Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dává investice do akcií Nvidia smysl? Co prodával Warren Buffett? | Burza s odstupem

Publikováno
Dává investice do akcií Nvidia smysl? Co prodával Warren Buffett? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč výrazně rostly americké i evropské akcie, proč by i nadále měly zářit akcie Nvidia a jaké jsou aktuální investiční kroky Warrena Buffetta.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie navázaly na zisky z předchozích týdnů

Index S&P 500 navázal na silné zisky z předchozích dvou týdnů a poprvé od září překonal hranici 4 500 bodů. Týdenní nárůst byl také pozoruhodně široký, přičemž stejně vážená verze indexu S&P 500 překonala svůj tržně vážený protějšek o celý procentní bod.

Hodnotové akcie tak v týdnu překonaly růstové akcie. Vůbec nejlépe se pak dařilo indexům akcií se střední a malou tržní kapitalizací.

Významné hospodářské výsledky maloobchodních prodejců pak poskytly pohled na zdraví spotřebitelů. Zejména akcie společnosti Target ve středu vzrostly o téměř 18 % poté, co překonaly konsensuální očekávání ohledně zisku a nabídly lepší než očekávané pokyny pro čtvrté čtvrtletí.

Akcie konkurenčního Walmartu na základě těchto zpráv také vzrostly a dosáhly rekordního maxima. Ve čtvrtek se však propadly zpět o více než 8 % poté, co společnost snížila výhled kvůli rostoucí opatrnosti zákazníků a klesajícím cenám některého zboží.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Horká série společnosti Nvidia pokračuje díky novému čipu pro umělou inteligenci

Polovodičový gigant Nvidia během boomu umělé inteligence zbohatl na prodeji krumpáčů (počítačových čipů) zlatokopům (společnostem zabývajícím se umělou inteligencí a jejich uživatelům). Tržby se v poslední zprávě o výsledcích hospodaření zdvojnásobily a vzrostly na více než 13,5 miliardy dolarů. Tento týden představila svůj nový čip H200, který bude 1,6× rychlejší než čip H100 používaný u GPT-3 společnosti OpenAI a 1,9× rychlejší než čip používaný modelem Llama společnosti Meta, což zrychlí dobu odezvy u populárních modelů AI.

  • Dan Ives ze společnosti Wedbush předpovídá, že v příštím roce vzrostou výdaje na AI o 20 % – a to díky velkým technologickým hráčům, jako jsou Apple a Microsoft.
  • V příštím roce očekává “přílivovou vlnu” výdajů na AI, která by mohla poslat Apple o 30 % výše – a zároveň z ní budou těžit další společnosti jako Alphabet, Palo Alto Networks a Zscaler.

Nvidia je nyní šestou největší veřejně obchodovanou společností na světě podle tržní kapitalizace poté, co letos posílila o 240 %. Při 35násobném násobku ceny akcií vůči tržbám má však společnost nejvyšší ocenění v rámci indexu S&P 500.

Investoři tak budou během hovoru o výsledcích hospodaření 21. listopadu hledat známky toho, zda může Nvidia dále růst navzdory svému vysokému ocenění.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Čtvrtletní hlášení ukazují nejnovější kroky slavných investorů

Slavný Warren Buffett a (nechvalně známý) Michael Burry vyčnívali z řady v poslední sérii zpráv, které podrobně popisovaly jejich pozice na konci třetího čtvrtletí. Zatímco věčný medvěd Burry útočil na trhy nakrátko, slevychtivý Buffett zvítězil tím, že zůstal konzervativním investorem:

  • Buffettova Berkshire Hathaway přidala více než 1,2 miliardy dolarů do svých podílů ve finančních akciích a zároveň prodala americké bluechip akcie, jako jsou General Motors, United Parcel Service a Procter & Gamble.
  • Berkshire Hathaway je také králem hotovosti. Její obrovský zůstatek se nyní zvýšil na 157 miliard dolarů – většinou je drží v pokladničních poukázkách, které jen ve 3. čtvrtletí vynesly 1,3 miliardy dolarů na úrokových příjmech. To Buffettovi ponechává spoustu střelného prachu.
  • Hvězda filmu “The Big Short” Michael Burry se v uplynulém čtvrtletí strašně mýlil, když ukončil short proti americkým akcií ve výši 1,6 miliardy dolarů. Zároveň však zahájil novou krátkou investici – tentokrát sází proti sektoru polovodičů.
Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropským akciím se rovněž výrazně dařilo

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 2,47 % výše, protože finanční trhy zvýšily sázky na brzké snížení úrokových sazeb centrálními bankami.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž prudce vzrostly. Německý DAX si připsal více než 4 %, italský FTSE MIB posílil o 3,5 %, francouzský index CAC 40 přidal přes 2 % a britský index FTSE 100 si polepšil o necelá 2 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů klesly, protože údaje naznačily, že inflační tlaky ochladly.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Vedoucí představitelé ECB naznačili, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu vyšší

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová na akci Financial Times uvedla, že tvůrci měnové politiky očekávají, že se inflace na začátku příštího roku zvýší, protože v meziročním srovnání odpadnou bazické efekty.

Lagardeová však naznačila, že i když inflace opět zrychlí, další zvýšení úrokových sazeb nemusí být nutné: “Jsme na úrovni, o které se domníváme, že pokud se udrží dostatečně dlouho – a tato dostatečně dlouhá doba není krátká – dovede nás k 2% inflačnímu cíli.” Dodala, že v průběhu několika příštích čtvrtletí pravděpodobně nedojde k žádné změně.

Viceprezident ECB Luis de Guindos se pak ohradil proti očekávání trhu ohledně snížení sazeb. Zopakoval, že měnová politika bude na dostatečně restriktivní úrovni tak dlouho, jak bude nutné k návratu inflace k cíli.

Nejnovější údaje mezitím potvrdily, že meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 %, což je nejnižší úroveň od července 2021.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza ve zkráceném týdnu posílila

Index PX ve zkráceném svátečním týdnu posílil přibližně o procento na 1 385 bodů. Nejvíce se již třetí týden v řadě propadaly akcie Pilulka, které za poslední měsíc již odepsaly více než 32 % své hodnoty. Z hlavních titulů Pražské burzy pak skončil v záporných číslech i Philip Morris.

Ostatní námi sledované tituly naopak posílily. Akcie ČEZ přibližně o půl procento, akcie Komerční banky o procento a akcie Moneta o necelé procento. Vůbec nejlépe se pak dařilo akciím Erste Group, které v týdnu posílily o více než 3,5 % a zakončily týdenní obchodování na ceně 870,2 Kč.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Všechny oči se upírají na ETF

Minulý čtvrtek (9. listopadu) se BlackRock zaregistroval k vytvoření Ethereum ETF. Jedná se o první krok k tomu, aby společnost v budoucnu požádala SEC o schválení burzovně obchodovaného fondu spojeného s etherem.

Od chvíle, kdy tatáž společnost v červnu podala žádost o vytvoření spotového bitcoinového ETF, se kryptoinvestoři začali zaobírat myšlenkou, že by takový produkt rozpoutal vlnu nových investic do Bitcoinu a přivedl by do něj lidi, kteří se mu dříve vyhýbali. Zpráva z minulého týdne dodala etheru (měně na blockchainu Ethereum) impuls: Vyskočil na nejvyšší hodnotu od června 2022.

Ve všem tomto nadšení je jen jeden zádrhel: Neexistuje žádná záruka, že SEC schválí některou z podaných žádostí o spotové bitcoinové ETF.

Přesto víra, že by schválení mohlo být za rohem, stejně jako obecně lepší vyhlídky pro riziková aktiva, protože investoři počítají s budoucím snížením úrokových sazeb, způsobily, že Bitcoin minulý čtvrtek dosáhl hodnoty 37 978 dolarů. V tomto týdnu však cena Bitcoinu – stejně jako většiny hlavních kryptoměn – klesala, protože nadšení vyprchalo. Bitcoin se okolo nedělního poledne obchodoval za 36 500 dolarů, zatímco Ethereum za 1 983 dolarů.

Analytici JPMorgan uvedli, že kryptoměnová rally byla “spíše přehnaná”. I když bude spotový bitcoinový ETF schválen, podle JPMorgan to nemusí nutně znamenat příliv nových investorů. Je pravděpodobnější, že se prostředky pouze přesunou z jiných produktů souvisejících s Bitcoinem, uvedli analytici.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Cena ropy se dále propadá, zářilo naopak stříbro

Ceny ropy postihl v tomto týdnu další pokles, ovšem nikterak tak výrazný, jako v předcházejících dvou týdnech. Ropa Brent – globální benchmark pro ropu – uzavřel týdenní obchodování na ceně 80,48 dolaru za barel, což znamená týdenní pokles o zhruba půl procenta.

O něco hůře si pak opět vedla americká ropa WTI, která se propadla pod cenu 76 dolarů za barel a během týdne odepsala přes procento.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Výrazně lépe než ropě se dařilo naopak drahým kovům, které přerušily dva týdny trvající sérii ztrát.

Cena fyzického zlata v týdnu stoupla o přibližně 2 % a týdenní obchodování bylo ukončeno na úrovni 1 981 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata pak týdenní obchodování zakončil ještě o 2 dolary výše.

O více než 6 % pak v týdnu vzrostla cena stříbra. Fyzické stříbro se v pátek na konci dne obchodovalo za cenu 23,71 dolaru za unci a na podobné ceně se držel i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra.

Co mě tento týden zaujalo:

Generální ředitel Brian Chesky při stavbě Airbnb zapomněl na něco důležitého – na položení základů. Patnáct let po založení společnost stále postrádá “pilíře”, které jsou podle zakladatele nezbytné pro růst.

Navzdory očekávanému 17% nárůstu tržeb v roce 2023 se platforma potýká se zpomalením a klesajícími výdaji na cestování, což ztěžuje udržení spokojenosti hostitelů i nájemců.

Chesky pro agenturu Bloomberg přiznal, že se společnost hroutí, a přirovnal to k tomu, že nikdy úplně nepostavil základy. Doufá, že to napraví dostupnými cenami a spolehlivými službami. Tímto přístupem však riskuje odcizení hostitelů, jejichž ziskové marže se snížily a navíc klesá obsazenost ubytování.

Prognóza společnosti AirDNA předpovídá, že míra obsazenosti Airbnb bude již druhým rokem klesat a pro rok 2023 se sníží na 56,4 %. Navzdory skepticismu analytiků – počet prodejních hodnocení akcií Airbnb dosáhlo v řijnu historického maxima – a zmíněným problémů s obsazeností, letos akcie společnosti vzrostly o 50 %. Proto také volíme jako číslo týdne 50.

 číslo týdne

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.