Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Další týden, další pondělí a to znamená jediné. Další Finex Coin Week, aneb novinky ze světa digitálních aktiv a všeho jen trošku souvisejícího. Co přinesl uplynulý týden? Ať už zrovna zvažujete své investice, máte své portfolio dobře rozmyšlené, či například pouze sledujete aktuální novinky v technologickém vývoji, jsem tu dnes právě pro vás. V následujících řádcích shrnu to nejpodstatnější a nejzajímavější.
Vývojáři Etherea oznámili vydání aktualizací pro klienty Prysm a Teku. Jedná se o dvě z vícero variant klientů určených pro konsensuální vrstvu Etherea. K opravám bylo potřeba přistoupit kvůli dvěma výpadkům znemožňujícím finalizace transakcí pocházejících z těchto klientů. Nejednalo se naštěstí o plošný výpadek celé sítě, protože problémy se zbylých klientů netýkaly. Výpadky byly jen krátké, a tak koncoví uživatelé nečelili větším problémům.
“Minimální vliv výpadku zajistila diverzita používaných klientů. Jakmile došlo k jejich aktualizaci, finalizace transakcí začala probíhat opět v pořádku. “
Takto okomentovala situaci Ethereum Foundation. Problematice se do hloubky věnuje i Superphiz.eth v rozhovoru s Benem Edgingtonem, hlavním vývojářem klienta Teku.
I had a great talk with @benjaminion_xyz from @Teku_ConsenSys about the recent finality issues on the Ethereum beacon chain. Ben is a wealth of knowledge and he literally wrote the book about the beacon chain. I hope you enjoy it as much as I did 😀https://t.co/rPq5j2NtWz
— superphiz.eth 🦇🔊🛡️ (@superphiz) May 13, 2023
Analytik serveru The Block Arnold Toh se pak domnívá, že včasná reakce komunity je dobrým znamením pro vývoj blockchainu do budoucna. Krátkodobé problémy s finalizací považuje za důraznou připomínku toho, že vývoj řetězce Etherea je stále probíhajícím dějem a neustálou prací komunitních vývojářů.
Největší kryptoměnová burza světa, co do objemu obchodů, Binance v pátek oznámila odchod z Kanady. Důvodem odchodu platformy ze severoamerické země mají být přílišné regulace, které tamní vláda prosadila, zejména pak regulace v oblasti stablecoinů. Pravidla schválená v kanadském parlamentu vyžadují svolení státních institucí pro to, aby burzy umožnily zákazníkům nakupovat nebo prodávat stablecoiny. To Binance považuje za tak zásadní narušení svobody trhu, že již podle ní není možné na trhu dále zůstávat.
“Vkládali jsme své naděje do lobby kanadského bitcoinového průmyslu, bohužel kvůli přijetí nových podmínek týkajících se stablecoinů a investičních limitů je v tuto chvíli kanadský trh pro Binance neudržitelný,” stojí v prohlášení.
Unfortunately, today we are announcing that Binance will be joining other prominent crypto businesses in proactively withdrawing from the Canadian marketplace.
We would like to thank those regulators who worked with us collaboratively to address the needs of Canadian users.…
— Binance (@binance) May 12, 2023
Burza prý rozhodnutí odkládala, jak jen bylo možné a hledala další možnosti, jak na trhu druhé největší země světa zůstat. Schválená pravidla však podle ní neumožňují ochranu kanadských uživatelů Binance.
Rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy stále více burz a dalších firem z oblasti digitálních aktiv hovoří o opuštění či rovnou opouští severoamerický kontinent. Ve Spojených státech je to především snahami komise SEC a jejího ředitele Garyho Genslera o zařazení kryptoměn po bok cenných papírů bez vytváření zvláštního předpisu, na jehož přípravě by se mohly klíčové firmy z tohoto průmyslu podílet. Tyto snahy dle poslední Zprávy o stavu stavu unie podporuje i prezident Joe Biden. Cílem, kam se původně americké společnosti přesouvají, je pak především Evropa, nebo ty státy východní Asie, které se hlásí k volnému trhu.
Třebaže hlavní coin blockchainové sítě Cardano ADA zaznamenal v minulém týdnu pokles k hodnotám okolo 0,36 dolaru a nálada investorů se obrací spíše medvědím směrem, nic to nemění na prudkém rozvoji infrastruktury tohoto ekosystému.
Vývojáři v pravidelném pátečním hlášení oznámili spuštění klienta uzlu na verzi 8.0.0. Mezi hlavní vylepšení se řadí integrace nových onchainových anket, férovější úprava logiky v mempoolu a nějaké přídavné funkce umožňující formování dotazů na statistiky různých metrik z mempoolu. Rovněž bude spuštěna nová verze Lace Wallet 1.1, kryptoměnové peněženky přímo od Input Output. V nové verzi bude primárně vyladěnější uživatelské prostředí.
Každý pátek rovněž twitterový účet Input Output zveřejňuje stav rozvoje ekosystému Cardana. Podle aktuální analýzy v něm v současnosti funguje 126 projektů, ale hned dalších 1 240 je vyvíjeno. Připomínám, že Cardano má dlouhodobou ambici doběhnout dominující projekt na poli DeFi, kterým je v současné době Ethereum s přibližně 2 800 aplikacemi.
Every Friday, we publish our weekly #Cardano development update. So for the lowdown on what IOG's dev team has been working on last week, head on over and take a look👇https://t.co/XoARcqDJzA
— Input Output (@InputOutputHK) May 12, 2023
To ve státě Texas na jihu Spojených států je situace poněkud odlišná. Za poslední rok se prakticky ustálila rovnice co republikán, to podporovatel co možná nejvolnějšího trhu s digitálními aktivy. A protože v čele státu Texas stojí republikán Greg Abbott, dá se celkem očekávat, že se v tomto státě kryptoměny dočkají značné podpory. Ne jinak je tomu v zákonodárném sboru tohoto státu, kde také dominují členové Republikánské strany. V minulém týdnu tam dokonce prošel návrh poslance Giovaniho Capriglioneho na úpravu místního bill of rights.
Jedná se o jakousi listinu práv, která v USA v právech jednotlivých států zakotvuje základní práva všech občanů daného státu i občanů jiných států USA, kteří se nacházejí na jeho území. V tomto případě se Capriglionemu podařilo do této listiny prosadit právo na přístup k digitální měně. Jde o první takové rozhodnutí v USA vůbec.
Ačkoliv bude tedy toto právo jednou ze zásadních texaských hodnot, je potřeba mít na paměti, že jde stále o rozhodnutí na úrovni státu. Kdyby byl na federální úrovni například přijat úplný zákaz kryptoměn nebo zásadní omezení v přístupu k nim, texaský bill of rights by na situaci nic nezměnil. Jde nicméně o jasný signál toho, jako cestou si přeje tento stát jít.
Zatímco zbytek Evropské unie se v poslední době stává spíše cílem přesouvajících se firem ze Spojených států, nejsevernější pobaltská republika je na tom opačně. Minulé pondělí tam totiž vstoupila v platnost poměrně přísná pravidla pro firmy emitující digitální aktiva.
Kromě zvýšení daní dojde také k povinné registraci a zkoumány budou rovněž vazby na Estonsko. Bude tak na ně nově vztažen zákon, kterým se Estonsko snaží chránit před přílivem především ruského kapitálu prostřednictvím své ruské menšiny. Téměř 400 tamních poskytovatelů služeb digitálních aktiv oznámilo v návaznosti na uvedení tohoto zákona konec činnosti či přesun do jiné země.
Tamní regulátor, Finanční zpravodajská jednotka (dále FIU), takový vývoj víceméně vítá. Ředitel FIU Martis Mäeker v prohlášení uvedl, že vzhledem k tomu, o jaké poskytovatele služeb se jednalo, nebude konec takových společností pro Estonsko ztrátou. Zároveň za relevantní označil zájem zákonodárců ochránit před takovými službami estonské zákazníky. Mezi nejzásadnější problémy podle FIU patřila praxe, kdy zapsaní společníci firem o této skutečnosti vůbec nevěděli, nebo zfalšované profesní pozadí ve zveřejněných životopisech členů vedení firem. Mnoho odejivších firem pak údajně jedna od druhé kopírovaly byznys plán popírající logiku a absentující jakékoliv vazby na Estonsko.
Přijaté opatření je součástí zpřísněné legislativy Estonska na zamezení praní peněz a “odříznutí estonských peněz od jakékoliv podpory ruské válečné mašinerie a ochranu mezinárodního finančního systému”, jak se uvádí v preambuli zákona. Legální licenci podle nových pravidel zatím získalo asi 100 firem. Estonsko tak předchází budoucí zavedení evropských pravidel MiCA, které budou v celé EU vyžadovat určitou míru transparence, boj proti financování terorismu a stabilitu stablecoinů.
Bitcoin podle předpokladů opustil hodnoty těsně pod rezistencí na 30 tisících dolarech a začal klesat. V době publikace článku se obchodoval za 27 000 USD. Namířeno tak zřejmě má k 25 000 USD, na nichž leží support.
Fear and Greed index reagoval obratem k nižším číslům, tedy na stranu strachu – negativní nálady na trzích. Nedělní hodnota byla 48, což však stále patří pod pomyslnou oblast neutrality.
Bitcoin Fear and Greed Index is 48. Neutral
Current price: $26,837 pic.twitter.com/DiFwcbfwKE— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) May 14, 2023
Spolu s Bitcoinem se tímto směrem vydaly také altcoiny. Největší kryptoměnová burza Binance oznámila odchod z Kanady z důvodu příliš přísných regulací v oblasti stablecoinů. Několik údajně nepodstivých firem zabývajících se digitálními aktivy pak opouští Estonsko. Naopak americký Texas zavádí právo na přístup k digitální měně jako základní právo a hodnotu ve svém státě.
Vy máte zase právo na každodenní přísun informací ze světa blockchainu, digitálních aktiv a všeho co s nimi souvisí, a proto tu za týden bude opět další vydání Finex Coin Week.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.