Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomika v USA slábne mnohem rychleji, takže Fed v září sníží úrokové sazby. Čekají akciové trhy těžké časy?

Akciové trhy vymazaly podstatnou část kurzových ztrát, které se vytvořily na přelomu července a sprna. Bude růst pokračovat na nová historická maxima?

Ekonomika v USA slábne mnohem rychleji, takže Fed v září sníží úrokové sazby. Čekají akciové trhy těžké časy?
Zdroj: depositphotos.com

Jak všichni víme, pro akciové trhy bylo nynější léto vskutku dynamické období. Vlastně Anualizovaná volatilita dosahovala, dle indexu VIX, nejvyšších úrovní za předešlé roky, což je takový varovný signál a zároveň připomenutí, že kurzový růst na celkovém trhu není nic samozřejmého.

Panické výprodeje z počátku srpna se posléze překlopily do panických nákupů. Což je projev dost vrtkavé tržní psychologie. Je tudíž vcelku jednoduché tržní účastníky vyděsit, ale posléze je zase snadné, aby nabyli dojmu, že jim může utéct vlak.

Po dlouhém období klidu a sebevědomého růstu máme v letošním roce první vskutku viditelnou změnu v tržní psychologii. S čímž se dá do jisté míry pracovat. Alespoň pro mě to byl důvod k tomu, abych byl ještě defenzivnější.

To není ovšem všechno, protože byla zveřejněna revize dat z trhu práce a hned vedle toho FOMC minutes. Obojí se dá interpretovat, že americká reálná ekonomika slábne rychleji. Čekají proto akciové trhy těžké časy?

Americký trh práce slábne, blíží se ekonomická recese?

Když jsem se ve středu odpoledne podíval na ekonomický kalendář, tak jsem si myslel, že se mi výsledná hodnota jenom zdá. Byla totiž zveřejněna revize dat od BLS pro 12měsíční změnu v non farm payrolls ke konci března 2024.

V čem tkví ono překvapení? Revize údaj snížila o 818 tisíc pracovních míst. Něco podobného jsme naposledy viděli v roce 2008.

Poznámka

BLS je Bureau of Labor Statistics. Jde o obdobu Českého statistického úřadu.

Zdroj: bloomberg.com
Revize pracovních míst od BLS.
Revize pracovních míst od BLS.

Vtip je v tom, že trhy na to příliš nereagovaly. Přemýšlel jsem nad tím, proč trhy nebyly nijak nemile překvapené. Až posléze jsem si všiml, že odhady ukazovaly dost široké a hluboké rozmezí pro revizi.

Pohybovalo se mezi -600 tisíc až -1 milion pracovních míst. Konečná revize je tedy ve středu odhadu.

Přestože absentovala úvodní negativní reakce, neznamená to, že je vše v pořádku.

Trh práce roste mnohem pomaleji, než činily původní odhady BLS. Respektive trh práce ve Spojených státech oslabuje dynamičtěji než jsme si mohli myslet.

Navíc původní odhady BLS jsou vlastně příliš pozitivní a tudíž nereflektují realitu. Ve skutečnosti je zřejmě trh práce pod mnohem silnější tlakem. Pokud netušíte, kam tím mířím, vysvětlím.

Americkou reálnou ekonomiku primárně táhne sektor služeb a víme, že je americký spotřebitel pořád silný. Vidíme to právě na poptávce ve službách. Zároveň ale víme, že přebytek úspor z dob pandemie je pryč. Zároveň schopnost tvořit úspory je na historických minimech. Jak to souvisí s trhem práce?

Když nejsou dostupné úspory, lze spotřebu vykonávat díky dluhu. Například z kreditních karet. Aby se však kreditní karty splácely, americký spotřebitel musí mít stálou práci.

Tím se dostáváme k jádru myšlenky. V případě, že spotřebitel přijde o práci, ocitne se i primární tahoun reálné ekonomiky (sektor služeb) v problémech.

Zdroj: fred.org
Objem dluhu z kreditních karet.
Objem dluhu z kreditních karet.

Akciové trhy smazaly podstatnou část ztrát

Jak už bylo řečeno výše, akciové trhy reagovaly na revidovaná data z trhu práce s klidem, což je opak toho, čehož jsme byli svědky začátkem měsícem.

Technologický index Nasdaq nabral zpátky 2/3 ztrát. Akciový index S&P 500 nabral téměř vše zpátky. Dow Jones je na tom podobně, kdežto Russell 2000 je na tom z těchto indexů nejhůře. Největším vítězem je však index pro těžaře zlata, Gold Bugs.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Jednotlivé akciové indexy
Jednotlivé akciové indexy

Těžaři zlata od začátku roku posílily “pouze” o 33 %. Leč samotná dynamika tohoto trhu je v posledních měsících famózní.

Navíc se potvrzuje má téze, že těžařský sektor bude v dohledné době prosperovat. Přestože náklady pořád stoupají, růst cen zlata to dokáže řádně vykompenzovat.

FOMC minutes indikuje, že úrokové sazby klesnou v září

Ve středu Fed zveřejnil i podrobnější zápis z posledního zasedání v podobě FOMC minutes.

Z protokolu vyplývá, že drtivá většina účastníků zasedání konaného 30. až 31. července poznamenala, že pokud budou data nadále přicházet podle očekávání, bylo by pravděpodobně vhodné uvolnit politiku na zářijovém zasedání.

Trhy samozřejmě plně propisují zářijové snížení, které by bylo prvním od roku 2020.

Ačkoli všichni členové s právem hlasovat v rámci Federálního výboru pro otevřený trh hlasovali pro stabilitu sazeb, existovala tendence mezi blíže neurčeným počtem členů začít s uvolňováním již na červencovém zasedání. Místo aby čekali do září, jelikož se domnívají, že data z trhu práce a progres v inflaci uvolnění politiky podporují.

Závěrem: Udeří brzy ekonomická recese?

S tím věštěním ekonomických krizí a recesí je to vskutku komplikované. Nedá se to přesně odhadnout. Není v lidských silách, aby se přesně trefil do období, kdy to vypukne. Nebo se taky nic stát nemusí a vy se připravíte o podstatnou část výnosů.

Každý investor má proto na vybranou. Buď investovat defenzivně a připravovat se na krušné časy nebo zůstat agresivní a riskovat mnoho, když se něco skutečně pokazí.

Ekonomická historie a teorie nás učí, abychom byli v časech jako nyní alespoň obezřetní. Když investujete defenzivně, neznamená to, že nutně zchudnete. Akorát vyděláte méně, když se zmýlíte. Jakmile se ale zmýlí agresivní investor, může klidně přijít o všechny předešlé kurzové výnosy a ještě ztratit 70 až 80 % jistiny.

Jaký přístup proto zvolíte vy?

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.