Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ex-manželka Jeffa Bezose otřásá finančním světem. Proč prodala akcie Amazonu za 10 miliard dolarů?

MacKenzie Scottová, bývalá manželka Jeffa Bezose, se dostala na titulní stránky novin, když prodala čtvrtinu svých akcií Amazonu. Jakým způsobem hodlá ohromující částku využít?

Publikováno
Ex-manželka Jeffa Bezose otřásá finančním světem. Proč prodala akcie Amazonu za 10 miliard dolarů?
Zdroj: depositphotos.com

Bývalá manželka jednoho z nejbohatších lidí na planetě, MacKenzie Scott, v roce 2023 prodala zhruba čtvrtinu svého podílu v Amazonu. Díky tomu si připsala na účet částku přesahující 10 miliard dolarů. Svým tahem nepochybně zaujala nejen akcionáře, ale i analytiky.

MacKenzie Scott byla už od rozvodu z roku 2019 vnímána veřejností spíše negativně. Nejvíce jí uškodilo právě rozdělení majetku, díky němuž inkasovala 4% podíl v Amazonu.

Stala se tak jednou z nejbohatších žen na světě, přičemž slíbila, že se chce věnovat převážně filantropii. Právě ta má stát i za zmíněným prodejem 65,3 milionů akcií Amazonu.

Rozvod jako cesta k filantropii

MacKenzie Scott a Jeffa Bezos žili společně jako manželé úctyhodných 25 let. Po celou dobu mu byla nejen oporou, ale podle všeho hrála v rozvoji Amazonu klíčovou roli. Ihned po jeho založení v roce 1994 se stala jeho prvním zaměstnancem.

Podle samotného Bezose mu jeho manželka zpočátku pomáhala se vším od účetnictví až po vyjednávání smluv s dodavateli. Jejich společná cesta skončila v roce 2019, kdy byl konečně finalizován jejich rozvod.

Jeff Bezos několikrát zmínil, že je bývalé manželce vděčný za to, že s ním byla a podporovala ho. Uznal též její práci spojenou s Amazonem, díky čemuž po rozvodu získala 4% podíl ve společnosti.

Tím se mimo jiné stala jednou z nejbohatších žen na planetě – v roce 2023 se držela na devátém místě. Podle všeho se oba rozešli v dobrém, což potvrdil i Bezos svým tweetem, ve kterém MacKenzie poděkoval a popřál jí vše nejlepší v jejím budoucím životě.

MacKenzie se začala věnovat ve velkém filantropii, které obětuje většinu svého času. K tomuto účelu se rozhodla využít také svůj podíl v Amazonu.

MacKenzie Scott podepsala známý The Giving Pledge

Tvrzení, že MacKenzie chtěla prodejem akcií získat prostředky pro financování charitativních organizací podporuje i fakt, že ihned po rozvodu podepsala takzvaný The Giving Pledge. Tím se zavázala darovat alespoň polovinu svého bohatství během života, nebo ve své závěti.

Slib už podepsaly stovky nejbohatších lidí světa, včetně Warrena Buffetta, Billa Gatese a Marka Zuckerberga. MacKenzie pak v duchu tohoto slibu jen v posledním roce prostřednictvím své nadace Yield Giving, darovala 2,15 miliardy dolarů více než 360 organizacím.

Podle podmínek nadace mohou organizace s penězi naložit podlé svého uvážení. Od rozvodu pak její dary celkem přesáhly hranici 16 miliard dolarů.

Prodej akciemi Amazonu neotřásl

Ačkoli prodej velkého množství akcií může na první pohled vypadat jako potenciální hrozba pro stabilitu společnosti, v případě Amazonu tomu tak nebylo. Společnost se pyšní obrovskou kapitalizací, se kterou ani takto velký prodej neotřese. Naopak tento krok gigantovi v e-commerce ceně akcií spíše přilepšil.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 60 dnů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Jeff Bezos se dlouhodobě snaží působit jako dobrák. Kroky jeho ex-manželky tedy pouze potvrdily, že aktivisty démonizovaní bohatí “zlí” kapitalisté naopak pomáhají.

MacKenzie se navíc opět podařilo přitáhnout pozornost medií na filantropii, čímž možná inspiruje další podnikatele, aby darovali část svého bohatství na charitativní účely.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎