Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dan Polko. Muž, který koupil 100 CryptoPunků předtím, než je znal celý svět. Co sbírá teď?

Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Dan Polko. Muž, který koupil 100 CryptoPunků předtím, než je znal celý svět. Co sbírá teď?
Zdroj: twitter.com/danpolko

Úspěchy a pohádková zbohatnutí jsou tím, pro co většina lidí do světa kryptoměn přichází. Málokdo totiž odolá, když se dozví, že někdo znásobil svoji drobnou investici 100 až 1000násobně, někdy dokonce jen za několik málo dní.

Jeden takový podobný příběh vám dnes přineseme. Dan Polko, francouzský sběratel umění, nakoupil v červenci 2017, v době, kdy o NFTs ještě nikdo neslyšel, rovných sto CryptoPunků, což bylo jedno z nejlepších investičních rozhodnutí jeho života. Co ho k tomu vedlo? Za kolik a kdy CryptoPunky prodal? A čemu se věnuje nyní?

Zdroj: depositphotos.com
CryptoPunks
Postaviček CryptoPunků je celkově 10 000 kusů

Pokud jste četli pozorně, neuniklo vám, že jsme nákup CryptoPunků označili pouze za “jedno” z nejlepších investičních rozhodnutí Polkova života. Francouz se k NFTs totiž nedostal náhodou. Jako raný osvojitel Bitcoinu (BTC) i Etherea (ETH) se v kryptoměnové komunitě pohyboval již od jejího počátku a technologie nezaměnitelných tokenů mu tak zákonitě nemohla uniknout.

O CryptoPuncích se dle svých slov dočetl ve článku na Internetu. Neváhal, ucítil příležitost a za průměrnou cenu 300 USD jich v průběhu 4 až 5 měsíců nakoupil rovných 100. Celkově tedy investoval na 30 000 USD. To není zrovna málo, pro sběratele umění se ale jedná o obvyklou částku pořizovaných děl, vysvětlil Polko.

“CryptoPunks pro mě nebyly jen další sbírkou digitálního umění. Byla to nostalgická óda na lásku ke kyberpunku, sci-fi a klasickému rocku. Estetika pop artu, funky barev a pixel art mi připomněla videohry mého dětství jako Donkey Kong, Tetris a Pac-Man,” řekl v rozhovoru.

“Na Discordu bylo pět chlapů a všichni vtipkovali o tom, že za 50 let budou CryptoPunci stejně cenní jako Warhol.”

Polko tak svoji investici bral jako dlouhodobou a zvažoval ji v horizontu desítek let. Úspěchu se však dočkal již po 2 letech. COVID-19, karanténa a lockdowny připoutaly Polka k počítači více, než kdy jindy, a on tak sledoval celou šílenou jízdu posledního kryptoměnového bullrunu od začátku roku 2021. “Bylo to neskutečné, vyrostl jsem na poslouchání ikon jako Snoop Dogg a teď jsem viděl, jak se Snoop na svém profilu chlubí CryptoPunkem!”

Polko ukázal, že má ruce z kamene, nebo, chcete-li, z diamantů a během roku 2021 neprodal ani jedno NFT. Přesto, když trh v polovině roku 2022 vykazoval známky stagnace, Polko se strategicky rozhodl pro prodej. “Nejdražší, co jsem prodal, stál 95 ETH. Kupujícím byl stejný člověk, který koupil Punka za 24 milionů USD,” prozradil.

Celkově prodal 42 CryptoPunků za cca 3 700 ETH, 58 jich tedy drží dodnes.

Čemu se Dan Polko věnuje nyní?

Vydělané peníze se Polko rozhodl investovat zejména do děl francouzských umělců.

“Jsem hrdý na to, že jsem hlavní sběratel děl Pascala Boyarta. Vlastním významnou část sbírky Obvious a kousky od Agoria,” sdělil. “Vždy se vracím k impresionistům, k počátku moderního umění, kdy se v Paříži mísili umělci, sběratelé a obchodníci. Nyní, se sociálními sítěmi, se tak neděje kavárnách na Montmartru, ale na Internetu.”

Polko je navíc patronem nového kryptografického hnutí a pomáhá umělcům připravovat výstavy. Zdůrazňuje klíčovou roli pařížské NFT Factory a galerie IHAM, center věnovaným výstavám a vzdělávání ohledně digitálního umění.

Co se týče budoucnosti kryptoměnového a NFT světa zůstává sběratel i přes nedávné propady a odchod investorů optimistický. Vždyť například to, že slavná francouzská Národní galerie Centre Pompidou nedávno přidalo do své sbírky právě CryptoPunka #110 a Autoglyph #25 darované společností Yuga Labs, jeho přesvědčení jen posiluje.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.