Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky ve hře – Velký problém pro akciový trh?

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky ve hře – Velký problém pro akciový trh?
Zdroj: depositphotos.com

Jak jsme si v mnoha příspěvcích vysvětlili, dluhopisový trh je pro každého spekulanta nesmírně důležitý. Z chování dluhopisového trhu lze totiž leccos vyčíst. Hlavně z něho poznáme střednědobé/dlouhodobé očekávání ze strany investorů. A to primárně díky podobě výnosové křivky.

Mimo jiné je obecně známá věc, že dluhopisový trh předchází ten akciový. Když tedy dochází ke strmému poklesu na dluhopisovém trhu, pravděpodobně bude následovat tvrdý pokles i na akciovém trhu. A když naopak tržní kurzy na dluhopisovém trhu stoupají, je možné předpokládat, že akcie se za jistý čas přidají. Jelikož se měnové prostředí ustálí.

Dluhopisy strmě rostou, protože stoupají obavy z možné recese

Možná jste si všimli, že za posledních několik dní strmě vzrostly tržní ceny federálních dluhopisů. Respektive strmý propad jejich výnosů. Mezi tržní cenou dluhopisů a jejich výnosem (úrokem z kupónu) totiž platí nepřímá úměra. Je to taková jednoduchá poučka, kterou je třeba si alespoň zapamatovat. Leč není to ani nic těžkého na pochopení. Když chcete, aby vám někdo půjčil, musíte nabídnout lepší úrok. A lepší úrok na nových emisích dluhopisů implikuje pokles tržních cen těch stávajících dluhopisů, protože jejich kupón má nižší sazbu.

Zdroj: tradingview.com
Výnos na 20letých federálních dluhopisech
Výnos na 20letých federálních dluhopisech

Jak tedy vyplývá z přiloženého grafu, růst výnosů hapruje již po několik týdnů. Avšak volatilita je na výnosech o všech splatnostech pořád dost solidní. Technicky tu není příliš velký progres. Vlastně v grafech můžeme spatřovat, že výnosy již nejsou schopny příliš růst. Však taky vyrostly během relativně krátké doby o enormní čísla. Navíc aktuální úrovně jsou již vcelku přijatelné.

Kromě toho se prozatím nepočítá s tím, že by Federální rezervní banka (Fed) šla se sazbami do jakýchkoliv extrémních hladin – třeba k 10 %. Slovo prozatím je však v tomto ohledu velmi důležité. Když si inflace nedá říct a poroste i nadále, Fed musí logicky zakročit ještě přísnější měnovou politikou. Čili vrchol výnosů může skončit mnohem výš, než bychom třeba mohli nyní předpokládat.

Tržní kurzy dluhopisů klesají již od léta 2020. A z toho posledního půl roku opravdu strmě. Celkový pokles na dluhopisovém ETF proto činí 37 %. Poslední obchodní dny byly však pro trh víceméně přívětivé. Ta poptávka se začíná zase objevovat a sílí.

Zdroj: tradingview.com
Dluhopisové ETF (20+)
Dluhopisové ETF (20+)

V každém případě jsou výnosy na federálních dluhopisech pro mnohé investory nyní lákavé. Sice jim běžný roční výnos nepokryje momentálně inflaci, ale je to pořád lepší než jiná aktiva, která nenesou vůbec nic či akorát přináší ztrátu. Z dluhopisového trhu se nyní proto stala těžká konkurence pro zlato. Zlato se dlouho nikam s cenou příliš nepohnulo a běžný výnos (úroky, dividendy) logicky nenese.

Rostoucí konkurence pro akcie a bitcoin

Federální dluhopisy ovšem konkurují i rizikovým aktivům, jako jsou akcie a bitcoin. Respektive investoři mají možnost se jednoduše schovat do amerického dolaru, nebo si koupit dluhopis s pevným úrokem. Obyčejná hotovost výnos nemá.

Dále je nutno konstatovat jednu zásadní skutečnost. Výnosy na dluhopisovém trhu jsou vůbec nejvyšší za předešlé čtyři roky. I když je inflace za posledních 40 let rekordní, nemusí tomu tak být za 2-3 roky. Jestli se podaří inflaci zkrotit na standardní 2 %, současné úroky z kupónů jsou dlouhodobě rozhodně přijatelné. A čím více ještě výnos poroste, tím lukrativnější se tyto cenné papíry stanou.

Drobní investoři mají tendenci koukat maximálně na pár let dopředu. Holt, lidský život je krátký a co bude za 30 let nikoho nezajímá – s touto psychologií pracoval i John Keynes, čímž se výrazně odlišil od klasické ekonomie. Klasici pracovali primárně s dlouhým obdobím, během kterého jde trh a reálná ekonomika do rovnováhy. Keynesova kritika se poté dá stručně shrnout do jeho nejznámějšího postulátu, že v dlouhém období jsme všichni mrtví (In the long run we are all dead).

Velké instituce, které tyto dluhopisy skupují, mají však investiční horizont klidně těch 30 let. Když se jim povede například koupě 30letých federálních dluhopisů s garantovaným výnosem 5-6 % za rok a dlouhodobá inflace je kolem 2 %, je to pro ně obrovsky ziskové. Peníze zadarmo, s nadsázkou řečeno. Instituce vlastní těch balíků s dluhopisy skutečně hodně.

Závěrem

Když bychom si měli dnešní příspěvek shrnout, sílící nákupní tlak je sám o sobě významný signál. Signál, že investoři vyhledávají aktiva, která jsou z jejich pohledu bezpečná pro držení v době očekávané recesi. Předseda Fedu Jerome Powell se pořád snaží mírnit obavy a jeho argumentace spočívá v tom, že americká ekonomika je dle dat silná a růst sazeb nebude extrémní. Řečené mu můžeme věřit na letošní rok. Ale co ten příští? Situace se může během několika měsíců dosti zhoršit.

Každopádně, čím vyšší růst výnosů na dluhopisovém trhu, tím hůře pro akcie a bitcoin. Je skutečně důležité pochopit, že vysoký úrok na 30letých dluhopisech je pro velké investory něco nesmírně lukrativního. Je polopaticky řečeno nezajímá, že nynější meziroční inflace dalece převyšuje nominální výnos. Dlouhodobě na tom přesto vydělají majlant.

Proto bych si dovolil tvrdit, že dluhopisy s výnosy dosahující 8-10 % akciový trh naprosto pokosí. Jelikož kapitál bude proudit hlavně do dluhopisového trhu.

Čili je pro akcie klíčové, aby tržní kurzy dluhopisů šly nahoru. Střednědobě to akciím ublíží, ale dlouhodoběji je to signál, že finanční trhy přechází do další fáze v rámci medvědího trhu.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.