Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další díl obchodní války mezi USA a Čínou! Půjde globální ekonomika ke dnu?

Cílem kroku prezidenta Bidena zvýšit cla na čínskou ocel a hliník je ochrana domácí výroby a řešení nekalých obchodních praktik. Je to také předvolební tah.

Další díl obchodní války mezi USA a Čínou! Půjde globální ekonomika ke dnu?
Zdroj: depositphotos.com

Americký prezident Joe Biden oznámil výrazné zvýšení cel na dovoz oceli a hliníku z Číny do USA s cílem řešit to, co považuje za nekalé obchodní praktiky.

Během projevu v sídle United Steelworkers v Pittsburghu v Pensylvánii vyjádřil Biden obavy z dopadu čínských dotací na světový ocelářský průmysl.

Prezident chce ochránit domácí produkci kovů

Uvedl, že čínské ocelářské společnosti využívají rozsáhlých vládních dotací, což jim umožňuje udržovat nespravedlivě nízké – až dumpingové – ceny a narušovat hospodářskou soutěž.

Prezidentova výzva k akci zahrnuje výrazné zvýšení cel – navrhuje zvýšení ze současných průměrných 7,5 % na trojnásobnou sazbu.

Tento agresivní postoj podtrhuje odhodlání administrativy čelit obchodním praktikám Číny, které jsou považovány za přímou hrozbu pro americké pracovníky a domácí ocelářský a hliníkový průmysl.

Načasování Bidenova návrhu cel je strategické vzhledem k volbám.

Prezidentův postoj k Číně a obchodu se netýká jen ekonomiky, ale je také politickým manévrem, protože soupeří o hlasy voličů s Trumpem.

Zachováním restriktivního postoje k Číně Biden signalizuje svou oddanost americké ekonomické dominanci a zájmům amerických pracovníků, což je poselství, které rezonuje u voličů z řad modrých límečků ve státech, jako je právě Pensylvánie.

Nejde o první signál

Tento krok rovněž navazuje na nedávné rozhovory mezi ministryní financí Janet Yellenovou a čínskými představiteli, při nichž vrcholná představitelka americké vlády vyjádřila obavy z možného nadbytku nabídky výrobků.

Yellenové šlo zejména o produkci z oblasti čisté energie, jako jsou solární panely a elektromobily, jejichž dotovaná produkce vede k poškození hospodářské soutěže umělým neférovým snížením ceny na světových trzích.

Navzdory těmto obavám čínští představitelé odmítli myšlenku nadbytečné kapacity a přičítali hojnou nabídku produktů čisté energie spíše “neustálým inovacím” než vládní podpoře.

Bidenova administrativa však zůstává neochvějná a ředitelka Národní ekonomické rady Lael Brainardová zdůrazňuje rizika, která nadbytečná kapacita řízená čínskou politikou představuje pro americkou ocel a hliník.

Obchodní válku Biden nechce

Bílý dům se chce vyhnout zhoršení křehké geopolitické situace a opětovnému vyvolání napětí připomínajícího téměř obchodní válku, kterou vyvolala cla bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

“Nevyhledám boj s Čínou, hledám spravedlivou konkurenci,” prohlásil na adresu obav, že by zvýšená cla mohla signalizovat obchodní válku.

Sporným bodem jsou také potenciální ekonomické důsledky zvýšení cel, zejména pokud jde o výrobní náklady a spotřebitelské ceny v USA.

Poznámka

Vzhledem k tomu, že se ekonomika v současné době potýká s přetrvávající inflací, byla by jakákoli politika, která by mohla potenciálně zvýšit spotřebitelské ceny, nežádoucí.

Bidenova administrativa však odmítla myšlenku, že by navrhované zvýšení cel vedlo k vyšší inflaci, a namísto toho tvrdí, že ochrání americká pracovní místa, aniž by prohloubilo zbytkovou inflaci, která v současnosti není způsobena růstem cen zboží.

Uprostřed těchto ekonomických debat Biden také využil příležitosti, aby zopakoval svůj nesouhlas s navrhovaným prodejem U. S. Steel japonské společnosti Nippon Steel, a zdůraznil, že je důležité zachovat americké vlastnictví a provoz ikonických amerických společností.

Aktuální vývoj akcií U.S. Steel

Načítání
Načítání
Koupit akcie X! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.