velké části příliš uvolněnou měnovou politikou centrální banky, která od března 2020 řeší důsledky pandemie koronaviru rozsáhlými nákupy státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami v objemu 120 miliard dolarů měsíčně.
Přestože akciové trhy toto oznámení očekávaly, reagovaly na slova negativně. Hlavní indexy S&P500, DOW JONES či NASDAQ se během dne pohybovaly nejprve v zelených číslech. Následně začaly náhle oslabovat, aby obchodní den zakončily v záporných hodnotách. Oslabení bylo patrné také na trhu s kryptoměnami. Cena Bitcoinu se po oznámení Fedu propadla zhruba o 2000 dolarů z 38 000 USD pod 36 000 USD.
Největší a nejpopulárnější krypto burza na světě Binance oznámila, že po několikaměsíční pauze opět obnoví platby prostřednictvím SEPA převodů. SEPA platby umožňovaly zákazníkům rychlé a levné převody financí z bankovních účtů na burzu a obráceně.
Podle oficiálního oznámení zahájila burza ve spolupráci se společností Paysafe pilotní program, který umožní vklady a výběry prostřednictvím SEPA sítě. Uživatelé byli pro účast v pilotním programu vybíráni na základě řady testovacích kritérií. Úplné znovuotevření kanálů SEPA pro všechny trhy a zákazníky se plánuje později.
Burza pozastavila tuto platební metodu v červenci 2021. Společnost tehdy prostřednictvím e-mailu zákazníkům uvedla, že k pozastavení došlo “v důsledku událostí mimo naši kontrolu” a že “usilovně pracuje na nalezení řešení s našimi partnery.”
Platební síť SEPA byla vytvořena, aby umožnila rychlé a levné mezinárodní bankovní převody v eurech mezi 27 členskými zeměmi EU. Systém byl vytvořen Evropskou unií ve spolupráci s Evropskou radou pro platební styk.
Proces obnovení SEPA plateb v EU bude zahájen postupným zaváděním v Belgii a Bulharsku, a poté se v nadcházejících týdnech rozšíří na další uživatele s výjimkou Velké Británie, která již není v EU.
Zakončili jsme poslední lednový týden, který byl pro kryptoměny a další vývoj na trhu důležitý. Veškerá pozornost byla směřována na středeční zasedání Fedu. Oznámení americké centrální banky však nemělo na celkový vývoj na trhu takový vliv, jak se původně očekávalo.
Zdá se, že Bitcoin v minulém týdnu našel své lokální dno, kde mnoho investorů a institucí nakoupilo. Nyní stojíme před důležitou rezistencí na hranicí 40 000 dolarů. Pokud se jí podaří překonat, může se BTC vydat k dalším úrovním, které se nachází okolo 45 000 dolarů. Jakým směrem se BTC nakonec vydá v únoru budeme sledovat a přineseme vám podrobnosti v našem dalším týdenním souhrnu Finex Coin Week.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den, přátelé!
Situace na kryptotrhu se vyvíjí velmi překotně, leč očekávaně. Myslím, že už se blýská na lepší časy. Teď je správný čas na nákupy. Koupě za “levno” je místě. Jistě! Čeká se na oznámení FEDu, ale my víme, že si “kryptošky” našly vždycky nějakou svou cestu. Jen poslední dobou se mi zdá, že až nápadně reagují na vývoj indexu S§P500.
To co provedl prezident Bukele je neskutečně odvážná věc a já osobně mu fandím. Jen si myslím, že měl volit kryptoměnu s menšími výkyvy, např. Zcash nebo USDT,USDC.
A Turecko? Tam poslední dobou probíhají díky velké inflaci nákupy SOLANY a LUNY. Ale co to udělá s pohybem kurzu těchto kryptoměn zatím nikdo neví. Ukáže nám to blízká budoucnost, asi tak mezi 4 – 11 měsíci. Vůbec se nedivím, že se oba prezidenti setkali. Mají si o čem povídat, a nejenom otvírat velvyslanectví.
Přeji Vám všem příjemný den a střízlivý odhad při studování a nákupu “kryptošek”.
Miloslave, děkujeme za názor a i my Vám přejeme hezký den!