Důchody v České republice fungují na tzv. průběžném důchodovém systému. To znamená, že penze svých spoluobčanů v důchodu financují pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají. Průměrný věk dožití obyvatel však stoupá, čímž roste počet osob čerpajících důchod.
Problém nastává, sejde-li se slabší ročník pracujících obyvatel se silnějším ročníkem těch, kteří odejdou do důchodu. Může tak vzniknout nedostatek finančních prostředků pro výplatu důchodů.
Z toho důvodu je nutné, aby došlo ke změně nastaveného důchodového systému a podařilo se ekonomické dopady stárnutí populace zmírnit. Všechny návrhy vlády jsou součástí důchodové reformy, prostřednictvím které k průběžným změnám v současné době dochází.
Pojďme si stručně a přehledně shrnout, k jakým změnám v rámci důchodové reformy již došlo, a jaké nás čekají.
Reforma ve skluzu, jaké jsou změny?
Ucelené představení důchodové reformy, které bylo původně avizováno na září 2023, se opět odkládá. Celkem má dojít hned k několika změnám v důchodovém systému. Úpravy ale probíhají průběžně a penzijní systém se mění několik let. Abychom se ale ve všech těch novinkách vyznali, pojďme si je shrnout do několika oblastí:
- Věk pro odchod do důchodu
- Penzijní připojištění a penzijní spoření
- Výpočet výše starobního důchodu
- Odvody určené pro důchody
- Investování na stáří
Všechny plánované změny se však mohou ještě vyvíjet nebo měnit. Zatím je jedinou schválenou novelou valorizace řádných i mimořádných důchodů. Součástí je pak úprava věku pro odchod do předčasného důchodu. Jedná se o první odsouhlasenou novelu, která vstoupila v platnost.
Další návrhy, které budou součástí důchodové reformy, musejí teprve projít legislativním procesem. Všechny tyto úpravy jsou teprve v jednání a mohou se dynamicky měnit. O jaké konkrétní změny se jedná?
Snížení státního příspěvku k penzijnímu spoření
Od první poloviny roku 2024 se sníží státní příspěvek u penzijní spoření a připojištění na 20 % vkládané částky. Tyto příspěvky se navíc budou vyplácet pouze u vkladů od 500 Kč.
Státní příspěvek nedostanou důchodci
Navrhuje se, že od července 2024 nebudou státní příspěvek dostávat osoby, kterým byl přiznán starobní důchod.
Minimální doba penzijního spoření bude 10 let
V současné době lze penzijko uzavřít na 5 let, tedy založit si ho klidně v 55 letech a v 60 vybrat. Nově bude povinná minimální spořicí doba bez sankcí 10 let a minimálně do 60 let.
Sankce za výběr penzijka dříve než za 10 let
U smluv uzavřených po 1. lednu 2024 by se mělo penzijko vybírat nejdříve po 10 letech. Při nedodržení této lhůty se připravíte nejen o zhodnocení a příspěvky od zaměstnavatele, ale také o státní příspěvek.
Alternativní účastnický fond s možností dynamické strategie
Penzijní společnosti budou moci vytvořit nový fond ve svém portfoliu, tzv. alternativní fond. Ten bude rizikovější, ale s nadějí na vyšší výnos.
Věk pro odchod do důchodu se zvýší
Do předčasného důchodu bude možné odejít nejdříve tři roky před řádným důchodem. Nárok na něj vznikne až po odpracování 40 let. Předčasný důchod bude krácený, za každý započatých 90 dní o 1,5 % z vyměřovacího základu. Do dosažení řádného důchodu bude ten předčasný valorizován.
Tyto změny jsou platné od 1. října 2023. Netýkají se ale stávajících důchodců, ani těch, kterým byly důchody přiznány ještě před 1. říjnem 2023.
Změny řádné i mimořádné valorizaci důchodů
Novela ve valorizaci důchodů se týká starobních, invalidních i pozůstalostních penzí. Důchody se budou nově zvyšovat o míru inflace a o třetinu růstu reálných mezd. Doposud platilo, že se důchod zvyšoval o celou míru inflace a polovinu růstu reálných mezd.
Novela navíc uvádí jediný způsob výpočtu inflace, a to z růstu životních nákladů důchodců. Zároveň ukončuje zvyšování důchodů o mimořádnou valorizaci a nahrazuje jej dočasným příspěvkem do další řádné valorizace. Tyto změny budou platné až od ledna 2025!
Jaké jsou další projednávané změny a úpravy důchodové reformy?
- Předčasný důchod jen o 3 roky dříve a bez valorizace
- Definování náročných profesí a dřívější důchod
- Snížení nově vypočteného důchodu o cca 200 Kč ročně
- Snížení tempa valorizace budoucích, ale i současných penzí
- Výpočet důchodu ze společného vyměřovacího základu manželů
- Motivace pracujících důchodců, zejména rychlejším růstem penze
- Pracujícím na rodičovské dovolené se bude do vyměřovacího základu počítat průměrná mzda
- Zvyšování minimálních odvodů OSVČ na sociálním pojištění
- Garance minimální výše důchodu na 20 %
- Změny v přísném vdovském/vdoveckém důchodu
- Úpravy v rámci dohod o provedení práce a pracovní činnosti
- Možnost daňových odpočtů pro Dlouhodobý investiční produkt
Jak můžete vidět, plánovaných změn je více než dost. V platnost zatím vstoupila pouze změna v zákoně “č. 270/2023 Sb., Změny v předčasných důchodech a valorizaci”, který schválila Poslanecká sněmovna, 1. září 2023 jej podepsal prezident, a platit začal s účinností od 1. října 2023.
Ostatní změny jsou pouze přáním vlády a není jisté, zda budou skutečně odsouhlaseny a vstoupí v platnost. Avšak to, že Český republika potřebuje kompletní a kvalitní důchodovou reformu jako sůl, je zcela jasný fakt. Necháme se tedy překvapit, zda se vláda na něčem shodne a náš penzijní systém dostane konečně jasný směr.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.