Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí 16. května uspořádal mezinárodní konferenci o Bitcoinu, na kterou pozval 32 centrálních bank a 12 finančních úřadů ze 44 zemí. Předmětem diskuze bylo přijetí Bitcoinu v Salvadoru a z toho plynoucí výhody ve třech klíčových oblastech – finanční začlenění, digitální ekonomika a bankovnictví u nebankovních subjektů.
“Zítra (17.5.) se v El Salvadoru sejde 32 zástupců centrálních bank a 12 finančních úřadů (44 zemí) za účelem diskuze o finančním začlenění, digitální ekonomice, bankovnictví pro nebankovní subjekty, zavádění Bitcoinu a jeho výhodách v naší zemi,” sdělil v pondělí Nayib Bukele.
Na konferenci byly pozvány centrální banky a finanční instituce Egypta, Bangladéše, Nigérie, Svatého Tomáše, Pákistánu, Keni, Paraguaye, Angoly, Ghany, Namibie, Ugandy, Guineje, Madagaskaru, Haiti, Burundi, Eswatini, Jordánska, Gambie, Malediv, Hondurasu, Nepálu, Kostariky, Ekvádoru, Rwandy a mnoha dalších zemí, viz mapa níže.
Význam konference
Bukele oznámil své plány učinit Bitcoin zákonným platidlem loni během konference o BTC v Miami. Letos v dubnu se od něj na stejné akci Miami Bitcoin 2022 očekávalo, že předloží zprávu o pokroku ohledně přijetí BTC jako zákonného platidla a bitcoinového dluhopisu El Salvadoru v hodnotě 1 miliardy dolarů.
Této akce se bohužel prezident nemohl účastnit z důvodu zvýšeného zločinu ze strany gangů a vraždám, které otřásly zemí koncem března letošního roku. Proto byl také vyhlášen výjimečný stav v zemi.
Vzhledem ke kritickým stanoviskům centrálních bank a mezinárodních finančních organizací ve světě se Bukele rozhodl upořádat konferenci nyní a podělit se tak o výhodách přijetí BTC i se zbytkem světa, především se zeměmi Afriky či Středního východu.
Nesouhlas vůči přijetí Bitcoinu v El Salvadoru
Se Salvadorským přijetím Bitcoinu nesouhlasí zejména USA, jež prostřednictvím svého Senátního zákona o odpovědnosti za kryptoměny v El Salvadoru označila přijetí Bitcoinu za nedbalý hazard, který destabilizuje zemi.
Tento zákon, schválený senátním výborem v únoru letošního roku, rovněž požádal příslušná oddělení, aby prostudovala přijetí Bitcoinu El Salvadorem a informovala Kongres o tom, jak to ovlivňuje zájmy USA v zahraničí, včetně stavu rezervní měny amerického dolaru.
Také Mezinárodní měnový fond (MMF), jenž je přidružen k OSN, vyzval v lednu tohoto roku Salvadorskou vládu, aby zrušila Bitcoin jako zákonné platidlo ve své zemi. Jako důvod MMF uvedl hrozbu pro integritu trhu, finanční nestabilitu a ochranu spotřebitelů. Bukele tento požadavek samozřejmě odmítl.
Další nákupy Salvadoru
Salvadorský prezident nakoupil v poklesu 9. května dalších 500 bitcoinů za cenu 30 744 USD.
Současná cena Bitcoinu se v době psaní článku pohybuje mezi 29 000 a 30 000 USD, v této oblasti konsoliduje už týden. Lokálního minima přitom dosáhla 12. května na hodnotě 25 500 USD, za takto nízkou cenu se Bitcoin neobchodoval déle než dva roky.