Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Máme za sebou poslední červnový týden a my vám přinášíme další souhrn zpráv ze světa kryptoměn. V uplynulém týdnu nás zaujala tato témata:
Kauza ohledně krachu kryptoměny Terra (LUNA) a na ni navázaný algoritmický stablecoin TerraUSD (UST) má nečekané pokračování. Začátkem minulého týdne se ohlásila světoznámá hackerská skupina Anonymous se vzkazem pro zakladatele ekosystému Terra Do Kwona, která oznámila, že odhalí podvody, které za celým kolapsem stály.
https://www.youtube.com/watch?v=RB4rK9eB2oE
Ve videu, které údajně pochází od hackerské skupiny Anonymous, byl zveřejněn seznam údajných Do Kwonových prohřešků. Jedná se například o měsíční výběry 80 milionů dolarů před krachem z projektů LUNA a UST a také jeho roli při pádu stablcoinu Basis Cash, kterou Do Kwon údajně spoluvytvořil pod pseudonymem “Rick Sanchez” na konci roku 2020.
“Do Kwone, jestli mě posloucháte, bohužel se nedá nic dělat. Jediné, co v tuto chvíli můžeme udělat abychom napravili škody, které jste napáchal, je pohnat vás k zodpovědnosti a zajistit, abyste byl co nejdříve postaven před soud.”
Skupina uvedla, že se bude zabývat celou Kwonovou činností v kryptoprostoru od doby, kdy do něj vstoupil, aby odhalili veškeré jeho zločiny. Podle nich ma prsty v mnoha případech, které je třeba objasnit. Skupina hackerů také kritizovala Kwona za jeho “arogantní taktiku” při trollingu konkurentů a kritiků a za to, že “se chová, jako by nikdy neselhal”.
Hnutí Anonymous vzniklo v roce 2003 na serveru 4chan. Jedná se o decentralizovaný mezinárodní aktivistický kolektiv, který organizuje kybernetických útoky proti vládním institucím, agenturám, soukromým společnostem a dokonce i scientologické církvi. V červnu 2021 dokonce poslal vzkaz Elonu Muskovi, že využívá svého vlivu na Twitteru a manipuluje s kryptoměnovýmy trhy.
Reakce komunity na toto oznámení byla smíšená. Údajně se jedná o prázdnou hrozbu, která neposkytla žádné nové informace. Do kwon se tak pravděpodobně bude muset obávat hmatatelnějších hrozeb. Čelí totiž hned několika žalobám od Jihokorejských úřadů. K tomuto účelu byla obnovena známá jednotka pro vyšetřování finančních zločinů přezdívaná “Smrtky z Yeouido”, která dostala na starosti krach ekosystému Terra prošetřit.
Aktuální situace na kryptoměnových trzích nevypadá zrovna růžově. Naznačují to i aktuální data analytické platformy Glassnode, která se zabývá analýzou blockchainu. Zdá se, že se dostáváme do situace, která může znamenat nejhorší medvědí trh v historii.
Tržní kapitalizace kryptoměn se propadla pod jednu miliardu dolarů. Bitcoin ztrácí od svého historického maxima více než 70 % a většina altcoinů má 90% ztráty. Je zřejmé, že se nacházíme v bearmarketu. Nikdo nyní netuší, kam se až můžeme propadnout.
Společnost Glassnode poskytla v minulém týdnu analýzu toho, jak BTC sklouzl pod 200 denní klouzavý průměr. Časový úsek 40 týdnů dává investorům perspektivu, zda bude či nebude aktuální trend klesat a může identifikovat potenciální minimální ceny.
Na grafu níže můžete vidět, kdy se spotové ceny BTC obchodovaly pod realizovanými cenami. Jedná se o modře označené zóny. Tyto události představují 604 z e 4160 denních uzávěrek, což odpovídá pouze 13,9 % obchodních dnů.
Cena BTC podle dalšího grafu klesla pod 0,5 MM (Mayer Multiple). Jedná se o úroveň, kterou jsme mohli zaznamenat naposledy v roce 2015. Znamená to, že mnoho obchodníků prodává své bitcoiny, i když realizují ztrátu. Z dat vyplývá, že aktuální cyklus dosáhl nejnižší hodnoty od posledního bearmarketu 0,487 MM. Předchozí minimum se nacházelo na hodnotě 0,511 MM.
Společnost Glassnode tvrdí, že se jedná o historický jev, neboť je neobvyklé, aby spotové ceny klesly pod realizovanou cenu. S ohledem na aktuální data dospěla analytická platforma k závěru, že trh přešel patrně do stavu kapitulace.
Historicky klesl BTC během předchozích medvědích trhů o 80 % a více. Někteří investoři tvrdí, že dno je blízko, zatímco jiní si myslí, že maximální bolest ještě nepřišla a propad na hodnoty okolo 13 800 dolarů je stále ve hře.
Soud se sídlem na Panenských ostrovech nařídil likvidaci společnosti Three Arrows Capital (3AC). Insolvenci bude řešit globální poradenská společnost společnost Teneo Restructuring se sídlem v New Yorku.
Singapore-based 3AC failed to make payments on a loan of 15,250 bitcoin and US$350 million worth of USDC. https://t.co/53mFerLoTc
— Yahoo Singapore (@YahooSG) June 30, 2022
Kryotofond založili v Singapuru bývalí spolužáci Su Zhu a Kyle Davies a loni se přestěhovali na britské území Panenských ostrovů. Společnost následně vyrostla v jeden z největších kryptofondů na světě. Jejich existenci však ovlivnil nedávný prudký propad trhu s kryptoměnami.
V květnu společnost utrpěla značné ztráty během kolapsu kryptoměny Terra (LUNA) a nativního stablecoinu UST. Společnost 3AC měla v těchto projektech zainvestováno více než 200 milionů dolarů. V současné době má tato investice hodnotu zhruba 700 dolarů.
Kryptoměnová burza Voyager Digital upozornila 3AC, že musí do 27.6. zaplatit splátku ve výši 25 milionů dolarů. Společnost 3AC, která si od nich půjčila 15 250 BTC a 350 milionů dolarů v USDC tento termín nedodržela a proto byl podán návrh na likvidaci. Následně burza oznámila, že pozastavuje obchodování a výběry s odkazem na nesplacené půjčky 3AC.
Společnost 3AC měla půjčku i u lendingové platformy BlockFi, kde došlo začátkem měsíce k likvidaci jejich pozic, protože nebyla schopna splnit výzvu k úhradě marže. Jde se o situaci, kdy investor musí vložit více finančních prostředků, aby se vyhnul ztrátě prostředků, které byly vloženy jako kolaterál.
Likvidace společnosti 3AC vyvolává další obavy z nákazy částí trhu, které by mohly být potenciálně vystaveny působení této společnosti. Problémy s likviditou mají i další kryptoměnové společnosti. Jedná se například o Celsius či kryptoměnovou burzu CoinFlex, které byly nuceny pozastavit výběry s odvoláním na “extrémní tržní podmínky”.
Celá situace ohledně 3AC je v současné době o to nepříjemnější, protože by mohla způsobit dominový efekt na trhu, který se momentálně snaží po serii špatných zpráv vzpamatovat.
Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla žádost společnosti Greayscale o konverzi jejího investičního produktu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na burzovně obchodovaný fond (ETF) založený na spotovém obchodování s bitcoiny (BTC).
Michael Sonnenshein, generální ředitel společnosti Grayscale, ve středečním prohlášení uvedl, že jsou “hluboce zklamáni” a “důrazně nesouhlasí” s rozhodnutím SEC o zamítnutí jejich žádosti.
We’ve filed a lawsuit against the SEC. $GBTC
— Sonnenshein (@Sonnenshein) June 30, 2022
Společnost Grayscale Investments, která ve svém fondu GBTC spravuje aktiva ve výši 12,92 miliardy USD, čekala na rozhodnutí SEC od 19. října 2021, kdy žádost regulátorovi podala. Podle vyjádření SEC byla žádost zamítnuta “z důvodu ochrany investorů a veřejného zájmu. Návrh neprokázal, že je navržen tak, aby zabránil podvodným jednáním a manipulativním praktikám”.
S tímto výsledkem se společnost Grayscale nehodlá spokojit a na SEC podala žalobu. Soudní spor by měl vést bývalý generální prokurátor za éry Baracka Obamy Donald B. Verrilli Jr., který je považován za jednoho z nejzkušenějších právníků v USA.
Verrelli uvedl, že poslední rozhodnutí ukazuje, že SEC jedná “svévolně” a “neuplatňuje konzistentní zacházení s podobnými investičními nástroji”. Z tohoto důvodu se společnost Grayscale bude bránit u soudu na základě údajného porušení zákona o správním řízení (APA) a zákona o burze cenných papírů (SEA).
SEC k dnešnímu dni zatím ještě neschválila žádné spotové ETF na Bitcoin. V letech 2020 a 2021 povolila pouze takzvané Bitcoin Futures ETF a také ETF společnosti ProShares podle zákona z roku 1933 a 1940.
Schválení spotového ETF na Bitcoin se v roce 2022 díky tomuto zamítnutí stává nepravděpodobné. Podle analytika na ETF od společnosti Bloomberg se zdá, že ačkoli byla proti tomuto kroku podána žaloba, není pravděpodobné, aby soud v této věci rozhodl dřív než ve třetím čtvrtletí 2023. Kauza se může s největší pravděpodobností protáhnout až do roku 2024.
Bitcoin (BTC) zaznamenal nejhorší čtvrtletní výkon za posledních 11 let, přičemž výrazně neklesla pouze jeho cena, ale také aktivita na blockchainu. Cena se ve druhém čtvrtletí propadla z přibližně 45 000 dolarů na začátku období až na na 19 884 dolarů. To představuje ztrátu 56,2 %.
Jedná se o nejprudší pokles ceny od třetího čtvrtletí roku 2011, kdy se BTC propadl z 15,40 dolarů na 5,03 dolarů, což představuje ztrátu přes 67 %. Jedná se o větší pokles než v bearmarketech v letech 2014 a 2018, kdy se cena Bitcoinu v nejhorších čtvrtletích propadla pouze o 39,7 %, resp. 49,7 %.
V uplynulém čtvrtletí Bitcoin uzavřel osm červených týdenních svíček v řadě a jen během červnu došlo k poklesu o více než 37 %. Jednalo se o podobné měsíční ztráty jako v září 2011, kdy se cena za měsíc propadla o více než 38,5 %.
Data analytické platformy Arcane Research ukazují, že kromě ceny výrazně klesla i aktivita na blockchainu.
Za posledních 9 dní klesl počet transakcí o více než 58,5 %. To naznačuje, že investorům buď došly prostředky a nebo vyčkávají, jak se situace vyvine.
Nejsou to však jen kryptoměny, které zažívají těžké časy. Díky vysoké inflaci a rostoucím úrokovým sazbám dostal zabrat i tradiční akciový trh. Někteří tvrdí, že se pro akcie jednalo o nejhorší čtvrtletí v historii.
Charlie Bilello, generální ředitel finančně poradenské společnosti Compound Capital Advisors, sdílel na Twitteru graf, podle kterého se index S&P 500 v první polovině roku 2022 propadl o 20,6 %, což je nejhorší začátek roku pro tento index od roku 1962, kdy návratnost ceny činila -26,5 %.
The S&P was down 20.6% in the first half of 2022, the worst start to a year for the index since 1962. $SPX pic.twitter.com/OMcX7yfP5o
— Charlie Bilello (@charliebilello) June 30, 2022
V důsledku obtížných ekonomických podmínek dochází rozsáhlému propouštění zaměstnanců jak u kryptoměnových společností jako například u Gemini, Coinbase a BlockFi, tak i v technologickém sektoru. Pracovní agentury TrueUp odhaduje, že jen v červnu bylo propuštěno více než 26 000 technologických zaměstnanců v rámci 200 celopodnikových škrtů.
V průběhu druhého čtvrtletí se propouštění dotklo více než 52 000 zaměstnanců, přičemž jedno z největších se týkalo společnosti Tesla Elona Muska, kde o práci přišlo okolo 3 500 zaměstnanců.
Minulý týden byl na trhu poměrně klid. Propad se zastavil na hranici okolo 20 000 dolarů, i když poslední den v měsíci červnu jsme se podívali na chvíli i pod 19 000 dolarů. Drobní investoři patrně vyčkávají, jak se situace vyvine a jakým směrem se vydáme. Na druhou stranu velcí investoři jako například MicroStrategy nebo Salvador na nic nečekají a oznámili další nákupy BTC do svých peněženek.
Situace na trhu je stále nejistá a rozhodně to nevypadá na nějakou zásadní změnu v nejbližších dnech nebo týdnech. Není jasné, zda se jedná o zastávku ve výprodejích po otestování supportu, nebo konec poklesového trendu. Proto doporučujeme si od grafů na pár dnů nebo týdnů odpočinout a načerpat novou energii například někde u vody :-)
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.