Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Elektromobily rozhodně nejsou mrtvé – megalomanský projekt v USA na výstavbu sítě elektrických dobíjecích a čerpacích stanic

Elektromobily rozhodně nejsou mrtvé - megalomanský projekt v USA na výstavbu sítě elektrických dobíjecích a čerpacích stanic

Elektromobily rozhodně nejsou mrtvé - megalomanský projekt v USA na výstavbu sítě elektrických dobíjecích a čerpacích stanic
Zdroj: depositphotos.com

Svět se nezadržitelným tempem řítí v před. Jenže budoucnost by neexistovala bez kroků, které musí lidstvo podniknout právě nyní. Tak asi něco podobného si řekli zástupci tří společností, kteří se rozhodli vybudovat síť nabíjecích a tankovacích stanic po celých spojených státech amerických. Tento megalomanský projekt by měl stát neuvěřitelných 650 milionů USD a měl by být dokončen v roce 2026! Kdo za tímto projektem stojí a kdo z něj bude profitovat?

Akciový vývoj společností, které se budou na projektu podílet
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tři společnosti, BlackRock, Daimler Truck Holding a NextEra Energy, se spojily, aby posunuly lidstvo k bezemisní budoucnosti. A to díky projektu, jehož cílem je vybudovat nabíhající stanice pro elektromobily a tankovací vodíkové stanice pro kamiony na nejvytíženějších dopravních tepnách na západním i východním pobřeží USA a v Texasu.

Oznámení realizace tohoto projektu přichází v době, kdy americký prezident Joe Biden vyčlenil 7,5 miliardy USD na investice do celostátní logistické a dopravní sítě. Projekt by měl být ze začátku zaměřen na výstavbu dobíjecích stanic pro středně těžká a těžká vozidla, poté budou následovat vodíkové čerpací stanice pro nákladní vozy. Prostor by měl být vyhrazen i pro dobíjení osobních elektromobilů. Projekt počítá s realizací obou technologií pohonu, protože stále probíhají debaty o tom, která technologie je vlastně lepší.

Účastníci projektu

Realizaci tohoto projektu si vzaly na svá bedra společnosti, jejichž zkušenosti budou jistě využity naplno. Pojďme si tyto společnosti blíže představit.

BlackRock – tento největší světový správce aktiv v hodnotě 10 bilionů dolarů, je nepostradatelným společníkem pro zajištění financování takto velkého projektu. Realizace bude podle generálního ředitele Larryho Finka "vyžadovat bezprecedentní investice napříč trhy a průmyslovými odvětvími".

NextEra – je floridský výrobce elektrické energie, specializující se na obnovitelné zdroje. Tato společnost se velkých plánů nebojí. Jedním z jejích soukromých cílů je provést maximální elektrifikaci tisíců školních autobusů. NextEra je jedním z největších výrobců větrné a solární energie.

Daimler – tato společnost se v posledních dvou letech potýkala s výpadky výroby a prodeje kamionů, kvůli světové pandemii. I z tohoto důvodu společnost opouští svoji specializaci na kamionovou dopravu a spojila se s britskou značkou Mercedes-Benz. Obě společnosti si od spojení slibují jednak obnovení popularity kamionů Daimler (budou vyráběny pod značkou Mercedes-Benz) a přechodem osobních vozů Mercedes na elektrickou energii.

Tyto tři společnosti by měly zajistit to, že se USA v nadcházejících čtyřech letech výrazným krokem posune k bezemisní dopravě a to díky vybudování nabíjecí sítě pro elektrické a vodíkové bateriové články jak pro osobní automobily, tak (a to především) pro nákladní vozy.

Závěr

Snahy o elektrifikaci dopravy probíhají i v Evropě. Ovšem časové horizonty realizace jednotlivých projektů se výrazně liší. Zatímco USA počítá s výstavnou páteřní sítě dobíjecích stanic do roku 2026, Evropská unie počítá se zákazem spalovacích motorů v roce 2030 s tím, že prozatím neexistuje žádný ucelený projekt realizace moderní sítě nabíjecích stanic, jako je tomu v USA.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo